زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده - مسافرت‌هاي تجاري اغلب از اهميت بسيار زيادي برخوردارند و گاه مي‌توان اين سفرها را در رده سفرهاي هيجان‌انگيز قرار داد که ارتباط مستقيمي با سرنوشت کاري و حتي آينده افراد دارند. پس بايد در هنگام مسافرت‌هاي تجاري مقيد به بايدها و نبايدهايي بود تا نتيجه‌اي مطلوب به دست آيد.

در اين گزارش سعي شده است برخي از رفتارها و عملکردهايي که بايد در هنگام سفرهاي تجاري مورد توجه ويژه قرار گيرند، معرفي و بررسي شوند.

يک بار براي هميشه وسايل سفر خود را آماده کنيد:

چمدان‌ مسافرتي خود را در همه‌حال آماده سفر نگه داريد. شايد نتوانيد تمام لباس‌هاي خود را پيش از سفر مرتب کنيد، اما به‌راحتي مي‌توانيد کفش‌ها، لوازم کاري و لباس‌هايي را که براي سفر از آن‌ها استفاده مي‌کنيد از پيش آماده کرده، در زمان سفر وقت کمتري را صرف جمع‌آوري آن‌ها کنيد. با فرا رسيدن زمان سفر، لباس‌هاي سبک، نت‌بوک و وسايلي را مرتب کنيد که کمتر از 15 دقيقه براي جمع‌آوري آن‌ها زمان لازم است.

تا مي‌توانيد از مسافرت به شهرهاي گران‌قيمت خودداري کنيد:

تا مي‌توانيد از مسافرت به شهرهاي گران‌قيمت خودداري کنيد، اما اگر مسافرت به اين مناطق کار متداول شماست بهترين راه براي کاهش هزينه‌ها، ايجاد يک مکان اقامتي ثابت در شهرهاي هدف است. عضو هميشگي چندين خط هواپيمايي و چندين هتل بودن مزايايي براي شما به همراه خواهد داشت که از نمونه‌هاي آن امکان چانه‌زني براي کاهش هزينه‌هاست. در اين مواقع بليت‌هاي تجاري بخريد و يا در هنگام مسافرت از کوپن‌هاي ويژه استفاده کنيد. به همراه داشتن مواد اوليه و درست کردن غذا در هتل از جمله راه‌هاي کم کردن هزينه‌ها به شمار مي‌رود. آشنا و دوست شدن با کارکنان هتل‌ها را فراموش نکنيد زيرا در مواقع خاص به درد شما خواهند خورد.

درباره مقصد مورد نظر اطلاعات کافي به دست بياوريد:

هنگام سفرهاي تجاري، اطلاعاتي را درباره مقصد مورد نظر خود جمع‌آوري کنيد. به دست آوردن اطلاعاتي همچون زمان برگزاري کنفرانس‌هاي تجاري، سخنراني‌ها و سمينارها در شهر مقصد و تطبيق دادن آن‌ها با زمان رسيدنتان به آن منطقه اين فرصت را در اختيار شما قرار مي‌دهد تا زمان کافي براي شرکت در برخي از اين برنامه‌ها داشته باشيد. هنگام برگزاري اين رويدادها فرصت خواهيد داشت با بازرگانان و فعالان اقتصادي جديد براي توسعه حرفه خود آشنا شويد.

زبان ياد بگيريد:

يادگيري 4 لغت اصلي و کليدي در هنگام سفر به کشورهاي خارجي راه‌گشاي شما خواهد بود. اين کلمات «سلام»، «متشکرم»،‌ «لطفا» و «خداحافظ» هستند که دانستن آن‌ها به زبان کشور مقصد علاوه بر ايجاد دوستي موجب مي‌شود خدمات بهتري به شما عرضه شود.

در هنگام مسافرت با رئيستان، چه کارهايي را نبايد انجام دهيد:

در هنگام سفر با رئيس خود، 9 کار را انجام ندهيد. فراموش نکنيد که رئيستان در همه‌حال شما را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. اگر در مسافرت‌ تجاري هستيد، بايد توجه داشته باشيد که شما بخشي از راه حل هستيد و نه بخشي از مشکل. هيچ‌وقت دير نکنيد. با کارکنان با تندي برخورد نکنيد. هيچ‌گاه اجازه ندهيد رئيستان شما را وادار به انجام کاري غيرحرفه‌اي کند. موبايل خود را دور از ديد قرار دهيد و در همه‌حال خونسردي خود را حفظ کنيد.

با اصحاب رسانه‌هاي اجتماعي ملاقات کنيد:

دعوت از فعالان حوزه رسانه به يک فنجان چاي يا قهوه علاوه بر ايجاد آشنايي، بر شمار دوستان شما در اين حوزه خواهد افزود که اين امر موجب رشد حوزه کاري شما در زماني بسيار کوتاه مي‌شود. اين روش را مي‌توانيد در مقياسي بزرگ‌تر با دعوت از دوستان رسانه‌اي خود انجام دهيد و در هنگام سفرهاي تجاري از آن‌ بهره‌مند شويد.

هزينه تلفن‌هاي خود را در هنگام مسافرت مديريت کنيد:

تلفن زدن از هزينه‌برترين موارد براي مسافران در هنگام سفر به کشورهاي خارجي است. به منظور از بين بردن اين مشکل و کم کردن هزينه‌‌ها، خريد يک سيم کارت اعتباري متعلق به کشورهاي مقصد بهترين شيوه و راه حل خواهد بود. در اين حالت، علاوه بر آن که با هزينه‌اي کمتر به تما‌س‌هاي داخلي مي‌پردازيد، زنگ‌ها و پيام‌هاي کوتاهي که دريافت مي‌کنيد نيز رايگان خواهد شد. علاوه بر آن، مي‌توانيد تلفن محل کار خود را روي تفلن همراه خود دايورت کنيد و در هنگام حرکت نيز از آن بهره ببريد. از دوستان خود بخواهيد براي برقراري ارتباط با شما از پيام کوتاه استفاده کنند زيرا اين روش براي شما به صرفه‌تر خواهد بود.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد