زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

دیوار عبارتست از یک ساختار ممتد ، یکپارچه ، محکم و استوار که از جنس آجر ، سنگ ، بتن ، چوب یا فلز و غیره باشد ، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع ، نازک می باشد. دیوار ساختمان یا محوطه را محصور و محافظت می نماید یا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر عمل می کند. دیوار از دوران باستان ساخته شده است ، برای نشان دادن مرزها ، حفظ دشمنان و نگه داشتن مردم شهر. در زمان های اخیر ، دیوارها به عنوان یادبود و سازه های هنری ساخته می شدند. اما بدون توجه به هدف ساخت آنها ، دیوارها در هر کجا باشند به چشم انداز شهر تسلط دارند.

10 دیوار استُن (Wall of Ston)

دیوار استُن

دیوار استُن یک سری دیوار سنگی دفاعی واقع در جزیره پلجزاک در جنوب کرواسی می باشند. در باریکترین نقطه شبه جزیره درست قبل از پیوستن به خشکی، یک دیوار از شهرهای استُن تا مالی استُن (Mali Ston) ساخته شده است. دیواری به طول 5.5 کیلومتر این دو جامعه کوچک را به هم پیوند داد و در قرن 15 همراه با 40 برج و 5 قلعه به پایان رسید. این دیوار به معنای خط دوم دفاع از شهر دوبرونیک (Dubrovnik) و دفاع از نمک گرانبها که ثروت دوبرونیک بود می باشد.این دومین دیوار طولانی در اروپا است که تنها از دیوار هادریان بین اسکاتلند و انگلستان پیشی گرفته است.

 دیوار یادبود سربازان ویتنام (Vietnam Veterans Memorial Wall) 

دیوار یادبود سربازان ویتنام

بنای یادبود سربازان ویتنام ، یادبود جنگ ملی در واشنگتن است. این بنای یادبود ویتنام به عنوان ادای احترام به کسانی که کشته یا مفقود شدند در نظر گرفته می شود و به یاد سربازان که نهایت فداکاری را کردند فراتر از جنجال های سیاسی است. این دیوار یادبود توسط مایا لین طراحی شده است و از دو دیوار گرانیتی سیاه که نام 58256 سرباز بر روی آن ها حکاکی شده ، ساخته شده است.

 دیوارهای تروی (Walls of Troy)

دیوارهای تروی

تروی یک شهر افسانه ای در شمال غربی ترکیه می باشد که در شعر حماسی هومر ، ایلیاد معروف شده است. با توجه به ایلیاد، اینجا مکانی است که جنگ تراوا در آن صورت گرفته است. مکان باستان شناسی تروی شامل چندین لایه از ویرانه ها می باشد. تروی هومر به اواسط تا اواخر قرن 13 پیش از میلاد بازمی گردد. بخش هایی از دیوارهای معروف تروی هنوز هم قابل مشاهده می باشند. امروزه تعداد زیادی از گردشگران هر ساله از تروی بازدید می کنند. بازدیدکنندگان یک مکان تجاری بزرگ به همراه اسب چوبی در زمین بازی بچه ها و مغازه ها و موزه را می بینند.

 دیوار هادریان (Hadrian Wall) 

دیوار هادریان

دیوار هادریان توسط رومی ها برای محافظت از انگلستان مستعمره خودشان در برابر قبایل اسکاتلندی ساخته شد. این دیوار به طول 117 کیلومتر در سراسر شمال انگلستان از دریای ایرلند به دریای شمالی امتداد دارد. ساخت و ساز آن پس از سفر امپراتور روم هادریان در سال 122 میلادی آغاز شد و تا حد زیادی در طول 6 سال کامل شد. این دیوار پادگان حدود 9000 سرباز از جمله پیاده نظام و سواره نظام بود. اگرچه تنها امتدادی از این دیوار امروزه قابل مشاهده است اما هنوز هم در میان محبوب ترین جاذبه های توریستی انگلستان قرار دارد. 

 دیوار برلین (Berlin Wall)

دیوار برلین

ساخت و ساز دیوار برلین در سال 1961 آغاز شد. این ناامیدانه بود ، اما حرکتی موثر توسط آلمان شرقی برای جلوگیری از فرار برلینی ها از دولت آلمان شرقی به شهر غربی بود که توسط آمریکایی ها ، بریتانیایی ها و فرانسوی ها اشغال شده بود. با وجود این دیوار ، حدود 5000 نفر اقدام به فرار کردن کردند و نتایج مرگ و میر مختلفی بین 98 تا 200 نفر تخمین زده می شد. زمانی که بخش آهنی دیوار در سال 1989 ترک خورد ، صدها تن از شهروندان شروع به تخریب بخش بتنی دیوار کردند. امروزه بقایای دیوار معروف برلین را می توانید در خیابان برناور و مقابل پارلمان سابق پروس و پارلمان فعلی برلین پیدا کنید.

 دیوارهای زیمبابوه بزرگ (Great Zimbabwe Walls)

دیوارهای زیمبابوه

زیمبابوه بزرگ مجموعه ای از ویرانه های سنگی است که در بیش از یک منطقه بزرگ در زیمبابوه معاصر گسترش یافتند. کلمه "بزرگ" این مکان را از بسیاری از صد خرابه کوچک دیگر متمایز می کند، و نام آن به عنوان زیمبابوه در سراسر کشور شناخته شده می باشد. این شهر توسط مردم بومی بانتو ساخته شد  و ساخت و ساز آن در قرن 11 آغاز گردید وبیش از 300 سال ادامه یافت. در اوج خود ، تخمین زده می شود که زیمبابوه بزرگ بیش از 18000 جمعیت داشته است. عمارت قدرتمند آن که معمولا به عنوان محافظی بزرگ به آن اشاره شده است ، دارای دیوارهایی به ارتفاع 11 متر هستند که حدود 250 متر طول دارند و بزرگترین ساختار باستانی جنوب صحرای آفریقا می باشد.

 سکسایهیومن (Sacsayhuaman)

سکسایهیومن

سکسایهیومن مجموعه  ای از دیوارهای بلند بالای شهر کوزکو (Cusco) می باشد. شهر امپراتوری کوزکو ، در قالب یک یوزپلنگ ، نماد سلسله اینکا است. قلب یوزپلنگ میدان اصلی شهر ، رودخانه تولومایو ستون فقرات آن ، و تپه سکسایهیومن سر آن می باشد. سه دیوار موازی در سطوح مختلف ، با سنگ های آهکی در اندازه های عظیم ساخته شده است. گفته می شود که دیواره های مارپیچ نماد دندان های یوزپلنگ است. دیوارهای اینکا به گونه ای ساخته شده اند که یک تکه کاغذ هم بین خیلی از سنگ های آن نمی رود. این دقت ، با انواع اشکال به هم پیوسته و سمتی که دیوار به داخل تکیه می دهد با هم ترکیب شدند و تصور می شود که برای سالم ماندن خرابه ها از زلزله های ویرانگر کوزکو کمک کرده اند.

 دیوارهای بابل (Walls of Babylon)

دیوارهای بابل

دیوارهای بابل ، شهر ایالتی بین النهرین باستان ، یکی از عجایب اصلی ذکر شده توسط آنتیپاتر از صیدا (Sidon) بوده است. شعر او با این جمله آغاز می شود : من به دیوارهای غیر قابل تسخیر بابل همراه با ارابه هایی که ممکن است مسابقه دهند زل می زنم. یکی دیگر از نسخه های باستانی از عجایب هفتگانه شامل دروازه ایشتار * می شود که حدود 575 سال قبل از میلاد ساخته شد و بخشی از دیوار معروف بابل بود. در سال 1983 ، صدام حسین ترمیم و ساخت و ساز جدید را در بالای خرابه های قدیمی آغاز کرد. چون بازدید از عراق مخاطره آمیز می باشد ، موزه پرگامون برلین ، دروازه ایشتار و دیوارهایی که تا حدودی از مواد باستان شناسی بابل ساخته شده اند را بازسازی کرده است.

 دیوار غربی (Western Wall) 

دیوار غربی

دیوار غربی که گاهی اوقات به عنوان یک مکان مذهبی معروف یهودیان به آن اشاره می شود در شهر قدیمی اورشلیم قرار دارد. بیش از نیمی از دیوار  شامل 17 مسیر زیر سطح خیابان می باشد و قدمت آن به پایان دوره معبد دوم باز می گردد که حدود  19 سال قبل از میلاد توسط هیرودیس بزرگ ساخته شد. لایه های باقی مانده از قرن 7 به بعد اضافه شدند. در یهودیت ، به دیوار غربی به عنوان تنها باقی مانده معبد مقدس احترام می گذارند. این دیوار تبدیل به یک مکان زیارتی برای یهودیان شده است و نزدیک ترین مکان قابل دسترس مجاز به مقدس ترین نقطه در یهودیت یعنی سنگ بنیاد که در کوه معبد نهفته است می باشد.

 دیوار بزرگ چین (Great Wall of China)

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین بین قرن 5 و 16 قبل از میلاد برای حفاظت از مرزهای شمالی امپراتوری چین از ایلات و عشایر شمال ساخته و بازسازی شد. چندین دیوار ساخته شده به دیوار بزرگ اشاره داشتند. یکی از معروف ترین دیوارها بین سال های 206 و 220 قبل از میلاد توسط اولین امپراتور چین ، کین شی هوانگ (Qin Shi Huang) ساخته شد. اکثریت دیوار موجود در طول سلسله مینگ ساخته شده است. اخیرا جامع ترین بررسی باستان شناشی به این نتیجه رسیده است که کل دیوار بزرگ با تمام شاخه های آن 88518 کیلومتر امتداد دارد. وضعیت دیوار بزرگ برای از بین رفتن بسیار عالی می باشد به طوری که برخی از بخش های نزدیک به مرکز توریستی حفظ و به طورگسترده بازسازی شده اند و در بسیاری از نقاط دیوار بزرگ به دلیل فرسایش و خرابکاری تخریب شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد