زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های سد امیر کبیر  در کرج ، البرز (اینجا) را کلیک کنید.

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می‌شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد. این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز است. این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. هوای این منطقه در تابستان ملایم و معتدل و در زمستان بسیار سرد است .

این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز است.

سد امیرکبیر

هتل واریان: این هتل که از مکانهای گردشگری کشور بود که به دلیل جلوگیری از آلودگی آب سد امیرکبیر کرج، چند سال پیش تخریب شد. در سالهای گذشته پیرامون این سد تأسیسات تمرینی ارتش و اردوگاههای نظامی بود که همزمان با تخریب هتل واریان، آن تاسیسات نیز تخریب شد.
 
هم چنین روستایی به نام رزکان که روستای بسیار خوش آب و هوایی بوده به زیر آب رفت و در عوض اهالی آن روستا به منطقه ای دیگر که در اطراف کرج قرار دارد منتقل شدند که امروز آن محل رزکان نو نام دارد.
علاوه بر رزکان دو روستای واریان و کوشک بالا نیز به زیر آب رفتند.
 
اهداف احداث :

كنترل سيلاب‌هاي بهاره و جلوگيري از خسارت‌هاي ناشي از سيل، تامين آب شرب تهران سالانه به ميزان 340 ميليون مترمكب، تنظيم آب براي مصارف آبياري و كشاورزي اراضي حومه كرج به ميزان 130 ميليون مترمكعب در سال و توليد انرژي «برق – آبي» جهت كمك به شبكه سراسري برق به ويژه در ساعات اوج مصرف به ميزان سالانه 150000 مگاوات ساعت

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد