زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

بهزاد پورنقي _ با توجه به جايگاه و پيشرفت استفاده از تکنولوژي‌هاي مختلف در زندگي روزمره و نيز تکنولوژي‌هاي جديدي نظير ICT، لزوم استفاده از اين فناوري در هر کسب و کاري کاملا آشکار است. امروزه تعداد اندکي از مردم هستند که اطلاعاتي درباره اين فناوري نداشته باشند و يا از آن استفاده نکنند.

تعداد استفاده کنندگان اينترنت، طبق آمار داده شده توسط شرکتComputer Industry Almanac و eTForecasts از 44.5 ميليون نفر در سال 1995 به ميزان 665 ميليون نفر در سال 2002 و تعداد 1ميليارد و 350 ميليون نفر در سال 2007 رسيده است که اين خود نشان دهنده ميزان و شتاب رشد استفاده از اين فناوري در دنيا است.

همچنين بايد يادآور شد که ميزان مصرف‌کنندگان اينترنت در سال 2003 تا 2006 در آسيا بيشتر از مصرف کنندگان آن در جهان است. اين آمار که توسط شرکت eTForecats ارائه شده نمايانگر رشد و نيز پيش‌بيني رشد اين مصرف کنندگان در دنيا و به خصوص در آسيا است. تنها در مارچ 2005 تعداد مصرف‌کنندگان ايتنرنت آسيايي 302 ميليون نفر بوده است که نسبت به 259 ميليون نفر اروپايي و 221 ميليون نفر آمريکاي شمالي در رتبه اول قرار گرفته است. ميزان مصرف اين تکنولوژي در دنيا نمايانگر استفاده از آن در کسب و کارهاي مختلف و بازاريابي و عرضه محصولات و خدمات از طريق اين فناوري است.

ورود يک فناوري جديد در يک کسب و کار، آن را دچار تغييراتي مي‌کند. به گفته ديويد وي موث،‌ مديرعامل برکلي بانک لندن: " بايد تا حد دگرگوني ‍ژنتيک سازمان آماده باشيد". اين تغييرات در برخي موارد آنقدر زياد است که منجر به تحول آن کسب و کار مي‌شود. تغييرات و تاثيرات ناشي از وجود يک فناوري جديد ممکن است در يک يا هر سه عنصر دخيل در چرخه کسب و کار آن تجارت که توليد کننده،‌ تامين کننده و مصرف کننده است اعمال شود.

در صنعت گردشگري ورود فناوري ارتباطات و اطلاعات به قدري شديد است که در قسمت‌هايي از اين کسب و کار باعث ايجاد يک تحول شده است. امروزه يک گردشگر و يا مصرف کننده يک خدمت يا کالاي مربوط به صنعت گردشگري با توجه به ورود اين فناوري رفتارها، انتظارات و ارزش‌هاي جديدتري دارد. برخي از اين تحولات صرفا به خاطر امکانات بهتر سخت افزاري و نرم افزاري است و برخي به خاطر نوع رويکرد و نگرش جديد القا شده توسط اين فناوري است. در زير به بررسي بعضي از ا ين تغييرات مي‌پردازيم.

مصرف کننده امروزي خواهان داشتن تعطيلات کوتاه‌تر اما بيشتر در طول سال است. وي مي‌خواهد که ديرتر در مورد سفرش تصميم‌ گيري کند و پروسه‌ سفارش از تصميم‌گيري تا زمان دريافت خدمات را کوتاه‌تر کند.
امروزه، کم کردن سيکل توليد سفارشي تا عرضه، يکي از دغدغه‌هاي توليدکنندگان است. کم کردن اين سيکل مخصوصا براي محصولاتي که به تازگي به بازار عرضه مي‌شوند يکي از مزاياي رقابتي در بازارهاي محلي و بين‌المللي است. مصرف کنندگان، به خصوص مصرف‌کنندگان محصولات و يا خدمات مرتبط با صنعت گردشگري، به دليل کوتاه بودن فرصت‌هاي استفاده از اين محصولات و يا خدمات (همانطور که در بالا اشاره شد) مي‌خواهند که در آخرين لحظه سفارش دهند و در اولين فرصت تحويل بگيرند.

مصرف کننده امروزي تحقيق در مورد فرصت‌ها و پيشنهادات خاص سفر را به راحتي از طريق فناوري‌هاي جديد اطلاعات انجام مي‌دهد.
امروزه اينترنت امکان دسترسي به اطلاعات بسيار زيادي را به همه اقشاري که از آن استفاده مي‌کنند، ارائه مي‌کند و اين باعث مي‌شود که مصرف کننده داراي حق انتخاب بيشتري شود. البته نبايد منکر نقش دوگانه (پارادوکسيال) اينترنت شد، زيرا که ارزيابي اطلاعات ارايه شده در اينترنت بحث جداگانه‌اي است که حتما بايد مورد توجه مصرف کننده و البته توليده کننده اين اطلاعات قرار بگيرد.

او خواهان اعتمادي است که خودش کسب کرده باشد.
جلب اعتماد مصرف کننده‌ در يک رابطه تجاري هميشه يکي از مزيت‌هاي رقابتي بين رقباي ارايه کننده يک محصول يا خدمت مشابه بوده است. اين جلب اعتماد در نوع قديم يا سنتي تجارت ها براساس روابط انساني و اجتماعي صورت مي‌گرفت، اما بعد از گسترش تجارت‌ها و کسب و کارها در دنيا، ديگر امکان مواجهه رو در رو با همه مصرف کنندگان يا مخاطبان کسب و کارها نبود و اين باعث پيشرفت علوم تبليغاتي در تجارت شد، امروزه با ورود فناوري اطلاعات و ارتباطات و نيز محيط‌هاي مجازي در کسب و کار، جلب اعتماد مشتريان کار سخت‌تري شده است، به طوريکه در حال حاضر دغدغه بيشتر کساني که تجارت الکترونيکي دارند، قبل از هر چيزي جلب اعتماد مصرف کننده است.

اطلاعات بهتر، بيشتر و سريعتر در مورد محصولات و خدمات ارايه شده در مقصد يکي ديگر از نيازهاي يک مصرف کننده امروزين است.
خدمات بهتر هميشه نياز همه مصرف کنندگان است.
مصرف کننده امروزي نقد بيشتري مي‌کند و از نامها تجاري آگاهي دارد، اما وفاداري کمتري دارد و به ميزان قيمت‌ها حساس است.
وجود هزاران وبلاگ و صفحات شخصي بر روي اينترنت امکان بروز عقايد و انتقادات و پيشنهادات بدون واسطه را براي همه فراهم کرده است. يک مصرف کننده عصر فناوري اطلاعات نيازي ندارد که انتقادات و پيشنهادات خود را در صندوق‌هاي پيشنهادات و انتقادات سنتي بياندازد و هميشه فکر کند که ممکن است آن‌ها توسط يکي از کارکنان تحريف و يا سانسور خواهد شد، بلکه به راحتي و از طريق کامپيوتر شخصي خود تمامي نظرات خود را در وبلاگ و يا انجمن‌هاي تخصصي ايجاد شده با ديگران در ميان مي‌گذارد.

بلي در عصر ICT، انجمن‌ها و جمعيت‌هاي مصرف کننده معني بيشتري پيدا مي‌کنند تا انجمن‌‌‌‌‌هاي اصناف و يا توليد کنندگان. امکان نقد کردن آسان، بلادرنگ و بدون واسطه، خطر وفاداري کمتر مشتريان و يا مصرف کنندگان را به همراه دارد و بايد گفت هر حرکت کوچکي که شما به عنوان توليد کننده و يا عرضه‌کننده انجام مي‌دهيد زير ذره‌بين ميليون‌ها مشتري است.

مصرف کننده امروزي درباره گردشگري بين‌المللي دانش و آگاهي بيشتري دارد.
مصرف کننده امروزي از اينترنت براي دسترسي به اطلاعات عميق و نيز رزرو به عنوان يک ابزار کارآمد استفاده مي‌کند. سيستم‌هاي رزرواسيون CRS که قدمتشان به دهه‌هاي پيش باز مي‌گردد، ديگر تنها در دست آژانس‌هاي مسافرتي نيست و مسافران مي‌توانند با کمک ICT بدون واسطه به سيستم‌هاي رزور جا براي تهيه بليط وسايط نقليه، محلي براي اقامت و يا حتي موزه‌اي در هر کجاي دنيا دسترسي داشته باشند.
مصرف کننده امروزي به مسافرت‌هاي هوايي ارزان قيمت دسترسي دارد. اين امر به اين دليل حادث شده است که، با توجه به استفاده از ICT در تجارت‌هاي امروزي، نقش واسطه‌ها در اين ميان کمرنگ شده و توليد کنندگان مي‌توانند مستقيما و بدون واسطه محصولات و يا خدمات خود را به مصرف کننده ارايه کنند. بنابراين قيمت تمام شده براي توليد کننده کمتر شده و مي‌تواند محصولش را به راحتي و با قيمت کمتر در اختيار مصرف کننده بگذارد. پس مصرف کننده دسترسي بدون واسطه‌اي به توليد کننده خدمات و يا محصولات اين صنعت دارد.

کارشناس ارشد امورنمايشگاهي ستاد تبليغات و نمايشگاه‌ها
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد