زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک (Jashak salt dome) یکی از زیباترین جاذبه های زمین شناسی ایران است که در استان بوشهر واقع شده است و به دلیل نزدیکی به شهرستان خورموج ، آن را گنبد نمکی خورموج نیز می نامند و به دلیل نزدیکی به روستای جاشک این نام بر روی آن گذاشته شده است. قله این کوه نمکی (کوه جاشک) ۱۳۵۰ متر از دشت اطراف خود بالاتر است. این کوه ۱۲ کیلومتر درازا و ۴٫۵ کیلومتر پهنا دارد. وسعت گنبد در حدود ۳۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قلهٔ آن ۱۳۵۰ متر از سطح دریا می‌باشد.محدوده اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک 3663 هکتار است که شامل غارهای نمکی، آبشار نمک، دودکش جن، گل کلم ها و دره های نمکی است .
موقعیت خاص گنبد نمکی جاشک (یا دشتی) که باعث شوری آب رودخانه مند گشته‌ است شاید تنها عامل زیان‌رسان به منطقه باشد زیرا رودخانه تا قبل از روستای باغان شیرین و قابل شرب و استفاده کشاورزی می‌باشد. اما پس از عبور از کنار گنبد و دور زدن آن آب رودخانه با درصد زیادی شوری همراه می‌شود که نشان از فعالیت زیاد گنبد و روان بودن آب آن تا بستر رودخانه مند می‌باشد و در فصل پر بارش آب رودخانه سطح دشت‌های چغاپور و دشتی را فرا گرفته و به علت تبخیر زیاد نمک بر روی سطح خاک باقی‌مانده و باعث شوری زمین‌های منطقه می‌گردد.
کوه نمک جاشک
کوه نمک جاشک یا گنبد نمکی جاشک (یا دشتی) یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر به عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در بهمن سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید که اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته و محیط بانی آن در روستای جاشک از توابع دهستان آبدان شهرستان دیر در آینده نزدیک ایجاد می‌شود. مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و... می‌توان اشاره داشت.
گنبد نمکی جاشک 1
گنبد نمکی جاشک همچنین ۸۸اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
گنبد نمکی جاشک 2
مسیر دسترسی به گنبد نمکی جاشک: از بوشهر باید به سمت اهرم، خورموج و سپس جاده بندر کنگان راهی شوید. بعد از روستای گنخک شیخی دوربرگردان را دور زده و در شمال محور خورموج کنگان وارد جاده خاکی می شوید که شما را به سمت گنبد نمکی جاشک می برد.
 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد