زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

جمهوری ونزوئلا با مساحتی نزدیك به ۹۱۲ هزار كیلومتر مربع و با داشتن جمعیتی نزدیك به ۲۵ میلیون نفر در امریكای جنوبی واقع شده است . پایتخت این كشور كاراكاس و زبان مردم آن اسپانیولی است .
از آنجایی كه مسیحیان اكثریت جمعیت ونزوئلا را تشكیل می دهند، عید میلاد مسیح (ع ) بزرگترین جشن مردم این كشور است و برخلاف دیگر كشورها این جشن نه تنها با برف همراه نیست بلكه در هوای گرم و تابستانی برگزار می شود. در كشور سرسبز ونزوئلا برف را تنها در قله های كوههای آند می توان دید. با نزدیك شدن این جشن ، مردم در شهرهای كاراكاس ، پورلامار و والنسیا و سایر شهرهای ونزوئلا خود را برای برگزاری هرچه بهتر آن آماده می كنند. در اوایل دسامبر در خانه هایی كه عید میلاد مسیح را طبق رسوم باستانی این كشور جشن می گیرند، مجسمه هایی از حضرت مریم و مسیح با گل می سازند و به شكل بسیار زیبایی رنگ آمیزی می كنند. بهترین نوع این مجسمه ها توسط صنعتگران آند از چوب مرغوب تراشیده می شود.
جشن ونزوئلا
 
در شب عید میلاد مسیح ، همه مردم به كلیسا می روند و سرودهای مخصوص عید می خوانند و پس از صرف هالاكاس (شام لذیذی كه مخصوص این شب است )، به جشن و پایكوبی می پردازند. یكی از جمله مهمترین تفریحات ویژه كه در دیگر كشورهای امریكای جنوبی نیز رواج دارد، به راه انداختن كارناوال است و همه مردم از پیر و جوان در این كارناوال ها شركت می كنند و در میدان «سیمون بولیوار» در كاراكاس و در تمامی میدان های شهر، رقا، موسیقی و پایكوبی برپا می شود. رقاهای محلی ونزوئلا معمولا معنی دار و بیان كننده داستان های ساده است . باید گفت از میان سازهای محلی مردم ونزوئلا،سه ساز مشهور وجود دارد كه در همه مراسم ها نواخته می شود.این سه ساز عبارتند از چنگ ، گیتار چهارسیمی به نام «كوآترو» و دیگری كه ، ماراكاس نام دارد. جالب است بدانید كه رقا نشاط انگیز «خوروپو» رقا ملی مردم ونزوئلا است . این رقا همه جا اعم از كلبه محقر روستایی تا ساختمان مجلل شهری و مهمانخانه های پرشكوه شهرهای ساحلی ، شادی و نشاط غیرقابل توصیف به همراه دارد. لباس دختران برای این رقا، لباس سفیدرنگ با گل های روشن و دامن پرچین و گشادی است و یك دسته گل زیبا را زینت موهای خود می كنند. باید اذعان داشت كه تقویم كشور ونزوئلا پر از انواع جشن های مفرح است . عمده این جشن ها مذهبی و مربوط به كلیسای كاتولیك است . برخی از شهرهای ونزوئلا نیز جشن های خاص خود را دارند. یكی از مفرح ترین این جشن ها، جشن «رقا شیاطین » است كه در ماه ژوئن در شهر سان فرانسیسكو دویر در ایالت میراندا برگزار می شود. رقاصان لباس های قرمز می پوشند و با ماسك های عجیب ،خود را به شكل گاوهای وحشی یا حیوانات شاخدار دیگر در می آورند. خالی از لطف نیست بدانید دو روز مهم دیگر نیز در تقویم اعیاد مردم ونزوئلا وجود دارد. یكی روز پنجم ژوییه كه روز استقلال ونزوئلا است و جشن ملی دیگر، روز بیست و چهارم ژوییه ،روز تولد سیمون بولیوار قهرمان آزادی ونزوئلا است كه زندگی خود را وقف آزادی این كشور و سایر كشورهای امریكای جنوبی كرد.
 
تفریح دیگر مورد علاقه ونزوئلایی ها، گاوبازی و مسابقات ورزشی است ، ماههای نوامبر تا فوریه ،موسم گاوبازی در این كشور است . دنیای حیوانات و گیاهان ونزوئلا برای زیست شناسان بیش از سایر كشورها جذاب و قابل مطالعه است . زیرا هنوز هم حیوانات و گیاهان عجیبی در این سرزمین یافت می شوند.
 
مردمان ونزوئلا برای قهرمانان ملی كشورشان بسیار احترام قایلند و در هر شهری از این كشور پا بگذارید تندیس هایی از این قهرمانان را حتما خواهید دید. مردم ونزوئلا نیز همانند مردم سایر كشورهای امریكای جنوبی بسیار مهربان ، ساده زیست و مهمان نوازند. آنها علاقه عجیبی به ورزش فوتبال دارند. اگرچه كشور ونزوئلا كشوری نفت خیز است اما سطح زندگی اكثریت مردم این كشور متوسط روبه پایین است و میزان مهاجرت مردم ونزوئلا به خارج از كشور بسیار بالا است .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد