زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

شکر پلو

مواد لازم : برنج يک کيلو، شکر يک کيلو، روغن ، زعفران ، مغز پسته و بادام و خلال نارنگی .

طرز تهيه : برنج را که از چند ساعت قبل در آب خيس کرده اند، با آب در ظرفی روی اجاق گذاشته کمی زردچوبه به آن اضافه می کنند و يکی دو جوش می دهند . شکر را با دو ليوان آب جوشانده، به صورت شيره شکر در می آورند و درضمن يک قاشق چايخوری زعفران ساييده شده را در آب جوش حل کرده، به شيره شکر اضافه می کنند و دو قاشق روغن نيز به آن می افزايند . برنج را دم می کنند و قبل از دم کشيدن کامل، با کفگير به داخل سينی يا چلوصافی ( ترش باله ) ريخته، شيره شکر را روی آن پاشيده ، با هم مخلوط می کنند. سپس برنج را دوباره در داخل ديگ يا قابلمه ريخته ،روی حرارت ملايم دم می کنند. پس از دم کشيدن شکر پلو ، خلال بادام پسته و خلال نارنگی را شيرين کرده را روی آن ريخته مصرف می کنند.
شکر پلو را در شيراز هميشه با خورشت قيمه صرف می کنند.

آش انار

مواد لازم: چغندر يک دانه، برنج يک ليوان و نيم ، گوشت چرخ کرده نيم کيلو، لپه نصف ليوان ، انار، نعناخشک وپياز داغ به اندازه کافی .
طرز تهيه: چغندر را کوتراش ( رنده ) کرده می پزند . گوشت کوبيده يا چرخ کرده را به صورت کوفته ريزه ( گلوله هايی به اندازه يک فندق) در می آورند. برنج و کوفته ريزه و نعنا خشک و پياز داغ را به چغندر در حال پختن اضافه می کنند. وقتی که برنج پخته شد، آب انار به آن افزوده و می گذارند به خوبی بپزد . در صورتی که آب انار ترش باشد ، يک يا دو استکان شکر به آن اضافه می کنند. وقتی که آش به اندازه دلخواه سفت شد آن رادر ظرف ريخته روی آن را با نعنا و پياز داغ تزيين می کنند.

قورمه به

مواد لازم: گوشت راسته چربی دار 400 گرم، به يک کيلو، لپه يک ليوان، آبليمو و شکر به اندازه دلخواه، زعفران.
طرز تهيه: گوشت را به صورت تکه های کوچک در آورده با پياز و زردچوبه و نمک تفت می دهند. سپس آب روی آن ريخته و لپه را به آن اضافهمی کنند. به را پاک کرده به قطعات کوچک در می آورند و بعد از پختن گوشت، لپه و به را به آن افزوده حرارت می دهند تا بپزد. بعد آبليمو و شکر و زعفران آن را روی گوشت ريخته، می گذارند تا قورمه قوام بيايد.

دوپیازه

مواد لازم: سيب زمينی ( الو )، پياز داغ، گوجه فرنگی يا رب گوجه فرنگی، نمک، ادويه، روغن
طرز تهيه: سيب زمينی را آب پز کرده، بعد از پختن پوست آن را کنده به قطعات کوچک خرد می کنيد و با پياز داغ و گوجه فرنگی يا رب گوجه فرنگی مخلوط نموده به آن نمک و ادويه زده درکمی روغن تفت می دهيد و با نان مصرف کنيد در دو پيازه می توان از گوشت خرد کرده يا چرخ شده و قارچ ودمبل و امثال آن استفاده کرد. بالا↑

یخنی نخود

مواد لازم : گوشت نيم کيلو ، نخود 2 ليوان ، سيب زمينی متوسط 2 عدد ، پياز ، نمک ، زردچوبه، به اندازه دلخواه
طرز تهيه : گوشت و نخود و پياز و زردچوبه و نمک را در ظرفی ريخته آب به آن اضافه می کنند و روی اجاق حرارت می دهند تا پخته شود .سپس سيب زمينی ها را شسته ، به داخل آب گوشت می اندازند. وقتی که يخنی کاملاً پخته شد، آب آن را برای تهيه تريد جدا کرده، پوست سيب زمينی ها را کنده، کليه مواد پخته شده را کوبيده به مصرف خوراک می رسانند.

رب پلو

مواد لازم: برنج يک کيلو، رب انار يک ليوان، گردو يک ليوان، کشمش نصف ليوان، شکر به اندازه کافی (بستگی به ترشی مزه رب دارد )، پياز بزرگ دو عدد، روغن
طرز تهيه: پيازها را خلال کرده سرخ می نمايند . بعد ازسرخ شدن، کشمش و گردو را با آن تفت می دهند. رب انار و شکر را جوشانده و دو قاشق روغن به آن اضافه می کنند.
مقداری آب را به جوش آورده و برنج ها را که از چند ساعت قبل خيس کرده اند در آب جوش می پزند و به صورت چلو دم می کنند. قبل از آن که برنج کاملاً دم بکشد آن را از روی اجاق برداشته با کفگير ( اسم ) کم کم به داخل چلو صافی (ترش باله ) ريخته ، از محلول رب و شکر کم کم به آن اضافه کرده، مخلوط می کنند. سپس برنج را در ديگ يا قابلمه ريخته، باقيمانده رب و شکر را به آن می افزايند . وقتی که بخار اطراف برنج را پوشاند ، کشمش و گردو و پياز داغ را وسط آن گذاشته ، دم می کنند . کمی بعد رب پلو حاضر و آماده است .

کلم پلو

مواد لازم: برنج 4 ليوان، کلم سر ( قمری) 5/0 کيلو، گوشت چرخ کرده 300گرم، آرد نخودچی 250 گرم، سبزی ( ترخان، شويد، ريحان وتره) پاک کرده نيم کيلو، پياز، نمک، زرد چوبه و روغن به اندازه کافی
طرز تهيه: گوشت چرخ شده را با پياز رنده کرده و آرد نخودچی و مقداری نمک و زردچوبه را مخلوط نموده و به خوبی ورز می دهند، به طوری که خمير آماده شده به دست نچسبد و سپس آنها را در چلو صافی ( ترش باله ) ريخته تا آب آن خارج شود و با کمی آبليمو در روغن سرخ می کنند. برنج را که از قبل خيس نموده اند در قابلمه ای که آب جوشان دارد ريخته، کمی زردچوبه به آن اضافه می کنند .وقتی دانه های برنج کمی نرم شد آن را صاف کرده مقداری آب روی آن می ريزند تا آبريس برنج خارج شود.
کلم و سبزی را در صافی با برنج مخلوط می کنند. سپس برنج را در قابلمه ريخته، کمی آب و روغن روی آن می ريزند. بعد از آن که بخار در قابلمه جمع شد برنج را دم می کنند. و بعد از مدتی ( در حدود يک ساعت ) کوفته ريزه ها را وسط برنج گذاشته، مجدداً دم می کنند و وقتی برنج حاضر شد يا دم کشيد در ديس و سينی ريخته صرف می کنند.

بادام سوخته

نوعی شيرينی است که قنادها تهيه و به فروش می رسانند.

مواد لازم : 2 کيلو شکر ، يک کيلو بادام، آب 700 گرم ، روغن 100 گرم ، آب ليمو 1 استکان
طرز تهيه : شکر و آب را مخلوط نموده و به مدت 5 دقيقه می جوشانيم. بادام ها را شسته، داخل آّب و شکر ريخته خوب مخلوط می کنيم و حرارت می دهيم، تا دانه های شکر اطراف بادام ها را گرفته و خشک شود. پس از سرد شدن، مايه بدست آمده را با غربال درشت بيخته و شکرهای خارج شده را با حرارت ملايم آب کرده، روغن و آبليمو را به آن اضافه می کنيم و بادام ها را در آن ريخته کاملاً مخلوط می کنيم .
تمام محتويات ظرف را داخل يک سينی که به خوبی چرب شده باشد ريخته، بعد از سرد شدن با پشت قاشق يا وسيله شبيه به آن روی آنها می کشيم تا بادام ها از هم جدا و دانه دانه شود و بعد آماده مصرف است .

یخنی عدس کلم

مواد لازم: گوشت نيم کيلو، عدس پاک کرده نيم کيلو، کلم قمری يا کلم سر سه عدد، پياز، ليمو عمانی، ادويه ( گوشت يخنی بايد چرب و اگر دم سينه باشد بهتر است )
طرز تهيه: پوست کلم را جدا کرده آنها را قاچ می کنند و گوشت و عدس و کلم را در قابلمه ريخته، پياز خرد کرده و زردچوبه و نمک و فلفل به آن افزوده، آب به آن اضافه کرده، روی آتش می گذارند تا پخته شود. قبل از پخت کامل چند عدد ليمو عمانی را سوراخ کرده به محتويات ظرف اضافه می کنند ( يخنی نخود ليمو عمانی لازم ندارد ) وقتی خوراک پخته شد آب آن را جهت تريد کنار گذاشته، آب ليمو عمانی ها را روی آن می فشارند. بقيه مواد را که شامل گوشت از استخوان جدا شده، عدس و کلم است کوبيده و مصرف می کنند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد