زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های برج Taipei 101 در تایپه ، تایوان  (اینجا) را کلیک کنید.

برج تایپه ۱۰۱ آسمانخراشی ۱۰۶ طبقه‌ای در بخش خینیی(Xinyi) تایپه در کشور تایوان است. نام اصلی این برج پیشتر "مرکز مالی تایپه" بود. این ساختمان برطبق سه معیار از چهار معیار شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه شهری، بلندترین ساختمان جهان شناخته شده است. این بزرگترین برج مسکونی جهان در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد. «تایپه ۱۰۱» نام برج ۱۰۶ طبقه‌ای است که با ۵۰۸ متر ارتفاع به‌عنوان بلندترین برج مسکونی در کتاب رکوردهای جهان – گینس – در زمان خود  ثبت شده است.

راز مقاومت این برج در کره فولادی است به وزن ۶۶۰ تن که در بین طبقه ۸۷ تا ۹۲ «تایپه ۱۰۱» به ۱۶ بازوی فولادی آویخته شده است. این پاندول غول پیکر تعادل ساختمان را در برابر زلزله‌های بسیار شدید و توفان‌های مهیب که در این منطقه امری عادی و همیشگی است، حفظ می‌کند.

سرعت بعضی از توفان‌های این منطقه بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت است و گاهی در این منطقه سالی ۲۰۰ بار زلزله می‌آید. تا پیش از آغاز سال ۲۰۰۵، برج‌های دو قلوی پتروناس در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی رکورد بلندترین ساختمان مسکونی جهان را داشتند، اما  «تایپه ۱۰۱» ۵۶ متر بلندتر از آنهاست .

این برج عظیم مجهز به اینترنت پر سرعت گیگا بایتی با استفاده از فیبر نوری هست و با استفاده از اینترنت ماهواره ای هم تقویت می شود  . تجهیزات رادیویی بکار رفته در اینجا هم بیشتر توسط شرکت سامسونگ تهیه و نصب شده . نکته جالب دیگر این است که رنگ این برج در روزهای هفته تغییر می کند و هر روز رنگ مخصوص به خود را دارد برای مثال : در روز دوشنبه قرمز ، در روز چهارشنبه زرد و هر روز رنگ مخصوص خود را دارد . آسانسور این غول معماری تایوان توسط توشیبا ساخته شده . و سرعت بالابرندگی این اسانسور از طبقه 5 ام تا 89 ام تنها 37 ثانیه زمان می برد . در طبق 89 این برج  رستوران Diamond Tony قرار دارد .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد