زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های خور دبی (اینجا) را کلیک کنید

خور به عربی (الخور) یک پیش آمدگی رودخانه شکل است از خلیج فارس به داخل خاک دبی در امارات متحده عربی. خور دبی شهر را به دو سوی اصلی با نامهای بر دیره و بر دبی تقسیم کرده‌است. نهایت این پیش آمدگی در منطقه‌ای به نام «ابوکِدرَه» در سر راه العویر و به شکل یک قلاب واقع شده و آنرا راس الخور می‌نامند. در این قسمت خور کمی عریض تر است و دو قسمت جزیره مانند در آن واقع است که گاهی محل استراحت پرندگان مهاجر و مرغان دریایی است.

دو سوی خور «یعنی بردبی و دیره» توسط چهار گذر اصلی به هم متصل شده‌اند:

* پل مکتوم «جسر المکتوم» اولین معبر بین دو ضفهٔ خور ، این پل در سال ۱۹۶۵ میلادی ساخته شده‌است واولین گذرگاه بین «دیره» و «بردبی» بوده‌است.

* تونل شندغه «نفق الشندغه» این تونل در سال ۱۹۷۳ میلادی ساخته شده‌است.

* پل قرهود «جسر القرهود» این پل درسال ۱۹۷۷ میلادی بنیانگذاری شده‌است.

* پل معبر خلیج تجاری «معبر الخلیج التجاری» این پل درسال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شده‌است.

خور دبی یکی از جاذبه‌های گردشگری امارت دبی به شمار می‌آید. در صبح بامداد اگر گذرتان به منطقه شندغه در کرانهٔ غربی خور دبی بیفتد، با چشم اندازهای زیبا و بالطافت، ونسیم سحر انگیز صبا رو برو خواهید شد، بازتاب پرتو آفتاب توسط آب برفراز آب نیلگون دریا و خور ، معمولاً چشم‌اندازهای زیبایی بوجود می‌آورد. ساختمانهای تاریخی «قریة التراث» وخانه‌های قدیمی مزین با دیکورهای گچ بری ، وبادگیرهای مجلل منظره‌ای دل انگیز خاصی به خود دارد. در دهانه خور دبی کشتی‌های مختلف درحال حرکت هستند، ودخول وخروج کشتی‌های مختلف باری ومسافرتی از دهانه خور منظری بی نظیری به وجود آورده‌اند. در سمت مغرب خور رستوران‌های متعدی وجود دارد که مأکولات مختلف به گردشگران تقدیم می‌کند. این رستوران‌ها در ناحیه‌ای که شندغه می‌نامند واقع شده‌است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد