زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

همه اين شهرها تا 100 سال آينده به دلايل گوناگوني نابود خواهند شد. بعضي هايشان غرق مي شوند، تعدادي ديگر متروک و برخي ديگر از اين شهرها را زلزله با خاک يکسان خواهد کرد اما با وجود اين همه خطرات مرگبار هنوز هم افراد زيادي در اين شهرها زندگي مي کنند.
تهديد تپه هاي شني
وقتي تپه هاي شني در زمين هاي حاصلخيز به وجود مي آيند، مطمئنا خطر بزرگي اين زمين ها را تهديد مي کند. شهر تيمبوکتو در جنوب آفريقا در معرض چنين خطر بزرگي قرار دارد.
اين شهر هزار ساله، يکي از جاذبه هاي گردشگري در مالي به شمار مي رود. سواحل زيبا، صخره هاي زمردي و بناهاي تاريخي تيمبوکتو بسيار مشهور است. امروزه بخش هايي از اين شهر به زير خاک رفته و مقامات در تلاشند تا دوباره اين نقطه از جهان را آباد کنند.
 
شهري که دارد غرق مي شود
بانکوک ، پايتخت تايلند در معرض خطر نابودي قرار دارد، اين شهر در حال غرق شدن است زيرا سطح دريا نسبت به شهر در حال بالا آمدن است. اين مسئله باعث شده که پايه هاي ساختمان هاي شهر در حال تبديل شدن به گل و لاي باشد.
بالا آمدن سطح آب دريا، مشکل اساسي اين شهر به شمار مي رود و گفته مي شود تا 100 سال آينده، خيابان هاي اين شهر تبديل به کانال آب مي شود. اگرچه دانشمندان بارها و بارها در اين باره هشدار داده اند اما مقامات دولتي هيچ اقدامي انجام نمي دهند.
 
شهر ارواح
اين روزها جمعيت شهر ديترويت روز به روز در حال کاهش است و اگر اين روند ادامه داشته باشد، تا سال 2100 اين شهر تبديل به يک متروکه مي شود. علت اصلي مهاجرت از اين شهر، مشکلات اقتصادي بيان شده است. صنايع خودروسازي اين شهر ورشکست شده و به همين دليل کارگران از اين شهر مهاجرت مي کنند.
سال 1950، ديترويت يک ميليون و 850 هزار نفر جمعيت داشت اما امروز اين تعداد به 701 هزار نفر رسيده است.
سال 2013 شهرداري ديترويت دچار ورشکستگي شد که تا آن زمان در طول تاريخ آمريکا سابقه نداشت. نرخ بيکاري در اين شهر 33.1 درصد است و يک سوم مردم شهر زير خط فقر زندگي مي کنند.
قسمت هايي از شهر ديترويت اکنون تبديل به محل هاي متروکه و بخش هاي ديگر تبديل به جنگل شده است.
شهر ديترويت بالاترين آمار جرم و جنايت را در آمريکا دارد و سال 2012 از هر 100 هزار نفر، 53 نفر مرتکب قتل مي شدند، يعني 10 برابر بيشتر از آمار چهار سال اخير نيويورک.
سال 2010 شهردار اين شهر بخش هايي از شهر را با بولدوزر ويران کرد تا همه مردم شهر در يک منطقه خاص ساکن شوند، اين تنها راهي بود که براي خدمت رساني به شهروندان امکانپذير بود.
 
ويراني، هر 100 سال يک بار
ناپل يکي از زيباترين مناطق ايتاليا است. جمعيت حومه ناپل 960 هزار نفر است و منطقه شهري آن تقريبا سه و نيم ميليون نفر جمعيت دارد. اين جمعيت، ناپل را به يکي از پر رفت و آمدترين شهرهاي مديترانه اي تبديل کرده است. يونسکو، ناپل را ميراث جهاني معرفي کرده است اما متاسفانه با 100 سال آينده، اين شهر نابود خواهد شد.
ناپل در دوران رنسانس يک مرکز فرهنگي مشهور به شمار مي رفت و امروزه گردشگران بسياري براي ديدن مکان هاي باستاني، کاخ کاسرتا و ويرانه هاي پمپئي به آنجا سفر مي کنند.
به گفته دانشمندان، هر 100 سال يک بار آتشفشان وزوو در خليج ناپل، فوران مي کند. آخرين بار در سال 1944 اين ويراني رخ داد و گفته مي شود تا 100 سال آينده باز هم آتشفشان وزوو فعال شود، براي همين اين منطقه روي خط قرمز قرار دارد اما تاکنون هيچ يک از ساکنان آن تصميم به نقل مکان نگرفته اند.
 
در خطر زلزله
اکثر مردم از خطر زلزله اي که هميشه سانفرانسيسکو را تهديد مي کند، مطلع هستند اما خيلي هايشان اين خطر را جدي نمي گيرند. به گفته محققان دانشگاه کاليفرنيا، تا سال 2086 به احتمال 75 درصد زلزله اي با شدت هفت ريشتر يا شايد بيشتر در اين شهر اتفاق مي افتد و همه شهر را با خاک يکسان مي کند اما آيا پس از وقوع اين زلزله بازماندگان قادر خواهند بود آن را از نو بسازند؟
جمعيت سانفرانسيسکو به 900 هزار نفر مي رسد و با توجه به آمارها در حال کاهش يافتن است زيرا بسياري از ساکنان اين شهر از آينده شومي که در انتظارشان است وحشت دارند.
 
شهر عروس ها
روزگاري شهر ايوانوو در روسيه ، مرکز نساجي اين کشور به شمار مي رفت تا جايي که زن ها از سراسر روسيه براي کار در کارخانه هاي اين شهر به آنجا نقل مکان مي کردند و براي همين اين شهر به «شهر عروس ها» مشهور شد. مهاجرت زن ها باعث شد تا تعادل مرد و زن در شهر به هم بخورد.
وقتي اتحاد جماهير شوروي سابق از هم پاشيد 60 درصد جمعيت اين شهر مي بايست با محصولاتي که خودشان پرورش مي دادند شکم شان را سير مي کردند و در حقيقت مردم مي بايست براي زنده ماندن خودکفا مي شدند.
در اين زمان، افزايش رقابت در صنعت نساجي، باعث نابودي بسياري از اين مراکز نساجي در اين شهر شد و بعد از آن بود که فقر و کم شدن نرخ تولد، افزايش جنايت، اعتياد، الکليسم، مرگ و مير بالا و اقتصاد ضعيف باعث شد تا نسل جوان به سرعت شهر را ترک کنند و در جاهاي ديگري ساکن شوند.
 
شهري روي درياچه خشکيده
در مکزيکوسيتي يکي از قديمي ترين امپراتوري هاي باستان بنا شده بود و اکنون 20 نفر در اين شهر پر رفت و آمد زندگي مي کنند.
اين شهر در قسمت بالايي پايتخت آزتک ها يعني «تنوجچنيتلان» بنيان گذاشته شده است، در همين منطقه بود که سال 1519، کرت ها به امپراتوري آزتک ها حمله کردند.
کرت ها پس از شکست آزتک ها، به سنت قديم اسپانيايي ها، ميداني را در مرکز شهر بنا کردند که در اطراف آن، ساختمان هاي مهمي قرار داشت. با اين وجود، امروزه شهر در حال غرق شدن است چرا که بستر اين شهر، درياچه خشک شده اي است و همين مسئله باعث مي شود تا بنيان شهر سست باشد.
به گفته مقامات دولتي، مکزيکوسيتي در سال چند سانتيمتر به زير آب مي رود و تا 60 سال آينده نزديک به 10 متر نشست خواهد کرد.
 
شهري که به زير آب مي رود
يکی از رمانتيک ترين شهرهاي جهان ونيز است که از سال هاي بسيار دور تاکنون در حال رفتن به زير آب است. محققان مي گويند تا 100سال آينده، سرعت زير آب رفتن ونيز بيشتر خواهد شد و اين در حالي است که خاک اين شهر در حد 24 سانتيمتر در حال نشست کردن است.
آب هاي زيرزميني و دريا به شدت ونيز را تحت تاثير قرار داده اند، به عنوان مثال 100 سال پيش، در ميدان سنت مارک ونيز سالانه 9 بار سيل مي آمد اما اکنوندفعات جاري شدن سيل در اين منطقه به 100 بار در سال رسيده است.
هر چند مسئولانشهر درتلاشندتا هر طور شده ونيز را نجات دهند اما هنوز نتيجه اين کار معلومنيست. از 30 سال گذشته تاکنون، دولت ايتاليا همواره تلاش مي کند تا ونيز را هر طور شده حفظ کند و به همين دليل تاکنون ميليون ها يورو براي ساخت سيستم هاي دفاعي در برابر سيلاب ها هزينه شده است.
البته دراين بين کلاهبرداري هاي کلاني صورت گرفته است به طوري که در ماه ژوئن سال گذشته، شهردار ونيز به همراه چند نفر ديگر از مقامات بلندپايه به خاطر فساد مالي در اين پروژه دستگير شدند.
به نظر متخصصان براي حفاظت از ونيز بايد ميزان سطح خاک اين شهر را افزايش داد تا از آثار هنري و باستاني آن محافظت شود.
 
يک متر زير آب
شهر بانجول در گامبيا ، شهري کم جمعيت در غرب آفريقاست که در 100 سال آينده به دليل بالا رفتن آب اقيانوس ها و فرسايش، نابود خواهد شد.
شهر بانجول به دليل تغييرات آب و هوايي، در معرض خطر يک متر زير آب رفتن قرار دارد که اگر اين اتفاق بيفتد، همه مکان هاي مسکوني آن دچار فرسايش مي شوند و بيش از نيمي از جنگل هاي کشور و مزارع برنج نابودخواهد شد. به گفته متخصصان، کاهش توليد برنج، فاجعه بزرگي به وجود خواهد آورد که پيامدهايي همچون قحطي، سيل و توفان به همراه خواهد داشت و در مجموع به شدت اقتصاد اين شهر را در هم مي شکند. براي همين مقامات مسئول در تلاشند سدهاي دفاعي ساحل را ارتقا دهند تا شايد اين شهر نجات يابد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد