زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های مسجد آقابزرگ در کاشان ، اصفهان (اینجا) را کلیک کنید.

مسجد آقابزرگ از باشکوهترین بناهای اسلامی کاشان است که با گنبد عظیم آجری و منارهٔ کاشی کاری، در حال حاضر از جالب‌ترین ابنیهٔ تاریخی کاشان محسوب می‌شود. مدرسهٔ آقابزرگ نیز در خیابان فاضل نراقی واقع شده ودارای شبستان‌های زمستانی و تابستانی، صحن زیبای دو طبقه و حجره‌های متعدد می‌باشد. ساختمان این مدرسه مربوط است به دورهٔ قاجاریه که با سرمایه شخصی حاج محمد تقی خانبان طی سالهای ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ قمری جهت اسفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود ملا مهدی نراقی دوم برادر ملا احمد نراقی ملقب به «آقا بزرگ» بنا شده و بدین نام معروف گردیده‌است. معمار این بنا شخصی به نام استاد حاج شعبان بوده‌است.

بنای مسجد و مدرسه آقابزرگ یکی از باشکوهترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران به شمار می‌آید. این بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده‌است. ساختمان این مدرسه با سرمایه شخصی به نام حاج محمد تقی خانبان طی سال‌های ۱۲۵۰تا۱۲۶۰ هجری قمری جهت استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود، ملا مهدی نراقی دوم، برادر ملا احمد نراقی، ملقب به آقابزرگ بنا شده و به این نام معروف شده‌است.

مسجد آقابزرگ

تمامی این بنا از جمله گنبد که جزو بزرگترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزئینات بکار رفته در این بنا عبارت است از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه‌های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی، که نقاشی این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته‌است. کتیبه‌های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان از جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی)، محمد حسین (جد خاندان ادیب) و بسلمه‌های طغری توسط سید صادق کاشانی نوشته شده‌است.

مسجد آقابزرگ از نظر پلان جزو مساجدی است که دارای سه شبستان می‌باشد و نکته مهم وقابل توجه در این محل تلفیق مسجد و مدرسه‌است. تمامی بنا با آجر ساخته شده تزئینات بکار رفته در آن جذابیت خاصی به این بنا بخشیده‌است گنبدخانه و فضای اصلی: مسجد بخش اصلی بنا می‌باشد که با سایر موجود تفاوت دارد. بنابر سنت معمول مساجد ایران شبستان اصلی و گنبدخانه معمولاً در چهار جبهه یا حداقل سه جبهه بسته‌اند. مخصوص باید گفته شود که جهت محراب حتماً بسته و بدون دروپنجره ساخته می‌شده‌است . اما در این بنا بر خلاف مساجد موجود، در ابتدا بخش گنبدخانه از ۴ جهت باز بود که این طرح باعث جریان یافتن هوای خنک در فضای گنبدخانه در فصول گرم تابستان در منطقه کویری کاشان می‌شد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد