زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تالاب ها تقریبا در هر منطقه از جهان یافت می شوند و به عنوان بیولوژیکی ترین تنوع تمام اکوسیستم ها در نظر گرفته می شوند. آن ها زیستگاهایی را برای تعداد زیادی از گونه های آبی و زمینی تامین می کنند. همچنین آن ها محیط مهمی برای بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر هستند. انواع تالاب ها عبارتند از مرداب ها ، باتلاق ها ، لجن زارها و ورودی های رودخانه ها. در اینجا مروری کلی از مهم ترین تالاب ها در جهان وجود دارد.

10 کامارگو (Camargue) 

کامارگو

کامارگو شامل دلتای رودخانه رون *در جنوب شرقی فرانسه است. حدود یک سوم از کامارگو دریاچه ها و تالاب ها هستند. اینجا یکی از بهترین مکان ها برای تماشای پرندگان در اروپا است. حوضچه آب نمک آن یکی از معدود زیستگاه های اروپا برای فلامینگوها می باشد. همچنین این محل برای گاو ها و اسب های کامارگو معروف است.

 پارک ملی واسور (Wasur National Park) 

پارک ملی واسور

پارک ملی واسور ، تالاب گسترده ای در پایوا (Papua) ،اندونزی ، در جزیره گینه نو می باشد. این پارک ملی دارای تعداد زیادی از گونه های نادر حیوانات و پرندگان می باشد. بهترین مکان حیات وحش در پارک ملی واسور ، دریاچه روا بیرو می باشد که بخشی از تالاب است. بسیاری از گونه های پرنده های آبی و پرنده های مهاجر به همراه کانگورو ها در اینجا وجود دارند. متاسفانه سیستم های آبگرفتگی علف زارهای طبیعی پارک ، توسط حمله گونه های بیگانه مانند سنبل آبی در خطر هستند.

 پارک تالاب اسیمانگالیسو (Isimangaliso Wetland Park)

پارک تالاب اسیمانگالیسو

پارک تالاب اسیمانگایسو ( که قبلا به عنوان پارک تالاب سنت لوسیا بزرگ شناخته می شد) یکی از متنوع ترین منطقه ها در ایالت کوازولو – ناتال (KwaZulu-Natal) ، آفریقای جنوبی می باشد. اسیمانگالیسو برای تالاب وسیع ، تپه های شنی ، سواحل و صخره های مرجانی شناخته شده اش به خوبی معروف می باشد. حیوانات در این پارک شامل فیل ، پلنگ ، کرگدن سفید ، بوفالو و در اقیانوس شامل نهنگ ، دلفین  و لاک پشت های دریایی می شوند.

 دلتای مکونگ (Mekong Delta) 

دلتای مکونگ

دلتای مکونگ منطقه ای در جنوب ویتنام است که به رودخانه مکونگ نزدیک است و به دریا خالی می شود. این منطقه غنی و باشکوه پوشیده از مزارع برنج است که در حدود نیمی از خروجی کشاورزی ویتنام را تولید می کند. پس از آن ، زندگی در دلتای مکونگ در اطراف رودخانه می چرخد و اکثر روستاها اغلب توسط رودخانه قابل دسترسی هستند تا جاده.

 تالاب های کاکادو (Kakadu Wetlands)

تالاب های کاکادو

پارک ملی کاکادو * یک پارک متنوع می باشد که در حدود نیمی از اندازه سوئیس در منطقه شمالی استرالیا واقع شده است. تالاب های پارک بهترین فرصت را برای مشاهده حیات وحش ارائه می دهند. تمساح ها برای بسیاری از روز در کنار رودخانه ها خواب هستند اما می توان آن ها را در حال شناور بودن یا شنا کردن در آب دید. یکی از بهترین مناظر شناخته شده کاکادو ، مرداب آب زرد می باشد. آب زرد در نزدیکی شهرک کوچک کویندا می باشد و دارای تمساح ، اسب وحشی ، بوفالو و حیات وحش است. این مرداب که در طول فصل گرمسیری به دیگر آبراه ها متصل می شود هر ساله میلیون ها پرنده مهاجر را جذب می کند.

 مرداب های کرالا (Kerala Backwaters)

مرداب های کرالا

مرداب های کرالا ، زنجیره ای از تالاب ها و دریاچه ها هستند که به موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا در جنوب هند قرار گرفته اند. این شبکه شامل پنج دریاچه بزرگ مرتبط با کانال است که هم ساخته دست انسان و هم طبیعت می باشند و توسط 38 رودخانه تامین می شوند. این مرداب دارای گونه های منحصر به فردی از آبزیان از جمله خرچنگ و قورباغه ها می باشد و همچنین دارای پرندگان آبی و حیوانات از جمله سمور و لاک پشت است. 

 زمین های باتلاقی (Everglades)

زمین های باتلاقی

زمین های باتلاقی واقع در ایالت فلوریدا کم عمق می باشند و به صورت آهسته به سمت رودخانه از علف که از دریاچه اوکِچوبه تا خلیج فلوریدا گسترش یافته است در حرکت هستند. این منطقه محل زندگی بیست گونه مختلف از پرندگان و صدها گونه دیگر است. بسیاری از حیوانات خانگی فرار کرده اند و یا از اطراف مناطق شهری به داخل زمین های باتلاقی رها شده اند. افعی برمه ، بومی جنوب آسیا ، در حال حاضر با تمساح آمریکایی ، بزرگترین خزنده در شمال آمریکا برای راس زنجیره غذایی رقابت می کنند. در سال 2009 بیش از 1200 افعی برمه از پارک ملی زمین های باتلاقی حذف شدند. 

 دلتای اوکاوانگو (Okavango Delta)

دلتای اوکاوانگو

دلتای اوکاوانگو * در بوتسوانا (Botswana) یکی از آبراه های داخلی بزرگ جهان است. این دلتا در جایی که رودخانه اوکاوانگو در حوضچه ای در کویر کالاهاری (Kalahari Desert( تخلیه می شود شکل گرفته است. دلتا اوکاوانگو برای طیف گسترده ای از حیات وحش معروف می باشد. این گونه ها شامل فیل ، کرگدن ، زرافه ، تمساح ، یوزپلنگ ، شیر و گورخر می باشد. برآورد می شود حدود 200000 پستاندار در گردش سال ساکن دائمی این دلتا و اطراف آن نیستند. آن ها با آمدن باران تابستان اینجا را ترک می کنند.

 سانداربانز (Sundarbans)

سانداربانز

سانداربانز ، بزرگترین کمربند شاه پسند ساحلی در جهان است که در سراسر بنگلادش و غرب بنگال در هند گسترده می باشد. نام سانداربانز می تواند به معنای واقعی کلمه به عنوان "جنگل زیبا" در زبان بنگالی ترجمه شود. چندین درنده در دخمه های پرپیچ و خم کانال ها ، شاخه ها و ریشه ها که حدود 500 ببر بنگال هستند ساکن می باشند. بر خلاف دیگر زیستگاه ها ، در اینجا ببرها در میان جزیره ها زندگی و شنا می کنند و آهو و گراز وحشی را شکار می کنند. ببرها به طور مرتب به انسان هایی که به جنگل می آیند حمله و آنها را می کشند. 

 مرداب پانتانال (Pantanal)

مرداب پانتانال

مرداب پانتانال ، بزرگترین تالاب جهان از هر نوع می باشد ، که اکثر قسمت های آن در غرب برزیل قرار دارد ولی تا بولیوی و پاراگوئه امتداد دارد. این مرداب برای حیات وحشش معروف می شود و یکی از جاذبه های توریستی مهم برزیل است. بر خلاف بسیاری از مناطق بیولوژیکی دیگر ، در این مرداب شما تقریبا به صورت قطعی حیات وحش را می بینید. پستانداران مانند سمور غول پیکر در خطر انقراض کمی سختر به این منطقه می آیند ولی هنوز هم بسیار ساده تر از آمازون می باشد. این مرداب با توجه به مقدار بسیار کمی از پوشش جنگل انبوه ، بهترین مکان در تمام قاره آمریکا برای جگوار (پلنگ خالدار آمریکایی) در طبیعت است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد