زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- تمام بچه‌ها و تقريبا اکثر بزرگترها علاقه و اشتايق فراواني به پارک‌ها و مناطق تفريحي و سرگرم کننده دارند. اين علاقه به نشاط که از ابتداي خلقت انسان با وي همراه بوده در مسير زمان و در جريان پيشرفت‌ها و جاذبه‌هاي گوناگون دست خوش تغييراتي شده و بسياري از احساسات دروني انسان را بارور کرده است.

نياز به هيجان، شتاب، سرعت، پرواز، بي‌وزني و بسياري از علاقه‌هاي ديگر که در نهاد آدمي رفته رفته نسج گرفته و بروز پيدا کرده ، امروزه شکلي جديد را به خود گرفته است. يکي از اين مراکز توليد هيجان در اماکن تفريحي ترن‌هاي هوايي هستند که هيجان و حتي اضطرابي وصف ناشدني را به مسافران خود القا مي‌کنند.

اين قطارهاي فوق سريع، که امروز مي‌توان نمونه‌هايي از آنها را در بيشتر شهربازي‌هاي جهان ديد، خود از سرگذشت و داستاني شنيدني برخوردارند. رکورد زني در بينم اين غول‌هاي سرعت آهني نيز امري جدانشدني است تا هيجان تجربه آنها را صدچندان کند.

آنچه در ادامه مي‌آيد بررسي‌هاي سريعترين و مرتفع‌ترين ترن‌هاي هوايي جهان است که از سوي مجله تخصصي ترن‌هاي هوايي با نام Coastersandrome.de معرفي شده اند.

1_کينگ داکا:


اين ترن هوايي که با سرعت 206 کيلومتر بر ساعت خود، مورد علاقه برندگان بوده و سريعترين ترن هوايي جهان به شمار مي‌رود در پارک تفريحي جکسون در ايالت نيوجرسي آمريکا قرار دارد.

مکانيسم اين ترن بر سيستم هيدروليک بوده و تنها در عرض 5/3 ثانيه از سرعت صفر به 206 کيلومتر بر ساعت مي‌رسد. با اين وجود برخلاف سرعت هيجان‌برانگيز و خيره‌کننده خود جنبه‌اي ناراحت‌کننده را نيز دارا است که وقت کم ترن‌سواري آن مي‌باشد. مدت زمان 28 ثانيه‌اي براي لذت بردن از سرعت بالاي ترن کينگ‌داکا، تمام دوست‌داران به هيجان را افسرده مي‌کند.

ارتفاع بلند‌ترين نقطه در مسير ترن 5/139 متر است که پس از رسيدن به اين نقطه مسيري 127 متري را کاملاً به سمت پايين حرکت مي‌کند.

2_کالسکه لرزان:


اين ترن که با سرعت 193 کيلومتر بر ساعت خود تاپيش از ساخت کينگ‌داکا، سريعترين ترن هوايي جهان محسوب مي‌شد در سال 2003 در پارک سدار پوينت اوهايو ساخته شد.مرتفع‌ترين نقطه ريلي اين ترن 122 متر است که قطار پس از رسيدن به اين نقطه مسيري کاملاً مستقيم را به سمت زمين مي‌پيمايد. اين ترن در زمان اوج خود پنج رکورد جهاني به ثبت رساند که از آن جمله مي‌توان به عنوان سريعترين و بلند‌ترين ترن هوايي جهان يا يکي از ترن‌هاي دارنده تندترين سراشيبي اشاره کرد. اگر چه اين رکوردها با ساخته شدن کينگ‌داکا،‌شکسته شد.

3_دودونيا:


اين ترن هوايي که در منطقه فوجيکوي درياچه کاواگوشي ژاپن قرار دارد، در سال 2001 سريعترين و بلند‌ترين ترن هوايي محسوب مي‌شد. شتاب خيره ‌کننده 25/4 آن در هنگام حرکت، فشاري مضاعف را بر بدن مسافران وارد کرده و اگر چه در رده سوم سريعترين ترن‌هاي جهان قرارگرفته اما هنوز هم به دليل رسيدن به حداکثر سرعت يعني 172 کيلومتر در 8/1 ثانيه، عاشقان هيجان‌ و سرعت را به سوي خود مي‌کشاند.

4_برج وحشت:


ترن هوايي برج وحشت که در پارک دريم ورلد منطقه کوئينزلند استراليا قرار دارد، تنها ترن هوايي سريع اين کشور محسوب مي‌شود که در فهرست 10 ترن برتر جهان قرار دارد. اين ترن که در سال 1997 ساخته شد از سريعترين و بلندترين‌هاي نيمکره جنوبي به شمار مي‌رود. سرعت نهايي برج وحشت 161 کيلومتر بر ساعت است که در هفت ثانيه اول به دست آمده و سپس مسيري عمودي به مسافت 115 متر را مي‌پيمايد. از نکات جالب‌توجه در خصوص ترن برج وحشت، حالت بي‌وزني مسافران در زمان حرکت عمودي آن است که به مدت 5/6 ثانيه طول مي‌کشد.

5_سوپرمن_فراري:


اين ترن هوايي نيز که از نظر سرعت با برج‌وحشت برابري مي‌کند، در سال 1997 در منطقه کوهستاني سيکس فگز کاليفرنيا احداث شد. سازندگان اين ترن هدف خود از ساخت آن را القاي حس برتر بودن به مسافران اعلام کردند. از اينرو مسافران پيش از سوار شدن در جايگاه‌هاي خود از قلعه تنهايي سوپرمن و مکان نبرد وي عبور کرده تا با خصوصيات او انس بيشتري گيرند. علاوه بر آن، سرعت و شتاب در اين ترن هوايي علاوه بر هيجان، لذت خاصي را نيز نصيب مسافران مي‌کند.

7_اژدهاي فولادي 2000 :


اين ترن که به مناسبت جشن «سال اژدها» ساخته شد، بلندترين ترن هوايي جهان به شمار مي‌رود که در آن از سيستم بالابرنده سنتي زنجيري استفاده شده است. علاوه بر آن، اين ترن از مسيري 2479 متري برخوردار است که طولاني‌ترين مسير در ميان ديگر ترن‌هاي برتر دنيا محسوب مي‌شود.

قرار گرفتن اژدهاي فولادي در سرزمين تفريحي ناگا شيما در شهر ناگوياي ژاپن که دقيقاً در گسل زلزله واقع شده، نياز به تيرهاي فولادي فراوان را در ساخت آن الزامي کرده بود. از اينرو هزينه ساخت اين ترن به 50 ميليون دلار رسيد. سرعت اژدهاي فولادي نيز 153 کيلومتر بر ساعت است.

8_نيروي هزاره:


نيروي هزاره يکي ديگر از 14 ترن هوايي احداث شده در پارک سدار پونيت اوهايو مي‌باشد. اين ترن 95 متر ارتفاع داشته و اولين ترن هوايي است که از سيستم بالابرنده کابلي در آن استفاده شده است.

مدت‌زمان سواري در اين ترن دو دقيقه و 45 ثانيه است که مسافران را در مسير خود از دو تونل نيز عبور مي‌دهد. سرعت نهايي نيروي هزاره نيز 150 کيلومتر بر ساعت است.

9_گلياث:


اين ترن که در همسايگي ترن سوپرمن احداث شده اگر چه در رديف سريعترين‌ها به شمار نمي‌رود اما ويژگي‌هاي منحصر به فرد زيادي را دارا است.

سرعت نهايي آن 137 کيلومتر بر ساعت بوده و مسير حلزوني آن چنان فشاري را بر بدن به وجود مي‌آورد که به ظاهر صداي شکسته شدن استخوان مسافران شنيده مي‌شود. اما جاي هيچ نگراني نيست، زيرا اين صدا تنها شکسته شدن ديوار صوتي بوده و تاکنون هيچ‌گونه گزارشي مبني بر مجروح شدن مسافران يا شکستن استخوان آن‌ها منتشر نشده است.

10_تايتن:


اين ترن که در منطقه آرلينگتون در ايالت تگزاس آمريکا احداث شده بسيار شبيه به ترن گلياث بوده و با هم در رتبه نهم سريعترين‌ها قرار گرفته‌اند. اما ترن تايتن کمي بلندتر و داراي مارپيچ‌هاي حلزوني بيشتري نسبت به گلياث است. مسافراني که در اين ترن به سواري مي‌پردازند مسيرهاي پرپيچ و خمي را در مدت سه دقيقه و 30 ثانيه با سرعت نهايي 137 کيلومتر بر ساعت طي مي‌کنند.

11_انتقام ارواح:


اين ترن در پارک کني‌وود در منطقه سيفلين غربي ايالت پنسيلوانياي آمريکا قرار دارد. يکي از ويژگي‌هاي جالب‌توجه اين ترن استفاده از قطار کوهستاني پارک در آن است. با وجود ارتفاع 49 متري خود حس پرواز به ارتفاعات بالا و سقوطي سريع را در ذهن مسافران به وجود مي‌آورد. از ديگر نکات جالب توجه در مورد ترن انتقام ارواح دوبار سقوط آن است.

در حالي که همه مسافران اولين سقوط را طولاني‌ترين و آخرين حرکت آن مي‌دانند. در مسير برگشت سقوط دوم، طولاني‌تر بوده و حرکت پاياني ترن را شامل مي‌شود. سرعت نهايي ترن انتقام ارواح 132 کيلومتر بر ساعت است

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد