زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

همه چیز از زمانی شروع شد که قدری آب بر نخود و لوبیا ریختند و بعد سیب‌زمینی با همان پوست و آن‌گاه ادویه و بر آتش گذاشتند و رفتند. بعد از یک صبح تا ظهر، این پدیده شگفت حاصلی داشت به نام نامی آبگوشت. البته آبگوشت تاریخ دارد و یک غذای آبگوشتی نیست. این‌طور که بعضی‌ها فکر می‌کنند؛ کاملن با ذائقه ایرانی در تمام این چندین هزار سال تراش خورده و همه اقوامی که در این مرز پر گهر زیسته‌اند بنا بر خاصیت آب و هوایی و آن‌چه در دور و برشان می‌روییده چیزی به آن افزوده‌اند. این شده که به‌جز آن آبگوشت رسمی و کلاسیک، انواع و اقسام دیگری نیز از آبگوشت دیده می‌شود؛ آبگوشت بزباش که از مناطق زاگرس آمده و آبگوشت کلم که در نواحی کویری و کاشان صرف می‌شده و آبگوشت‌های دیگر که گرچه اسم و رسم آبگوشت را ندارند، اما پسرعموها و دخترخاله‌های همان دیزی سترگ هستند.

"و حال با مهندس شهرام احمدی‌نژاد صحبت کوتاهی خواهیم داشت . این شخص کسی است که دیزی را با مستر دیزی مانند غذاهای فست فودی بسته بندی شده دست مردم می دهد"

شهرام احمدی نژاد : «همیشه فکر می‌کردم دیزی غذایی کاملا سالم و خوشمزه است که جای آن در غذاهای بیرون خالی است. یعنی اگر بخواهیم این غذا را مثل بقیه غذاها در دفتر کارمان صرف کنیم، چنین امکانی را نداریم. از همین‌جا بود که مستر دیزی شکل گرفت.»

طراحی صنعتی که برای بسته‌بندی غذای پر‌دردسری مثل دیزی انجام شد، با چه سختی‌هایی رو به رو بود و چه روندی را طی کرد؟

ایده بسته‌بندی به این شکل چند سالی گوشه ذهن‌مان بود. از سه سال پیش که تحقیقات و اجرا را به صورت جدی شروع کردیم، مشکلات زیادی داشتیم. از جمله نبودن منابع خوب برای بسته‌بندی در ایران و نبودن مشاوران دلسوز در این رشته و مشاوران تغذیه که آن‌ها هم نگاه جدی به ما نداشتند. خلاصه راه پر فراز و نشیبی بود؛ ضمن این‌که از نظر اقتصادی هم هیچ چیز روشن نبود که این طرح با استقبال روبه‌رو می‌شود یا خیر.

یک دیزی خوب و سنتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا پخت در دیزی سنگی با قابلمه در طعم دیزی اثر محسوسی دارد؟

یک دیزی خوب وقتی محقق می‌شود که از مواد اولیه خوب استفاده شده باشد. روش پخت هم ظرافت‌هایی دارد که معمولن مورد غفلت واقع می‌شوند. هرچه ظرف ظرفیت گرمایی بیشتری داشته باشد دیزی بهتر پخته می‌شود. سنگ از این جهت که ظرفیت گرمایی ویژه بالاتری نسبت به قابلمه و ظروف فلزی دارد، گزینه مناسب‌تری‌ست. ما این مشکل را در فرهای پخت غذا حل کردیم و طعم دیزی‌های مستر دیزی مانند همان دیزی‌های سنگی و سفالی است.

شما مطمئنن با خارجی‌هایی که دیزی‌خور هستند برخورد کرده‌اید. آیا فکر می‌کنید این غذای اصیل ایرانی توانایی جذب ذائقه‌های اروپایی و آمریکایی، و مردمان آسیای شرقی را دارد؟

بله، روی وب‌سایت ما بعضی از دوستان راجع به این موضوع مطالبی نوشتند که همگی تایید می‌کند که این غذا برای خارجی‌ها هم تجربه جدید و قابل توجهی بوده است. مستر دیزی مشتری‌های خارجی زیادی دارد که مشتری‌های وفاداری هم هستند.

دیزی معمولا با نان سنگک عرضه می‌شود. اما این غذا با نان‌های دیگر هم طعم خوبی دارد. آیا شما انتخاب نوع نان را بر عهده مشتری گذاشته‌اید یا مستر دیزی را تنها با نان سنگک عرضه می‌کنید؟

برای دیزی، سنگک بهترین نان در مقایسه با تمامی نان‌هاست. گاهی دیزی با نان بربری هم سرو می‌شود. بعضی نان‌های محلی هم با این غذا پیشنهاد می‌شود. ولی مستر دیزی همیشه این غذا را با نان سنگک پیشنهاد می‌کند.

شما در وعده‌های ظهر بیشتر می‌فروشید یا در وعده‌های شب؟ خیلی‌ها معتقدند که چون دیزی غذای سنگین و خواب‌آوری است مناسب روزهای کار و فعالیت نیست.

این غذا در وعده ظهر بیشتر طرفدار دارد، ولی مستر دیزی یک نوع دیزی کم‌چرب و سبک هم برای شب پیشنهاد می‌کند.

بیشتر چه گروه سنی برای خوردن دیزی می‌آیند؟

قبل از مستر دیزی بیشتر طرفداران این غذا را میان‌سالان تشکیل می‌دادند. اما با حضور مستر دیزی جوانان و نوجوانان هم به دایره دیزی‌خورها اضافه شدند. هم‌اکنون برنامه‌هایی هم برای کودکان در دست داریم.

چند شعبه در ایران دارید؟

تاکنون 4 شعبه در تهران، یک شعبه در اصفهان و یک شعبه در مشهد تاسیس شده است. در آلمان هم کارهای اولیه انجام شده و در ماه‌های آینده شعبه مستر دیزی در آلمان نیز افتتاح خواهد شد.

فرزانه روشن

پورتال جهانگردی پارسا آرزوی موفقیت برای این عزیز و تمام کسانی که در راه گسترش غذای ایرانی تلاش می کند را دارد

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد