زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سد هوور (Hoover Dam) یکی از بزرگترین سد های قوسی وزنی دنیا و از عجایب هفت گانه مهندسی عمران است. این سد در منطقه گراند کانیون ، بروی رودخانه کلرادو جنوب شرقی شهر لاس وگاس احداث شده است. این سد در زمان خود هم بزرگترین سازه بتنی محسوب می شد و هم بزرگترین ژنراتور تولید برق را در خود جا داده بود. ساخت سد از سال 1931 آغاز و در سال 1936 خاتمه یافت. تونل انحرافی سد دارای قطر 17 متر و طولی برابر با 4900 متر بوده است که در زمان خود بی نظیر می باشد.
از مسائل جالب توجه در مورد بتن ریزی سد هوور  این است که گروه مهندسی Bureau of Reclamation در مطالعه دریافتند که به علت حجم بالای بتن ریزی که در بدنه سد انجام می شود. حرارت بالایی تولید می شود حتی محاسبه شد که اگر سرد شدن بتن به طور معمولی انجام شود . 125 سال وقت برای سرد شدن کامل آن لازم است . از طرفی این حرارت سبب می شد که که بدنه سد ترک بخورد (در اثر تنش های ایجاد شده با تغییرات دمایی) بنابراین اقدام به تعبیه کویل ، سرد کننده هایی لوله ای شکل به قطر 25 میلیمتر و از جنس فولاد ، آب رودخانه داخل این لوله ها گردش پیدا می کرد و پس از خنک کردن دوباره به رودخانه باز می گشت. پس از انجام عملیات سرد کردن لوله ها بریده می شد. 
سد هوور 1
سد هوور 2
طراحی معماری سد توسط Allen Tupper True انجام شد از زیبایی های این سد به نماد مرد بالدار در دو گوشه سد می توان اشاره کرد.
 
 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد