زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

در اعماق جنگل ونزوئلا ، جزیره هایی جدا از هم با کوه هایی مسطح به نام تِپویس (tepuis) قرار دارند. کوهایی با قله های صاف به عنوان قدیمی ترین ساختارهای زمین شناسی بر روی زمین در نظر گرفته می شوند که قدمت آنها به حدود دو میلیارد سال پیش باز می گردد. از آنجا که به طور کامل از زمین جدا شده اند، این جزیره ها در بالای جنگل های انبوه دارای تعداد زیادی گیاهان منحصر به فرد و حیواناتی که در هر جای جهان یافت نمی شوند می باشند. 

10 کوه کانر (Mount Conner)

کوه کانر

کانر یک کوه مسطح به شکل نعل اسب است. این کوه اغلب با اولورو (Uluru) اشتباه گرفته می شود ، در حالی که هنگام نزدیک شدن به آلیس اسپرینگز (Alice Springs) ، از جاده اولورو و کاتا تجوتا (Kata Tjuta) دیده می شود. بومیان این منطقه که این کوه را آرتیلا (Artilla) می نامند بر این باورند که اینجا محل زندگی مردان یخی است که آب و هوای سرد را به وجود آوردند.

 بلوف قهوه ای (Brown Bluff) 

بلوف قهوه ای

بلوف قهوه ای در راس جنوبی شبه جزیره قطب جنوب قرار دارد، این کوه پوشیده از یخ و آتشفشانی دارای 745 متر ارتفاع با صخره ای برجسته به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می باشد. سواحل روبروی بلوف قهوه ای محل زندگی هزاران پنگوئن جنتو (Gentoo penguin) است.

 کوه عسگرد (Mount Asgard)

کوه عسگرد

عسگرد ، کوهی دو قلو با دو برج سنگی استوانه ای مسطح است که توسط سنگی شبیه به زین اسب از هم جدا شده اند. این کوه در پارک ملی جزیره بافین قرار دارد و شاید معروف ترین کوه بافین باشد. قله این کوه به نام عسگرد ، قلمرو خدایان در اساطیر نورس نامیده شد. در سال 1976 ریک سیلوستر بدلکار برای افتتاح فیلم جیمز باند از این کوه پرشی انجام داد هرچند که محیط داستان کوه های آلپ اتریش بود.

 کوکِنان (Kukenan) 

کوکِنان

کوکِنان حدود 2680 متر ارتفاع و حدود 3 کیلومتر طول دارد. این کوه نزدیک کوهی معروف تر به نام رُرایما (Roraima) قرار دارد. صعود به کوکِنان سخت تر است ، بنابراین غالبا کمتر از کوه رُرایما به آن صعود می کنند. آبشارهای کوکنان ، دومین آبشار بلند در جهان در انتهای جنوبی این کوه مسطح قرار دارند.

 هِروبریئو (Heroubreio)

هِروبریئو

کوه هِروبریئو در مناطق مرتفع ایسلند قرار دارد و کوهی آتشفشانی و شیب دار می باشد که بعد از این که گدازه ها در میان یخچال های طبیعی ضخیم فواران کردند تشکیل شد. این نوع کوه مسطح را تویا (tuya) می نامند. با توجه به شیب دار و بی ثبات بودن کوه ، با وجود دانستن وجود این کوه برای قرن ها ، اولین صعود در سال 1908 انجام شد.

 دِبرِ دامو (Debre Damo) 

دِبرِ دامو

کوه دبر دامو در شمال اتیوپی نام کوهی مسطح و صومعه ای در قرن 6 می باشد. این صومعه تنها با طنابی متصل به صخره قابل دسترس است که برای مجموعه ای از نسخه های خطی ، و داشتن اولین ساختمان کلیسا در اتیوپی ، هنوز هم در سبک اصلی خودش شناخته شده می باشد. بر این باورند که صومعه در قرن شش توسط یک راهب سوریه ای تاسیس شد.

 کانیونلندز (Canyonlands)

کانیونلندز

کوه کانیونلندز در شرق یوتا یک پارک ملی با چشم اندازی رنگارنگ است که توسط کلرادو و رودخانه سبز (Green River) در میان صخره های بی شمار و تپه ها به وجود آمده است. رودخانه ، پارک را به چندین منطقه تقسیم کرده است. یک منطقه ، جزیره ای در آسمان ، دارای ویژگی هایی گسترده و تپه های با چشم اندازهای زیبا از سرتاسر کشور می باشد.

 آیوآنتِپوئی (Auyantepui)

آیوآنتِپوئی

آیوآنتِپوئی که در زبان مردم بومی پِمون (Pemon) به معنی " کوه شیطان" (Devil’s Mountain) می باشد، پربازدید ترین کوه با قله تخت در ونزوئلا است. بلندترین آبشار دنیا ، آبشار انجِل ، از یک شکاف در نزدیکی قله این کوه سرازیر می شود. این آبشار بعد از اینکه خلبان جیمی انجل در سال 1933 به طور تصادفی سقوط کرد نام گذاری شد. در طول سفر بازگشت انجل هواپیمای کوچک او را در قله این کوه گیر انداخت.  و 11 روز طول کشید تا او و خدمه هواپیما به پایین کوه برسند.

 کوه رُرایما (Mount Roraima)

کوه رُرایما

کوه رُرایما مرتفع ترین و معروف ترین کوه مسطح در ونزوئلا است. از آنجا که کوه به طور کامل از زمین جنگل جدا شده ، تقریبا یک سوم از گونه های گیاهی در رُرایما تکامل یافته اند و منحصر به فلات می باشند. این کوه در سال 1912 زمانی که سر آرتور کانن دویل رمان داستانی خود را تحت عنوان دنیای گمشده نوشت معروف شد. او صعود به رُرایما را مانند سفری اکتشافی برای جستجوی گیاهان و دانیاسورهای ما قبل تاریخ که معتقد بودند جداگانه و بدون تغییر برای میلیون ها سال در قله کوه ها زندگی می کردند ، توصیف کرده است.

 کوه مسطح یا کوه تیبل (Table Mountain)

کوه تیبل

کوه تیبل مشرف به شهر کیپ تاون ، معروف ترین کوه با قله مسطح در جهان می باشد. اصلی ترین ویژگی آن فلاتی حدود 3 کیلوتر از سمتی به سمت دیگر است ، که توسط صخره های شیب دار احاطه شده است. مرتفع ترین نقطه این کوه 1086 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. در اینجا ماشین برقی وجود دارد که مسافران را به قله کوه با مناظری مشرف به کیپ تاون و خلیج مسطح در شمال و حاشیه اقیانوس اطلس در غرب و جنوب می برد. آنتونیو دِ سالدانها اولین اروپایی بود که به این خلیج آمد، او در سال 1503 به این کوه عظیم صعود کرد و نام آن را کوه مسطح گذاشت. 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد