زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- با شروع گردشگري مدرن و توسعه يافته که در اواسط قرن نوزدهم آغاز شد، جنبه‌ها و بخش‌هاي مختلفي نيز به اين صنعت افزوده شد که به نوعي نگاهي تخصصي‌تر و حرفه‌اي‌تر به آن داد.

يکي از اين بخش‌هاي بيرون آمده از صنعت گردشگري که طي چند سال يا چند دهه اخير، علاقه و اشتياق بسياري از جهانگردان را به سوي خود جلب کرده است، گردشگري ماجراجويانه نام دارد. تجربه‌اي مفرح و دلچسب که تنها مشتريان مخصوص خود را دارد.

چندي پيش مؤسسه توسعه گردشگري ماجراجويانه، طي يک مطالعه و بررسي کارشناسانه اقدام به انتشار فهرستي از بهترين مناطق در حال توسعه در اين بخش کرد. اين مناطق که از بين 192 کشور برگزيده شده‌اند 10 شرط ويژه‌اي را در اختيار داشتند که مبناي انتخاب اين مؤسسه به شمار مي‌رفته است.

شرايطي از قبيل:‌ توسعه پايدار گردشگري، ايمني و امنيت، زيربناهاي گردشگري، منابع طبيعي، منابع فرهنگي، مراکز فعاليت‌هاي ماجراجويانه، قابليت سرمايه‌گذاري، تفرجگاه‌هاي اقامتي مناسب، بهداشت و جاذبه‌هاي ديداري.

آنچه در ادامه خواهيد خواند، فهرستي از پيشرو‌ترين و فعال‌ترين مقصدهايي است که بالاترين رتبه را در رده‌بندي مقصدهاي گردشگري ماجراجويانه به خود اختصاص داده‌اند.

لتوني:
اين کشور در شمال‌شرق اروپا قرار دارد و با کشورهاي ليتواني، استوني و روسيه داراي مرزي مشترک است. اين کشور پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در سال 1991، استقلال يافته و در سال 2004 نيز به عضويت اتحاديه اروپا درآمد. لتوني در بخش شرقي جلگه اروپا قرار گرفته و منطقه وسيعي از پوشش‌هاي جنگلي در آن به چشم مي‌خورد. علاوه بر آن لتوني از حيات وحشي متنوع و گوناگون برخوردار است که در آن حيوانات مختلفي همچون، گوزن، سياه گوش، خرس، روباه، گوزن‌هاي شمالي و ديگر حيوانات را مي‌توان مشاهده کرد.

پياده روي در مناطق روستايي اين کشور يکي از جذاب‌ترين فعاليت‌هاي جهانگردان به شمار رفته و از اينرو است که گردشگران ماجراجو، لتوني را يکي از انتخاب‌هاي خود براي گذراندن تعطيلات در نظر مي‌گيرند.

بلغارستان:
بلغارستان کشوري که در کنار سواحل درياي سياه و جلگه دانوب قرار گرفته و بخشي از جنوب‌شرقي اروپا را به خود اختصاص داده از تنوع آب و هوايي گوناگوني بهره مي‌برد که هم داراي آب و هوايي معتدل بوده و هم برف‌هاي آلپاين آن کوهستان‌هاي بالکان، پيرين و ريلا را در اختيار اين کشور قرار داده است. شنا، قايق‌سواري و سقوط آزاد، از جمله ورزش‌ها يا فعاليت‌هاي ماجراجويانه‌اي است که در تفرجگاه‌هاي ساحلي بلغارستان يافت مي‌شود.

کوه‌هاي بلغارستان، مرکز تفريح عده کثيري از کوهنورداني است که براي استفاده از هوايي پاک و سالم و برخورداري از مناظري زيبا به اين مکان مسافرت مي‌کند.

شيلي:
شيلي سرزميني باريک در بخش‌غربي آمريکاي جنوبي بوده و به لطف همين شکل خاص خود از آب و هوايي متنوع برخوردار شده است. قلمرو اين سرزمين از کوه‌هاي آند آغاز و به دره‌هاي مرکزي و کوهستان‌هاي ساحلي ختم مي‌شود.

گردشگري در اين کشور طي چند سال اخير به دليل رشد فعاليت‌هايي ماجراجويانه همچون برگزاري تورهاي مسافرتي در صحراي آتاکاما (Atacama) يا پياده‌روي در منطقه پاتاگونيا که محل کشف نشانه‌هايي از دايناسورهاي چند صد ميليون ساله است، توسعه چشمگيري پيدا کرده است. علاوه بر آن طبق معيارهاي انتخابي سازمان توسعه گردشگري ماجراجويانه، شيلي علاوه بر برخورداري از منابع طبيعي و جاذبه‌هاي ديدني به توسعه‌اي پايدار در بخش گردشگري رسيده است.

اسلوني:
وجود ايمني و برخورداري از منابع فرهنگي در خور، اسلوني را براي اولين بار در رده برترين‌هاي گردشگري ماجراجويانه قرار داد.

کشور اسلوني در مرکز اروپا قرار گرفته و داراي مرزي مشترک با کشورهاي کرواسي، مجارستان، اتريش و ايتاليا است. از تنوع جغرافيايي اين کشور مي‌توان به اين نکته اشاره کرد که با وجود برخورداري از 43 کيلومتر خط ساحلي و پوشش‌هاي جنگلي بسيار، اکثر مناطق آن را بخش‌هايي کوهستاني در برگرفته است. براساس بررسي‌هاي صورت گرفته، اسلوني علاوه بر ويژگي‌هاي ذکر شده از زيربناي مناسب گردشگري، جاذبه‌هاي ديدني و منابع ماجراجويانه نيز برخوردار بوده است.

استوني:
استوني نيز در ناحيه شرقي اروپا قرار گرفته و در سال 1991 پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي استقلال يافته است. امروز اين کشور پس از کسب آزادي‌هاي سياسي و مدني خود، صاحب حيات‌وحش متنوع و مناظري بسيار زيبا نيز شده است.

اين کشور که در مقايسه با ساير کشورهاي اروپايي از پايين‌ترين تراکم جمعيتي برخوردار است از پوشش نسبتاً جنگلي برخوردار بوده و از اينرو فرصت‌هاي مناسبي را در اختيار گردشگران براي پياده‌روي، اردو‌زدن، تماشاي مناظر حيات‌وحش در جوي کاملاً آرام را به وجود مي‌آورد. بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته استوني نيز به دليل برخورداري از زير ساخت‌هاي مناسب‌ گردشگري، منابع فرهنگي و به خصوص قابليت‌ سرمايه‌گذاري در اين فهرست قرار گرفت.

جمهوري چک:
چک، اين سرزمين مرکزي‌نشين خاک اروپا را همگان به خاطر پايتخت تاريخي آن، پراگ، مي‌شناسند. علاوه بر آن اين کشور از مناطق ويژه‌اي برخوردار است که جاذبه‌هاي منحصر به فردي همچون مجموعه غارها، درياچه‌ها، کوهستان‌ها‌، تپه‌هاي پست، جلگه‌ها و دشت‌ها و رودخانه‌ها را در اختيار بازديدکنندگان قرار مي‌دهد. در کنار اين جاذبه‌هاي طبيعي، فعاليت‌هاي ماجراجويانه گوناگوني نيز نظير دوچرخه‌سواري، ورزش‌هاي آبي متنوع،‌ماهيگيري و پياده‌روي لحظاتي مفرح و نشاط‌آور را براي گردشگران به وجود مي‌‌آورند.

چک طبق بررسي‌هاي به عمل آمده، به دليل دارا بودن توسعه پايدار گردشگري، زيرساخت و قابليت سرمايه‌گذاري، به عنوان يکي از بهترين‌هاي گردشگري ماجراجويانه برگزيده شد.

جمهوري اسلواکي:
کشور اسلواکي در بين منتخبين پيشرو در صنعت گردشگري ماجراجويانه سال 2009، موفق به اخذ رتبه نخست شد. يکي از عمده‌ترين دلايل در تصاحب اين جايگاه وجود مناظر و مناطق کوهستاني در اين کشور است که به يکي از زيباترين جاذبه‌هاي گردشگري در اروپاي عاري از پوشش مناسب کوهستاني تبديل شده است.

کوه‌هاي (Tatra) يکي از عالي‌ترين منابع مسافرتي را در اختيار جهانگردان قرار داده و در‌ه‌ها و درياچه‌هاي زيباي آن معرف حضور تمام مسافران و گردشگران است.

برخورداري از جاذبه‌هاي ديداري،‌زيرساخت‌هاي گردشگري، منابع طبيعي و قابليت سرمايه‌گذاري نيز از ديگر دلايل برتري اسلواکي در جمع مدعيان گردشگري ماجراجويانه جهان بود

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد