زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

همه ساله با آغاز شدن سال نو و فرا رسيدن تعطيلات نوروزي ، يکي از مهمترين اقداماتي که در برنامه خانواده ها پيش بيني مي شود سفر است که به دليل آنکه هر ساله در تعطيلات نوروزي انجام مي شود کم کم به صورت يک رسم و عادت شده است.
سفر به خودي خود يکي از فعاليت هاي مفيدي است که هراس و اضطراب را از آدمي مي گيرد و به جاى آن، محبوب و مطلوب‏هاى وى را جايگزين مي کند ، و به انسان مى‏آموزد که چگونه از امور ناهنجار و ناخوشايند ، خستگي و خاطرات تلخ دوري کند و آنچه را که مايه کمال و خرسندى است را با کسب تجربيات جديد جايگزين کند .

مسافرت حتي براي مدتي کوتاه، براي سلامتي بسيار مفيد است، حال اگر اين سفر در نوروز و در طبيعت بکر بهاري براي ديداري از اقوام ، ياران و دوستان يا شايد زيارتي از مکان هاي مقدس و يا به قصد تفريح باشد،بسيار خوب و پسنديده و در عين حال لذت بخش است .

گاهي نيز هدف از مسافرت، رفع خستگي و افسردگي است ، انسان هاي خسته از کار و تلاش، با سفر به مناطق مختلف و استفاده از مناظر زيباي طبيعت، خستگي را از تن به در کرده و براي کار و کوشش بيشتر در سال جديد، آمادگي پيدا مي کنند.

سفر به شما اين امکان را مي دهد که کمي فشارهاي روحي و جسمي را از خود دور کنيد و براي مدتي از زندگي عادي خود دور شويد و همين مسئله به تنهايي انرژي زيادي به شما مي دهد، اينکه بخواهيد برنامه روزانه خود را کمي تغيير دهيد، مي تواند به عنوان نوعي درمان محسوب شود و اين کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگيري مي کند.
همچنين سفر ديد و احساس تازه اي نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به شما مي دهد و کمک مي کند که از زندگي بيشتر لذت ببريد و حتي باعث مي شود ديد تازه اي نسبت به شهر خودتان هم پيدا کنيد.

اما ممکن است سفر نوروزي امسال کمي متفاوت باشد ، بدين معنا که امسال براي سفر بايد کمي صرفه جويي در انرژي را الگو قرار داد که مي توان اقداماتي را در راستاي استفاده صحيح از منابع انجام داد .

مثلا مي توان در مسافت هاي بسيار طولاني و سفر هايي که تعداد زير چهار نفر است از وسايل حمل و نقل عمومي مثل هواپيما و قطار استفاده کرد و يا مقصد خود را به طور دقيق مشخص کنيد تا در ميانه سفر مسير هايي را اشتباه نرفته و از شرايط مقصد از هر نظر اطلاعات کافي کسب کنيد.

رعايت نکات زير نيز پيش از سفر بسيار مفيد خواهد بود که توجه به آنها خالي از لطف نخواهد بود :

اول آنکه حتي اگر هوا سرد بود به هيچ وجه داخل اتومبيلي که موتورش روشن است نخوابيد وبراي پيشگيري از بيماري‌هاي پوستي، هنگام اقامت در مسافرخانه، هتل و... از ملحفه شخصي خودتان استفاده کنيد.

روز قبل از سفر را با آرامش و خونسردي بگذرانيد و شب قبل را زود بخوابيد و فراموش نکنيد خواب آلودگي يکي از علل مهم حوادث رانندگي در جاده‌هاست.

هميشه قبل از آماده کردن يا خوردن غذاها دست‌هايتان را با صابون بشوييد، اسهال‌هاي ميکروبي در طي سفر و به دليل عدم رعايت بهداشت قابل انتقال است.

قبل از ترک منزل خود تمامي وسايل غيرضروري الکتريکي را خاموش و در صورت امکان جريان برق آنها را از ناحيه فيوز مينياتوري قطع کنيد و تمامي وسايل گرمازا اعم از گازسوز و يا نفت سوز را خاموش و شير اصلي گاز را از ناحيه بعد از کنتور و يا سيلندر گاز کاملاً قطع کنيد همچنين از بسته بودن شيرهاي آب گرم و سرد منزل خود در زمان ترک اطمينان حاصل کنيد.

در صورت وجود نشتي در شبکه آبرساني گرم و سرد منزل قبل از ترک منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصين اهل فن اقدام شود و قبل از ترک منزل از بسته بودن درها و پنجره هاي خانه اطمينان کامل حاصل کنيد و کليد خانه را به سرايدار و يا شخص قابل اطمينان خود بسپاريد تا در هنگام وقوع حادثه احتمالي بتواند از آن استفاده کند.

از قرار دادن هرگونه وسايل اضافي و يا اثاثيه منزل در بالکن منزل خودداري کنيد،زيرا در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روي عابرين و يا افراد وجود دارد و يا در اثر افتادن مواد آتش زنه امکان دارد آتش سوزي رخ دهد.

از نگهداري ظروف مواد قابل اشتعال و يا کپسول گاز اضافي در محيط خانه جداً خودداري کنيد و اينگونه وسايل را در خارج از محيط منزل در مکاني مناسب نگهداري کنيد.

اسناد و مدارک مهم و اساسي و لوازم با ارزش خود را در محلي امن و مناسب ، مانند گاوصندوق نگهداري کنيد و در صورت امکان زمان ترک منزل خود را به کلانتري محل اطلاع دهيد تا ايمني محل توسط نيروهاي انتظامي تأمين شود.

اميد است با رعايت اين نکات سفر نوروزي خوبي را آغاز کرده و بدون هيچ دغدغه اي با خاطراتي خوش به خانه بازگشته و با روحيه اي شاداب سال جديد را آغاز کنيد .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد