زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

دره های عمیق و باریک یکی از خصیصه های ذاتی رنگارنگ طبیعت می باشند. برخلاف گراند کانیون که عمیق و وسیع می باشد، این دره ها عمیق اما باریک هستند. بعضی از آنها آنقدر باریک هستند که گردشگران باید با زور از معابر رد شوند تا به صخره های رنگارنگ نزدیک شوند. اکثر این دره ها در طول سال ها توسط فرسایش آب شکل گرفته اند. بسیاری از آنها تنها برای کوه نوردان حرفه ای مناسب می باشند ، اما برخی از آنها برای پیاده روی های آرام مناسب هستند که حتی یک انسان بسیار تنبل هم می تواند به آنجا برود.

10 دره باریک انُنتا (Oneonta Gorge)

دره انُنتا

مجموعه ای از چهار آبشار ، دره دیدنی و باریک انُنتا را به وجود آورده است ، که در شرق پورتلند ، اورگان قرار دارند. بازدیدکنندگان می توانند دیوارهای دره را که از سنگ بازالت 25 میلیون ساله تشکیل شده است و همچنین به عنوان یک تنوع پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه است مشاهده کنند. بازدید کنندگان قبلی رفتن به اینجا را در روزهای معمولی در هفته توصیه می کنند ، زیرا در تعطیلات آخر هفته شلوغ است. 

 دره رنگارنگ (Coloured Canyon) 

دره رنگارنگ

دره رنگارنگ در شبه جزیره سینا (Sinai Peninsula) در مصر با دیوارهای باریک و عمیق که به 20 طبقه می رسد به عنوان یک سرزمین عجایب زمین شناسی توصیف می شود. بازدیدکنندگان می توانند صخره های ساخته شده از ماسه سنگ ، سنگ آهک ، بازالت و گرانیت را ببینند. این دره نام خود را به دلیل داشتن صخره های رنگارنگ گرفته است. نیم مایل پیاده روی در این دره باریک و عمیق در بیشتر قسمت ها آسان به نظر می رسد ، بعد از پایان هر پیاده روی یک صعود وجود دارد.

 دره دو فیئِق (Gorges Du Fier)

دره دو فیئِق

دره دو فیئِق در حدود 10 کیلومتری انسی (Annecy) در فرانسه قرار دارد ، که یکی از راحت ترین دره های باریک برای راه رفتن می باشد. گردشگران از طریق یک گذرگاه نرده ای به این دره باریک می رسند. همچنین مسیر پیاده روی دارای علامت هایی است که توضیح می دهد که چگونه دره باریک و عمیق تشکیل شده است و ارتفاع آب در گذشته چه مقدار بوده است. بازدید کنندگان می گویند ، افرادی که از ارتفاع می ترسند ، ممکن است از این مکان دوری کنند. همچنین می گویند وقتی هوا مرطوب است باید دقت بیشتری در گذرگاه ها داشته باشیم. دره هایی که در قله خودشان باریک و عمیق هستند را می توانید از هر دو طرف لمس کنید.

 دره شبح وار (Spooky Gulch) 

دره شبح وار

افرادی که از مکان های بسته وحشت دارند ممکن است از دره شبح وار دوری کنند. پس دلیلی برای نام این مکان وجود دارد. بعضی از نقاط آنقدر باریک هستند که کوهنوردان باید به زور از مسیرها عبور کنند که باعث وحشت برخی از مردم می شود. همچنین پایین این دره باریک و عمیق می تواند کاملا تاریک باشد. ورودی دره گسترده می باشد اما تنها چند فوت بعد از راه رفتن ، حتی بزرگسالانی با اندازه متوسط در معابر باریک گرفتار می شوند. پیاده روی در این دره باریک و عمیق شامل 5 کیلومتر رفت و برگشت می شود. دره شبح وار در جنوب اسکالانت یا اسکلنتی ، یوتا (Escalante, Utah) واقع شده است. کسانی که نمی خواهند راهی را که رفته اند برگردند می توانند از دیوارهای این دره بالا بروند.

 دره وانو (Weano Gorge)

دره وانو

دره باریک وانو در پارک ملی کاریجینی در استرالیای غربی قرار دارد ، که به عنوان یک پیاده روی آسان در مناظر شگفت آور به همراه وزیدن باد در صخره های شیب دار شروع می شود و به نام "گردشگاه باریک" ترجمه می شود. این مکان ممکن است چالش برانگیز باشد ، با این حال برای بازدیدکنندگانی که می خواهند به برکه نرده دار بروند در حالی که از دیوارها بالا و پایین می روند مناسب است. کسانی که به سمت پایین پیاده روی می کنند ، پاداششان مشاهده صخره های رنگارنگ و استخری یخ زده در پایین می باشد. دره وانو به عنوان در دسترس ترین و رنگارنگ ترین دره باریک پارک در نظر گرفته می شود.

 دره باک اسکین (Buckskin Gorge) 

دره باک اسکین

دره باک اسکین در جنوب ایالت یوتا ، یکی از طولانی ترین و عمیق ترین دره های باریک جهان می باشد و با این حال تعداد زیادی گردشگر را جذب می کند. با این حال پیاده روی کردن قطعا برای افراد ترسو و بی تجربه نمی باشد. پیاده روی کردن در این دره باریک 34 کیلومتر طول دارد. عرض باک اسکین به ندرت به 3 متر برسد اما دیوارها تا 150 متر به سمت بالا گسترش یافته اند. اگرچه می توانید پیاده روی را در یک روز انجام دهید ، اما کسانی که آن را انجام داده اند دو روز را توصیه می کنند. همچنین به دلیل خطر سیل ، آنها انجام این کار را در تابستان توصیه نمی کنند. در هر فصل از سال کوهنوردان باید آماده راه رفتن در آب و یا شنا کردن باشند. دیدن شکل صخره ها ، ارزشش را دارد.

 شکاف ایچیدنا (Echidna Chasm)

شکاف ایچیدنا

شکاف ایچیدنا در استرالیای غربی قرار دارد، و به طور متوسط حدود 2 کیلومتر پیاده روی در میان دره باریک به عمق 200 متر وجود دارد. این شکاف به عنوان یکی از نقاط برجسته پارک ملی پومولولو (Pumululu National Park) در نظر گرفته می شود، که دارای تخته سنگ های می باشد که صعود را در پایان به چالش می کشاند. دیوارهای این دره عمیق و باریک کاملا رنگارنگ می باشند ، که بسته به زاویه تابش آفتاب تغییر می کنند. این دره در کوه های بونگل بونگل (Bungle Bungle Mountains) واقع شده که به عنوان یکی از بهترین مقصدهای پیاده روی در استرالیا در نظر گرفته می شود.

 دره سابوِی (Subway Canyon)

دره سابوِی

دره سابوی در پارک ملی صهیون یوتا (Utah’s Zion National Park) در ایالت یوتا در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و صخره های رنگارنگ جذابی را برای افرادی که تجربه کافی برای مقابله با چالش زمین را ندارند ، ارائه می دهد. این دره باریک و عمیق از چنگال چپ نهر شمالی آغاز می شود، حرکت کردن در اینجا به معنای پایین آمدن از تخته سنگ و شنا کردن در آب سرد، و در آب راه رفتن در مسافتی طولانی است ؛ به این دلیل ، ماجراجویان ممکن است بخواهند برای هفت تا نه ساعت با زحمت حرکت کردن لباس غواصی بپوشند. هیچ مسیری وجود ندارد، اما ردیاب در این دره کار می کند. در واقع سابوِی یک بخش بسیار کوتاه از دره عمیق و باریک می باشد ، که هر دو دیوار به هم نزدیک هستند و لوله بیضی شکل بزرگتر توسط جریان آب قطع شده است. برای سفر کردن به این مکان مجوز لازم است ؛ تنها برای 50 روز صادر می شود. این دره عمیق و باریک شامل برخی از بهترین مناظر در صهیون است.

 دره سیک (Siq Canyon) 

دره سیک

 قدم زدن در دره عمیق و باریک سیک مانند راه رفتن در تاریخ است ، در حالی که ورودی اصلی شهر باستانی پترا بود. در پایان 1.2 کیلومتری پیاده روی ، معروف ترین خرابه پترا ، آل خزانه (Al Khazneh) یا خزانه داری (Treasury) قرار دارد. برخلاف بسیاری از دره ها که بر اثر فشار آب تشکیل شده اند، دره سیک توسط نیروهای تکنوتیکی به وجود آمدند. این دره در بعضی نقاط کمتر از 3 متر عرض دارد با دیوارهایی که از 90 تا 180 متر ارتفاع دارند.

 دره آنتلوپ (Antelope Canyon)

دره آنتلوپ

دره آنتلوپ در شمال آریزونا در واقع دو دره باریک و عمیق می باشد. هر دو در زمین هایی متعلق به قبیله ناواهو واقع شده اند و تنها از طریق شرکت های تور مورد تائید قبیله قابل دسترسی می باشند. شکل سنگ ماسه های قرمز رنگ به صورت عالی توصیف می شوند و برای یک عکاس لذت بخش هستند. دره بالا به دلیل اینکه نیاز به صعود ندارد و تنها پیاده روی بر روی سطح زمین می باشد محبوب است. دره عمیق پایین تر نیاز به بالا رفتن از دیوار دره را دارد ، اما در حال حاضر از طریق پله ها قابل دسترسی است. اگرچه دره ها زیبا هستند اما گاهی اوقات می توانند خطرناک باشند. در سال 1997 سیلی به سمت پایین آنتلوپ به راه افتاد و 11 گردشگر کشته شدند. 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد