زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مارسی، فرزند ارشد مدیترانه، بندر مهاجران، شهر دوچرخه، شهرقایق‌ها و کشتی‌ها و شهر پژوهش و هنر است.

بندر مارسی، از بزرگترین شهر‌های فرانسه و در عین حال شهری چند ملیتی است. شهر الجزایری‌ها، یونانی‌ها، روس‌ها، ایتالیایی‌ها و اسپانیایی‌ها. در مارسی بازارهای رنگارنگ آفریقایی شما را تا دل آفریقا می‌برد، رستوران‌ها و بناهایش ایتالیا و یونان را به یاد شما می‌آورد و بندرگاه‌ها و کوچه‌های مرکز شهرش به شما یادآوری می‌کنند که در فرانسه هستید.

از آبراه‌هایش تا بندرقدیمی، از خیابان‌های موازی با دریا تا مرکز شهر و تا بالای تپه، مارسی را شهر پر جنب و جوشی می‌بینید پُر از هیاهوی کار و تجارت، ورزش و پُر از روح زندگی. مارسی شهر‌ی‌ست که همه چیز را با هم دارد. شهر آفتاب و دریا و طبیعت و فرهنگ است؛ شهر کوچه‌های باریک و دوست داشتنی و ساختمان‌های قدیمی اروپایی‌ست؛ شهر پژوهش و شهر دانشمندان است؛ زادگاه بسیاری از شخصیت‌های هنر و ادبیات فرانسه و یک بندر شلوغ است با رفت و آمد کشتی‌ها و قایق‌ها و لنج‌ها.

دیدن ماهیگیران هنگام غروب و صبح وقتی ماهی‌های خود را در کناره‌ی بندر قدیم به فروش می‌گذارند، از صحنه‌های بدیع و فراموش نشدنی بندر مارسی است. بندر قدیم در مرکز شهر و کنار دریا، قلب مارسی است. سالن‌های تئاتر و رستوران‌ها و کافه‌ها در کنار مسافران و کشتی‌ها و قایق‌ها و آثاری مثل ساختمان شهرداری، کلیسای جامع و قصر فارو، همه در بندر قدیم جمع‌اند. از این بندر نیز می‌توان با قایق به جزیره‌ی کوچکی در وسط دریا رفت و سری به قلعه‌ی بی نظیر ایف زد. قلعه‌ی ایف، زندان قدیم شهر، همان زندانی است که در کتاب معروف کنت مونت کریستو نوشته‌ی الکساندر دوما از آن نام برده شده است و بسیار خاطره‌انگیز و دیدنی‌ست. چشم‌انداز و منظره‌ی بندر قدیم و شهر در هنگام بازگشت از قلعه نیز از زیباترین نماهای بندر مارسی است.

دیدار از کلیسای نوتردام دولاگارد، یک تیر و دو نشان است. کلیسا در بلندترین نقطه‌ی شهر قرار دارد و از همه جای شهر دیده می‌شود و علاوه بر ساختمان و بنای زیبای آن، چشم انداز بی نظیری روی شهر با منظره‌ی سقف‌های سفالی‌ و دریا و کشتی‌هایش دارد. برای رسیدن به کلیسا آسانسورهای مخصوصی تعبیه شده که روی تپه کشیده می‌شوند.
مارسی پایتخت فرهنگی اروپا در سال ٢٠١٣ خواهد بود. شهر، موزه و بناهای زیادی دارد که هم برای گردشگران و هم برای محلی‌ها جذابند. از بین همه‌ی آنها، کاخ لون‌شامپ با آبنمای دیدنی روبرویش، موزه‌ی هنرهای مدرن، موزه‌ی تاریخ مارسی و موزه‌ی مد از پرطرفدارترین‌ها هستند.

مارسی شهر ورزش است. نه تنها تیم فوتبال المپیک مارسی از معروف‌ترین تیم‌های فرانسوی‌ست و فروشگاه‌های آن در همه جای شهر پراکنده است، بلکه دوچرخه سواری، گلف، تنیس و غواصی نیز برای مردم مارسی به اندازه فوتبال مهم‌اند. مسیرهایی که برای دوچرخه سواری کشیده شده‌اند و دوچرخه‌سواران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در همه جای شهر، آن‌قدر وسوسه‌کننده‌ هستند که شما را بفرستند پیِ اجاره‌ی دوچرخه و گشت و گذار در شهر. از قضا اجاره کردن دوچرخه بسیار آسان است و از تفریحات محبوب توریست‌ها در مارسی. ممکن است در حین دوچرخه سواری از کنار زمین‌های بزرگ و زیبای گلف مارسی هم عبور کنید. یکی از این زمین‌ها به نام لا سالِت، رستوران معروفی هم دارد با چشم اندازی رو به زمین‌های گلف که محیط و فضایی رویایی‌ برای صرف غذا دارد.

تنوع رستوران‌ها در مارسی بیداد می‌کند. از قیمت و نوع غذا. رستوران‌های تونسی و آفریقایی و ایتالیایی، اسپانیایی و یونانی، پابه‌پای رستوران‌های فرانسوی در مارسی وجود دارند. غذای محبوبشان هم نوعی سوپ ماهی است، یا راتاتویی و انواع باگت‌های پرشده از غذاهای مختلف. اما هرچه باشد غذای دریایی، غذای محبوب شهرهای ساحلی مدیترانه است. اطراف بندر قدیم رستوران‌های زیادی پیدا می‌کنید با تنوع فراوان. معمولاً غذایی که در رستوران سرو می‌شود بین ١٠ تا ٣٠ یورو، و غذاهایی مثل باگت یا فست‌فود کمتر از ١٠ یورو هزینه دارد.

هوای مارسی، هوای مطلوب و ملایم مدیترانه‌ای است. زمستان‌هایش از ٨-٩ درجه سردتر نمی‌شوند و تابستان‌ها همیشه حدود ٢٤-٢٥ درجه است. ولی مارسی شهر بادهای سرد و گرم است. بادهای سردش در زمستان و بادهای گرمش در تابستان خیلی مطلوب نیست. ولی در هر حال بهترین فصل سفر بهار و تابستان است.
مارسی مثل خیلی شهرهای فرانسه نه چندان گران و نه چندان ارزان است. هزینه‌ی اقامت در یک هتل‌ متوسط بین ١٠٠ تا ٢٠٠ یورو برای هر شب در می‌آید و ورودی موزه‌ها و قلعه هم به طور متوسط ٨ تا ١٠ یورو است. شهر مغازه‌های رنگارنگ و مراکز خرید نیز زیاد دارد که اگر فصل حراج باشد، خرید، می‌تواند در کنار تمام تفریحات و آثار دیدنی شهر، چاشنی خوبی برای شما باشد.

توصیه می‌کنیم این‌ها را هم به خاطر بسپارید:
- علاوه بر شنا و حمام آفتاب در کنار ساحل، رفتن به شهر آبی و غواصی از کارهایی است که در گرمای دلچسب تابستان مارسی بسیار لذت بخش است.
- فستیوال‌های چهارفصل مارسی سرگرم‌کننده و بدیع‌اند: فستیوال بهار در اواسط مارس، فستیوال تابستان در ژوئن و ژوییه، فستیوال پاییز در سپتامبر و فستیوال زمستان در اوایل فوریه.
- مارسی در قدیم به ناامنی معروف بوده است ولی اکنون مثل دیگر شهرهای فرانسه است. ترجیحاً مواظب وسایلتان باشید، ولی اگر شنیدید که مارسی شهر امنی نیست، باور نکنید.

دیدنی‌های مارسی:
- بندرقدیم (ویو-پورت)
- کلیسای نوتردام دولاگارد
- کلیسای جامع
- قلعه‌ی ایف
- ساختمان شهرداری (لوتل دِ وی)
- قصر فارو
- قصر لانگ شامپ
- ساختمان اوپرا
- موزه‌ی تاریخ
- موزه‌ی هنرهای مدرن و معاصر
- موزه‌ی مد
- مرکز خرید بورس سنتر
- پارک بورلی
- پارک پیر پوگه

zoraq.com

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد