زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

درختان معروف می آیند و می روند. درخت ته نره یا تنر (L’Arbre du Ténéré) زمانی به عنوان تنها ترین درخت بر روی زمین در نظر گرفته شد ، و تا زمانی که توسط یک راننده مست کامیون لیبی در سال 1973 به پایین انداخته شد ، نقطه عطفی در مسیر کاروان در صحرای بزرگ آفریقا بود. امسال در ماه اوت ، آن فرانک یا آنه فرانک (Anne Frank tree) معروف ترین درخت در آمستردام در طی یک طوفان توسط بادهای تند به پایین انداخته شد. خوشبختانه هنوز هم درختان خاص بسیاری وجود دارند. اینجا بررسی کلی در مورد معروف ترین درختان است.

10 درخت تولِ (Arbol Del Tule)

درخت تولِ

درخت تولِ ، درخت سرو مُنتِزوما (Montezuma Cypress) ، در مرکز شهر سانتا ماریا دِل تولِ در ایالت واهاکا ، مکزیک قرار دارد. این درخت تنومندترین تنه درخت را در جهان دارد و آنقدر بزرگ است که در ابتدا تصور می شد چندین درخت است اما آزمایش دی اِن ای ثابت کرد که آن تنها یک درخت می باشد. عرض درخت تولِ در حدود 52 متر است و عمر این درخت بین 1200 و 3000 سال تخمین زده شده است.

 درخت پنبه (Cotton Tree) 

درخت پنبه

درخت پنبه یک نماد تاریخی از شهر فریتاون (Freetown) ، پایتخت سیرالئون است. بر طبق افسانه ، این درخت در سال 1792 زمانی که یک گروه از بردگان آفریقایی آمریکایی سابق که با جنگ برای بریتانیا در طول جنگ استقلال آمریکا آزادی شان را به دست آوردند ، تبدیل به نماد مهمی شد. آنها در خط ساحلی زندگی می کردند و وقتی یک درخت غول پیکر در بالای خلیج وجود داشت مراسم شکر گزاری را برای نجات خودشان انجام می دادند.

 درخت زندان بوآب (Boab Prison Tree)

درخت زندان بوآب

درخت بوآب یک درخت بزرگ تو خالی است که در حقیقت بزرگ‌ترین درخت میان تهی جهان است درست در جنوب دربی (Derby) در غرب استرالیا قرار دارد. این درخت به خاطر این که در دهه ی 1890 به عنوان یک قفل برای زندانیان بومی استرالیا تا صدور حکم استفاده می شد معروف است. در سال های اخیر برای محافظت آن از خرابکاری ها ، یک حصار در اطراف درخت ساخته شد.

 بلوط بزرگ (Major Oak) 

بلوط بزرگ

درخت بلوط بزرگ در قلب جنگل شروود (Sherwood Forest) ، انگلستان قرار دارد. با توجه به فرهنگ عامه محلی ، پناهگاه رابین هود بود که او و گروهی از قانون شکنان در آنجا استراحت می کردند. این درخت مشهور حدود 800 تا 1000 سال عمر دارد. در سال 1790 ، هیمن روک (Hayman Rooke) ، شخصیت باستانی و  عتیقه شناس برجسته ، به این درخت بلوط شروود ، در کتاب محبوب خود اشاره کرده است. در نتیجه به عنوان درخت بلوط بزرگ شناخته شده می باشد. این درخت جزء میراث ملی کشور انگلستان است . 

 سرو تنها (Lone Cypress)

سرو تنها

درخت سرو تنها در نزدیکی مونتری (Monterey) قرار دارد که احتمالا معروف ترین نقطه در طول 17 مایلی جاده خوش منظره و زیبا در میان درخستان های اقیانوس آرام و ساحل شنی می باشد. در طول جاده مناظری چشم گیر از ساحل اقیانوس آرام به همراه مکان های تاریخی و زیبا وجود دارد. سرو مونتری یک گونه از درخت سرو است که بومی ساحل مرکزی کالیفرنیا می باشد. این درخت اکنون به سمبل رسمی سواحل پبل (Pebble beach) تبدیل شده است. 

 درخت زندگی (Tree of Life) 

درخت زندگی

درخت زندگی در بحرین یک درخت کهور است که در وسط بیابان رشد می کند. گفته می شود این درخت 400 تا 500 سال قدمت دارد. احتمالا ریشه های بلند آن برخی از منبع های زیر زمینی آب را پیدا کرده اند ، اما هنوز هم معجزه آن را به عنوان تنها موجود زنده سبز در یک بیابان وسیع و بی ثمر نگه داشته است. ساکنان محلی معتقند که اینجا محلی واقعی از بهشت عدن است.

 درختان اژدهای سقطرا (Socotra Dragon Trees)

درختان اژدهای سقطرا

درخت خون اژدها (Dragon blood tree) ، مسلما معروف ترین و متمایز ترین گیاه جزیره سقطرا می باشد. این درخت ظاهری منحصر به فرد و عجیب دارد ، شکلی شبیه به یک چتر وارونه. این گونه همیشه سبز به خاطر داشتن صمغ قرمز تیره ، به عنوان خون اژدها معروف می باشد. شکل عجیب و غریب آن به بقای مطلوبش در شرایط خشک کمک می کند. تاج بزرگ آن سایه خوبی را به منظور کاهش تبخیر فراهم می کند.

 ژنرال شرمن (General Sherman)

ژنرال شرمن

شرمن یک غول  گونه سکویا (Sequoia) واقع در جنگلی بسیار بزرگ از پارک ملی سکویا در کالیفرنیا می باشد. در واقع اگر با حجم اندازه گیری شود ، از هر ده درخت پنج عدد در این جنگل واقع شده اند. با 11.1 متر طول پایه ، ژنرال شرمن بزرگتر از همه آنها می باشد. اعتقاد بر این است که این درخت بین 2300 و 2700 سال عمر دارد.

 درختان سدر خدا (Cedars of God) 

سدر خدا

درختان سدر خدا ، جنگلی کوچک حدود 400 درخت در کوه های شمال لبنان است. آنها در میان تاریخ و زمان ، آخرین بازماندگان سدرهای لبنان هستند که در دوران باستان به این منطقه رونق داده بودند. سدر های لبنانی در کتاب مقدس بیش از 70 مرتبه ذکر شده اند. مصریان باستان از صمغ آن برای مومیایی استفاده می کردند و شاه سلیمان از این درختان معروف برای ساخت و ساز اولین معبد خود در اورشلیم استفاده کرد. 

 خیابان بائوباب (Avenue of Baobabs)

خیابان بائوباب

خیابان بائوباب گروهی از درختان معروف هستند که جاده خاکی بین مِرِنداوا (Morondava) به بلونی تسیریبی هینا (Belon’i Tsiribihina) در ماداگاسکار غربی را پوشانده اند. چشم انداز قابل توجه آن مسافران را از سراسر جهان به اینجا می کشاند و یکی از جاذبه های توریستی برتر در ماداگاسکار می باشد. درختان بائوباب تا 800 سال ، در اصل برجی در انزوای مناظر خشکیده و گمنام نبودند بلکه در جنگل های انبوه گرمسیری ایستاده بودند. در طول سال ها ، در حالی که جمعیت کشور رشد می کرد ، جنگل ها برای کشاورزی پاک شدند و تنها درختان معروف بائوباب باقی ماندند.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد