زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های چاپار خانه در میبد ، یزد (اینجا) را کلیک کنید

چاپارخانه ميبد واقع در بلوار قاضي ميرحسين ، جنب كاروانسراي شاه عباسي قرار دارد كه جزيي از مجموعه كاروانسرا، آب انبار، يخچال و ساباط مي باشد و قدمت آن به دوره قاجار بر مي گردد يكي از مراكز عمده پستي و چاپاري قديم بوده است كه در مسير راه باستاني ري كرمان احداث شده است . ساختمان اين بنا به دليل اينكه مكاني جهت حفظ و نگهداري امانات دولتي و پيامها و نامه هاي پر اهميت بوده است به صورت دژ و قلعه اي ساخته شده كه دفاع و حفاظت از آن ميسرباشد و اين اهميت از برجها ،ديوارهاي بلند، روزنه هاي ديده باني، تيركشها و موقعيت خوب دفاعي آن پيداست.

اين چاپارخانه شامل يك محوطه روباز و دو محوطه سرپوشيده و اتاقهايي مخصوص رئيس چاپارخانه و اقامت پيكها و نگهبانان و نگهداري اسبها مي باشد . اين بناي خشتي جهت بهره برداري و تبديل به موزه پست به صورت اماني به اداره كل پست استان يزد واگذار گرديده است که درحال حاضر ماکت هاي بسيار زيبايي از پستچيان قديمي واسباني که نگهداري مي کرده اند به همراه تمبرهاي قديمي ، وسايل پست قديم واسناد وتصاوير تاريخي مربوط به پست نگهداري مي کنند .

چاپارخانه ميبد

چاپارخانه ايستگاهي براي مبادلات نامه اي بوده است . پيشينه اين روش به زمان هخامنشيان مي رسد واين قديمي ترين شيوه پست درجهان است ؛ از اين رو ايرانيان را مخترع پست مي دانند. در چاپارخانه هميشه اسبان تازه نفس نگهداري وتيمار مي شدند تا هنگام ورود پيک ، اسب تازه نفس را سوار شده واسب خسته را براي تيمار کردن در اين مکان نگه دارند .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد