زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

يکي از لذت هاي سفر براي همه ما خوردن غذا و بسياري از تنقلاتي است که شايد در اوقات ديگر به دلايل گوناگون از آنها پرهيز مي کنيم. اين موضوع قابل انکار نيست. همه دوست داريم وقتي به شهري سفري مي کنيم حتما غذاي محلي آن نقطه را مصرف کنيم يا اينکه خودمان دست بکار مي شويم و براي اعضاي خانواده مواد غذايي تهيه مي کنيم . در هر صورت با هر تصميمي که مي گيريم بايد به يک سري نکات ايمني توجه کنيم تا سفر خوش را با رعايت نکردن اصول ايمني به خودمان و اطرافيانمان تلخ کنيم. بنابراين با رعايت اين چند نکته با خوردن غذايي سالم از سفر بيشتر لذت ببريم

 

1- در صورتي که تمايل به تهيه غذا داريد ، توجه کنيد که مواد اوليه اي که تهيه مي کنيد از کيفيت مناسبي برخوردار باشند. خصوصاً مواد حاوي پروتئين که فساد پذيري بالايي دارند ، گوشتي که خريداري مي کنيد بايد کاملاً تازه باشد و هيچ گونه بوي ماندگي ندهد. شير يا تخم مرغ مورد استفاده شما بايد تازه و در صورت امکان استاندارد و بهداشتي باشد ، از خريداري مواد غذايي در کنار جاده پرهيز کنيد زيرا از کيفيت آنها اطلاع کافي نداريد.

2- از خريداري غذاها يا ميان وعده هاي بين راه مثلاً حبوبات پخته، لوبيا و باقالي ، لواشک ها، فلافل، سمبوسه ها و پيراشکي ها خودداري کنيد.

3- به طور کلي در طول سفر نوع غذا مهم است . با توجه به اين که رطوبت زياد ، رشد و تکثير ميکروب ها را بيشتر مي کند ، سعي کنيد از غذاهاي نيمه خشک با رطوبت کم استفاده کنيد . مانند: عدس پلو، لوبيا پلو، ماکاروني و...

4- غذاي مورد مصرف بايد کاملاً پخته شود: ممکن است با توجه به مدت تعطيلات و احتمالاً تعجيل در ساعت حرکت در تهيه غذا کوتاهي شود ، به گونه اي که غذا به ويژه گوشت ها به طور کامل پخته نشده و همين سبب آلودگي و فساد آن شود. براي اطمينان از پخت گوشت، مي توان از ترمومتر استفاده کرد ، هم چنين از ظاهر گوشت مي توان به ميزان پخت آن پي برد، به عنوان مثال رنگ گوشت پخته بايد قهوه اي باشد، ولي اکثر مواقع مغز( درون) کباب کوبيده يا برگ، قرمز رنگ است .

5- از خوردن غذاهاي نيمه پخته و خام به طور جدي خودداري کنيد: در حين سفر ممکن است در يک منطقه روستايي توقف کنيد و شما را به خوردن شير تازه دوشيده شده از دام يا بستني و پنير محلي دعوت کنند(تحت عنوان اين که غذاها در روستا طبيعي هستند) که در اين گونه موارد بايد از خوردن آنها خودداري کنيد. هم چنين از خوردن تخم مرغ نيم پز (عسلي) نيز به طور جدي بپرهيزيد.

6-در هنگام توقف، قبل از صرف غذا، آن را به طور کامل حرارت دهيد، زيرا در زمان نگه داري غذا در سفر( فاصله بين زمان پختن و خوردن) ميکروب ها در مواد غذايي رشد مي کنند ، بنابراين بايد هنگام استفاده ازغذا آن را تا دماي 70 درجه سانتي گراد حرارت داد تا به طور کامل داغ شود. بنابراين از خوردن غذاهايي که به طور سطحي گرم يا تفت داده شده خودداري کنيد.

7- هنگام استفاده از غذاهاي محلي ، ازافراد بومي راهنمايي بخواهيد: استفاده ازغذاهاي محلي نياز به شناخت کيفيت آن دارد ، به عنوان مثال ، اگر به استان هاي شمالي کشور سفر مي کنيد ، هنگام خوردن ماهي و ... از افراد بومي راهنمايي بخواهيد. چنانچه به مناطق کوهستاني مسافرت مي کنيد ، هنگام مصرف قارچ هاي خوراکي طبيعي ، از راهنمايي افراد بومي مجرب استفاده کنيد و درغيراين صورت از خوردن قارچ به طور جدي خودداري کنيد.

8-در طول سفر ازآب سالم استفاده کنيد: اگردرکنار جوي آبي توقف کرده ايد تا غذا را در آن جا ميل کنيد. دراين حالت ممکن است به فکر استفاه ازآب بيفتيد ، ولي ازماهيت آن اطلاع کامل نداشته باشيد. بنابراين بهتراست آب را قبل از مصرف بجوشانيد، به ويژه اگر بخواهيد براي کودکان ، غذا تهيه کنيد.

9-قبل از صرف غذا، دست ها را خوب بشوييد: در سفر ممکن است براي بازديد چرخ هاي ماشين به آنها دست بزنيد يا اگر از وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس يا قطار استفاده مي کنيد به دليل دست زدن به صندلي ها و يا پنجره و... ممکن دست شما آلوده شود ، پس چنانچه مي خواهيد غذا ميل کنيد قبل از آن ، دست هاي خود را بشوييد. همين طور اگر با وسيله نقليه شخصي در حال سفر هستيد و امکان توقف در سبزه زار براي خوردن غذا وجود دارد، ممکن است بين توقف تا صرف غذا شما به چمن وغيره دست بزنيد، بنابراين بايد قبل از خوردن غذا دست خود را بشوييد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد