زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

راستی چی شد که این غذا انقدر پرطرفدار شد و جهانی شد . در حال حاضر شاید کشوری توی این کره خاکی نباشه که مردمانش با این غذا یعنی پیتزا آشنا نباشند و پیتزا مخصوص کشور خودشان را  نداشته باشند .اما می دونید هر ایرانی مقیم اروپا و مخصوصا امریکا بعد از چند سالی اقامت در آن کشورها ، بعد از ورود به ایران دلش برای چه غذاهای لک زده . خوب طبیعتا اولینش چلوکباب که با فرهنگ غذاهای ایرانی گره خورده ، اما دومینش چی ؟ با تمام ناباوری دومین غذایی که این عزیزان دلشون می خواد پیتزا . بله پیتزایی با ذائقه ایرانی .

البته این موضوع خیلی هم غیر منطقی نیست . درست نام پیتزا با ایتالیا و شهر ناپل گره خورده است. اما این غذای پرطرفدار راه درازی را پیموده است تا به یک غذای جهانی تبدیل شود. سربازان داریوش بزرگ (486-521 پیش از میلاد) نوعی نان پهن را روی سپرهای خود می پختند و روی آن را با پنیر و خرما می پوشاندند. یونانی ها پختن چنین نان هایی را از ایرانیان آموختند. این نان از یونان به روم رفت و در جنوب ایتالیا معمول شد.

300 سال پیش از میلاد، یک تاریخ نگار رومی به نام «مارکوس پورسیوس کاتو» در کتاب تاریخ خود نوشت؛ «گردی پهنی از خمیر که با روغن زیتون، سبزی و عسل پوشیده شده و روی سنگ پخته می شود.» این نشان می دهد که رومی ها به پیتزا علاقه داشته اند و آن را با فرهنگ غذایی خود سازگار کرده بودند؛ چرا که روغن زیتون در روم بسیار معمول بود. پیتزا از روم به جنوب ایتالیا راه یافت، اما تا مدت ها آن را غذای فقیران می نامیدند. تا اینکه در سال 1889 یک آشپز درباری به نام «رافائل اسپوزیتو» پنیر و گوجه فرنگی را در ترکیب پیتزا وارد کرد. «ملکه مارگریتا» بسیار خوشش آمد و آرام آرام همه مردم به خورد چنین پیتزایی روی آوردند. به این ترتیب، پیتزای «مارگریتا» به مشهورترین پیتزای ایتالیایی تبدیل شد؛ پیتزایی که به خاطر داشتن پنیر، به پیتزای ایرانی شباهت بیشتر دارد.

اما در حقیقت خارج از تاریخچه پیتزا  ذائقه ایرانی است که مردمان ایران پیتزا ایرانی را بهتر از هر پیتزا دیگری می دانند . برای مثال در کشور های آسیایی پیتزاهای شیرین بسیار پرطرفدار است که آن را در سوپرمارکت ها می توانید تهیه کنید و در خیلی از رستوران های آسیایی بر روی پیتزاهای خود آناناس می ریزند . پیتزا ترکیه و ایتالیا به دلیل اینکه پیتزاهای خود را در تنور می پزند مزه ای ویژهای به پیتزاهای خود می دهند و محبوبت فوق العاده ای در بین پیتزاهای کشورهای دیگر دارند اما پیتزا این دو کشور شامل یک خمیر نازک با محتوایات کم است که گوجه فرنگی ، فلفل دلمه و پنیر برای ایتالیایی ها و اضافه کردن گوشت برای ترکیه ای ها می باشد که از نظر حجم غذایی تقریبا به عنوان پیش غذا هم برای ایرانی ها حساب نمی شود . همه این مواد دست به دست هم داده اند که هر ایرانی با خوردن پیتزاهای کشورهای مختلف باز هم می گوید پیتزا فقط پیتزا ایرانی .

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد