زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های خانه آقازاده در ابرکوه ، یزد (اینجا) را کلیک کنید

یكي از خانه هاي قديمي شهرستان ابركوه خانه آقازاده است اين خانه در بافت قديم واقع گرديده و از نظر معماري و بكارگيري عناصر معماري سنتي ايران در خور توجه است. این خانه متعلق به سید حسین ابرقویی از سادات و اعیان شهر ابرکوه بوده است . اين بنا با مساحتي بالغ بر 820 مترمربع بصورت حياط مركزي بوده و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال استقرار پيدا كرده است. اتاق جنوبي خانه بصورت صليبي و شكم دريده ساخته شده است. وجود حوض سنگي در وسط حياط خانه، فضاي خانه بخصوص تالار را طراوت خاصي بخشيده است.

قسمت شاخص و جالب توجه خانه آقازاده ، بادگير دو طبقه و كلاه فرنگي است كه درنوع خود بي نظيراست . ارتفاع بادگير 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع مي باشد. در دهانه بادگير 19 عدد دريچه تنظيم هوا وجود دارد كه با بادگير دومي هماهنگي و ارتباط دارد. در كنار آن، يك كلاه فرنگي با تزئينات مقرنس كاري بسيار زيبا وجود دارد.

خانه آقازاده

بادگير و كلاه فرنگي به ترتيب حكم خنك كردن (كولر) و نور رساني (نورگير) فضاي زيرين و تالار خانه را انجام مي دهند. قدمت خانه آقازاده به دوره قاجاريه باز مي گردد و در فهرست آثار ملي ايران تحت شماره 1838 به ثبت رسيده است.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد