زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

معبد جایگاه پرستش و جایگاه دارای ارزش بالایی در هر دین است . آرامگاه یا مقبره ساختمانی است به عنوان بنای یادبود برای فرد با افرادی که در آنجا به خاک سپرده شده اند. معماری بر روی معابد و مقبره های سنگی ، ایجاد ساختاری کنده کاری شده بر روی سنگ طبیعی مستحکم می باشد. نمونه های بسیاری از این کار که اغلب در مقیاس بزرگ انجام می شود و شامل کار فشرده است وجود دارند. مقبره ها و معابد سنگی کنده کاری شده در اینجا در میان شگفت انگیزترین و زیباترین ساختمان های جهان قرار دارند.

14 مقبره پادشاهان (Tomb of Kings) 

مقبره پادشاهان

مقبره پادشاهان در نزدیکی پافوس (Paphos) در جنوب غربی قبرس ، گورستانی بزرگ است که قدمت آن به قرن 4 قبل از میلاد بازمی گردد. مقبره ها در سنگ های مستحکم حکاکی و با ستون های معماری یونان قدیم تزئین شده اند. با وجود نامش ، هیچ مدرکی وجود ندارد که خانواده سلطنتی در اینجا دفن باشند. در عوض این مکان محل استراحت اشراف بطلمیوسی و مقامات بالا بود.

13 مقبره های لیکیا (Lycian Tombs)

مقبره های لیکیا

لیکیه (Lycia) یک گروه از شهرهای باستانی واقع در آنتالیا و موگلای ترکیه بود. مقبره های لیکیا ، اتاق های دفنی هستند که استادانه روی سنگ و معمولا در صخره ای حکاکی شده اند. در اکثر موارد مقبره ها شبیه نمای تخته و الوار خانه های لیکیا کنده کاری شدند. در برخی از مقبره های سنگی ، بیرون آن با نقش های برجسته و ویژگی های خاصی از فوت شدگان و حوادث اصلی آن دوره طراحی شده است. ورودی با دری سنگی که در یک طرف آن شیاری وجود دارد مهر و موم شده است.

12 مدائن صالح (Madain Saleh)  

مدائن صالح

مدائن صالح (مداین صالح) یا حجر ، نام بنایی است از سازه‌های سنگی تاریخی در شمال کشور عربستان سعودی که در جنوب دومة الجندل واقع شده است . مدائن صالح جنوبی ترین و بزرگترین محل زندگی پادشاهان نبطان پس از بترا پایتخت خودش بود. هگرا در نبطان به خاطر منظرهایی از بیابان چشم انداز قابل توجهی دارد. هگرا در طول قرن یک میلادی در اطراف یک منطقه مسکونی و واحه آن ساخته شد. سنگ هایی از جنس سنگ ماسه برای ایجاد گورستان کنده کاری شده اند. در مجموع چهار گروه از گورستان ها سالم مانده اند ، که شامل 131 مقبره یادبود حکاکی شده در 13.4 کیلومتر می باشد. 

11 غارهای موگای (Mogao Caves)

غارهای موگای

غارهای موگای متشکل از 492 معبد در 25 کیلومتری جنوب شرقی مرکز دانهوانگ (Dunhuang) در چین می باشند که در چهار راه جاده ابریشم قرار دارند. غارها شامل برخی از بهترین نمونه ها از هنر بودا می باشند. ساخت و ساز این غار بودا از 336 میلادی به عنوان مکانی برای ذخیره متون و هنر آغاز شد. به همراه دو معبد دیگر غارهای موگای یکی از سه معبد معروف سنگی باستانی در چین می باشند.

10 غارهای لانگمن (Longmen Grottoes)

غارهای لانگمن

غارهای لانگمن در امتداد کوه شیان شان و کوه لانگمن شان در بخش مرکزی چین قرار دارند. از شمال به جنوب فاصله تحت پوشش غارها یک کیلومتر است. در اینجا بیش از 2100 سوله ، بیش از 100،00 مجسمه ،40 بتکده ، 3600 لوح و شمشیر وجود دارد. ساخت و ساز غارها در 493 میلادی آغاز شد. منطقه لانگمن به روی عموم باز است ، اگرچه نمی توانید به غارها وارد شوید اما می توانید بیشتر آثار هنری را از بیرون تماشا کنید.

 غارهای یانگنگ (Yungang Grottoes) 

غارهای یانگنگ

غارهای یانگنگ یا یون گان ، معبد بودایی باستانی در ایالت شانکسی ، چین می باشند. این غارها عمدتا در بین سال های 460 تا 525 میلادی در دوران سلسله وی شمالی ساخته شدند. آنها نمونه های برجسته ای از حکاکی روی سنگ در چین از قرن 5 و 6 می باشند. روی هم رفته این مکان از 252 غار و 51000 مجسمه بودا و مجسمه های دیگر تشکیل شده است.

 کلیساهای گورِم (Churches of Goreme)

کلیساهای گورِم

پس از یک فواران آتشفشانی در حدود 2000 سال پیش ، گدازه ها در منطقه کاپادوکیه در ترکیه به شکل سنگ نرم درآمدند. سنگ های نرمتر توسط آب و باد برده شدند و پوشش سنگ های سخت در بالای ستون ها باقی ماندند. مردم گورم در قلب منطقه کاپادوکیه متوجه شدند که سنگ های نرم را می توان به راحتی کنده کاری کرد و به شکل خانه ، کلیسا و صومعه در آورد. این پناهگاه های مسیحی شامل نمونه های بسیاری از نقاشی های دیواری بیزانس و نشان دهنده یک دستاورد هنری منحصر به فرد می باشند.

 کلیساهای لالیبلا (Lalibela Churches) 

کلیساهای لالیبلا

لالیبلا یکی از مقدس ترین شهرهای اتیوپی و یک مرکز زیارتی برای بسیاری از کشورها می باشد. این شهر روستایی برای کلیساهای سنگی اش که نقش مهمی در تاریخ معماری سنگی دارند در سراسر جهان شناخته شده می باشد. اگرچه قدمت این کلیساها مشخص نیست ، اما تصور می شود که در طول قرن 12 و 13 توسط یک تمدن اتیوپی قرون وسطی ساخته شده اند. کلیسای سنت جورج * شناخته شده ترین و آخرین کلیسای ساخته شده از 11 کلیسا می باشد. ابعاد این مجموعه 25 در 25 در 30 متر می باشد.

 غارهای آجانتا (Ajanta Caves)

غارهای آجانتا

غارهای آجانتا یا غارهای آجنتا در ایالت مهاراشترا ، هند ، غارهای سنگی کنده کاری شده ای می باشند که قدمت آن ها متعلق به قرن 2 قبل از میلاد است. مجتمع سنگی آجانتا شامل چندین سالن اقامت سنگی و بناهای تاریخی گنبدی شکل می باشند که در کوه کنده شده اند. در سال 480 میلادی غارها در آجانتا رها شدند. در طول 1300 سال بعد جنگل ها رشد کردند و غارها پنهان شدند و دست نخورده باقی ماندند تا در سال 1819 معابد سنگی توسط یک افسر بریتانیایی دوباره کشف شدند.

 غارهای الورا (Ellora Caves) 

غارهای الورا

غارهای الوارا در 30 کیلومتری شهر اورنگ‌آباد (Aurangabad) در هند واقع شده اند. الوارا مظهر معماری سنگی در هند است. 34 معبد و صومعه سنگی هندو ، بودا و جین بین قرن های 5 و 10 ساخته شدند. غارهای بودایی ساختارهای اولیه ای بودند که شامل ساختمان های چند طبقه کنده کاری شده در کوه ها می شدند که دارای محل زندگی ، اتاق های خواب ، آشپزخانه و اتاق های دیگر بودند. معبد کایلاسا محور بی نظیری از الوارا می باشد. این ساختار عظیم الجثه ، در کوه کایلاش (Mount Kailash) که یک سنگ کنده کاری شده با اندازه ای دو برابر پارتنون (Parthenon) در آتن بود طراحی شد.

 دره ملکه ها (Valley of Queens)

دره ملکه ها

دره ملکه ها در مصر جایی که در آن همسران فراعنه به خاک سپرده شده اند قرار دارد. این دره نزدیک دره شناخته شده تری از پادشاهان ، در ساحل غربی رود نیل در سرتاسر تبس قرار دارد. این منطقه در تپه های غربی به دلیل انزوای نسبی و نزدیکی آن به پایتخت باستانی مصر انتخاب شده است. گورستان ها دارای بیش از 70 مقبره سنگی مجلل می باشد ، که بسیاری از آنها پرخرج تزئین شده اند.

 دره پادشاهان (Valley of the Kings)

دره پادشاهان

دره پادشاهان دره ای در مصر است که برای یک دوره 500 ساله از قرن 11 تا 16 پیش از میلاد مقبره ای برای پادشاهان و اشراف ممتاز بود. دره شامل 63 مقبره و اتاق بزرگ می باشد. مقبره سلطنتی با صحنه هایی از اساطیر مصر تزئین شده است که سرنخی از اعتقادات و آداب و رسوم مراسم تشییع جنازه این دوره است. به نظر می رسد تمام مقبره ها باز بودند و در دوران باستان به سرقت رفتند. تنها مقبره مشهور توت عنخ آمون (Tutankhamun) از غارتگری شدید در امان ماند.

 ابو سیمبل (Abu Simbel)

ابو سیمبل

ابو سیمبل یک مکان باستان شناسی شامل دو معبد سنگی عظیم در جنوب مصر در سواحل غربی دریاچه ناصر (Lake Nasser) می باشد. معابد دو قلو در اصل در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در قرن 13 پیش از میلاد در کوهستان کنده کاری شدند. این مجتمع هنگام تشکیل دریاچه ناصر برای جلوگیری از فرو رفتن درون آب در دهه 1960 به طور کامل منتقل شد. ابو سیمبل یکی از جاذبه های گردشگری مصر باقی مانده است. 

 پترا (Petra)

پترا

پترا شهر افسانه ای قرمز رنگ، پایتخت باستانی پادشاهی نبطان بود. بدون شک این مکان باارزش ترین گنج و بزرگترین جاذبه توریستی اردن است. این شهر عظیم و منحصر به فرد قرن ها پیش توسط نبطیها در دره بزرگ وادی موسی کنده کاری شد که آن را تبدیل به محل اتصال مهمی برای مسیرهای چین ، هند و جنوب عربستان با مصر ، یونان و روم کرد. استادانه ترین ساختمان در پترا وزارت خزانه داری می باشد که بر روی سنگ ماسه کنده کاری شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد