زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

بزرگترین معبد در جهان کدام است ؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید بدانیم معبد چیست. اگرچه به عنوان ساختاری متعلق به فعالیت های مذهبی و معنوی تعریف شده ، اما همه ادیان از کلمه معبد استفاده نمی کنند. در سنت مسیحی غربی ، معبدهای سنتی به ندرت استفاده می شوند ، در مقابل در سنت مسیحی شرقی کلمه معبد بارها استفاده می شود. دوم اینکه چه مقیاس از اندازه استفاده می شود ؟ با توجه به رکورد جهانی گینس ، معبد آکشاردهام ، بزرگترین معبد هندو در جهان است، اما حداقل با سه معبد دیگر که در هند است و ادعا می شود بزرگترین معبد هستند بحث دارند. 

این معابد اغلب بخشی از یک مجتمع بزرگ هستند که از شفافیت موضوع کم می کند. در این لیست ، من بر روی معبد اصلی برای تشخیص اینکه کدام معبد بزرگتر است تمرکز کرده ام. 

10 بعلبک (Baalbek)

بعلبک

بعلبک که هلیوپولیس هم نامیده می شود یک مکان باستان شناسی دیدنی و جذاب در شمال شرقی لبنان است. از قرن یک قبل از میلاد و در طی یک دوره دو قرنی رومیان سه معبد در اینجا ساختند : ژوپیتر ، باکوس یا باخوس ، ونوس. معبد ژوپیتر با 54 ستون گرانیتی گسترده ، به عنوان بزرگترین معبد در امپراتوری روم در نظر گرفته می شود. تنها 6 عدد از این ستون های غول آسا ایستاده باقی ماندند اما هنوز هم فوق العاده چشمگیر هستند. بهترین معبد حفظ شده در این مکان معبد باکوس است که در 150 میلادی ساخته شد.این معبد 69 متر طول و 36 متر عرض دارد.

9 معبد مسیح نجات دهنده (Temple of Christ the Savior) 

معبد مسیح نجات دهنده

معبد مسیح نجات دهنده یکی از باابهت ترین و بحث برانگیزترین ساختمان ها در مسکو است که تاریخچه ای منحصر به فرد اما آشفته دارد. در ابتدا بعد از شکست ناپلئون راه اندازی شد اما ساخت و ساز تا 1839 آغاز نشد. در سال 1931 با دستور استالین منفجر شد تا راهی برای ساختن کاخ شوراها که هرگز ساخته نشد باشد. در سال 1990 ، کلیسای ارتدکس روسیه اجازه دسترسی به بازسازی کلیسای جامع را دریافت کرد. این معبد در سال 2000 تکمیل گردید که کلیسایی جامع و جدید در طرح اصلی اما ساخته شده با مصالح ساختمانی مدرن می باشد. ارتفاع آن 105 متر است و بلندترین کلیسای ارتدکس در جهان می باشد.

8 معبد سنت ساوا (Temple of Saint Sava)

معبد سنت ساوا

معبد سنت ساوا در بلگارد (Bellegarde) ، بزرگترین ساختمان کلیسای ارتدکس در جهان است. این معبد به بنیانگذار کلیسای ارتدکس صرب اختصاص داده شده است. ساخت و ساز کلیسا در سال 1985 آغاز شد و عمدتا در 2004 تکمیل گردید. دکوراسیون داخلی آن هنوز تکمیل نشده است. در زبان انگلیسی ، به دلیل اندازه و اهمیت آن کلیسای جامع نامیده می شود اما جایگاهی برای اسقف ندارد در نتیجه از لحاظ فنی کلیسای جامع نیست. این کلیسا 91 متر ارتفاع و 81 متر عرض دارد.صلیب اصلی با روکش طلایی در بالای گنبد ارتفاع کلیسا را 12 متر گسترش داده است.

7 معبد تیکال (Tikal Temple) 

معبد تیکال

تیکال ، بزرگترین شهر مایا ، بین 200 تا 900 میلادی با جمعیت حدود 100،000 تا 200،000 جمعیت بود. تیکال دارای 6 هرم پله دار بسیار بزرگ است. بزرگترین معبد 72 متر ارتفاع دارد و در حدود 720 قبل از میلاد به پایان رسید.  این معبد بزرگترین معبد ساخته شده در هر نقطه از منطقه مایا است. و در حال حاظر بلندترین ساختمان پیش از کشف آمریکا می باشد ، هرچند هرم خورشید ممکن است بلندتر باشد اما به عنوان جنگلی که در ال میرادور اهرام را پوشانده است.

6 جِتاوانارامایا (Jetavanaramaya)

جِتاوانارامایا

جتاوانارامایا در شهر آنوادهاپور (Anuradhapura) ، سریلانکا قرار دارد، اگر حجم آن اندازه گیری شود، بزرگترین گنبد در جهان است. این معبد توسط پادشاه ماهاسنا در قرن 3 میلادی ساخته شد، و تکمیل آن 15 سال طول کشید. حدود 93.3 میلیون آجر پخته در ساخت و ساز آن استفاده شد. با ارتفاع 122 متر سومین ساختار بلند در جهان قبل از اهرام جیزه در زمان اتمام آن بود. قطر گنبد آن حدود 95 متر است.

5 سری رانگاناساسواَمی (Sri Ranganathaswamy)  

سری رانگاناساسواَمی

سری رانگاساسواَمی به خدای رانگاناساسواَمی اختصاص داده شده است ، این معبد مکان مقدس مهمی می باشد که هر ساله میلیون ها گردشگر و زائر را جذب می کند. با مساحت 156 هکتار این معبد بزرگترین در جهان است. در واقع ، می توان این معبد را به عنوان بزرگترین ساختار پیچیده معبد هندو در نظر گرفت. قدیمی ترین ساختار معبد به قرن 10 برمی گردد. 21 برج در اینجا وجود دارد که رانگاساسواَمی بزرگترین معبد در جنوب هند است. این معبد 73 متر ارتفاع دارد و قدمت آن برای قرن 17 است ، هرچند در سال 1987 به پایان رسید.

4 معبد اکشاردهام (Akshardham Temple)

معبد اکشاردهام

معبد اکشاردهام در سال 2005 توسط سازمان معنوی باپس (BAPS) تکمیل شد. این ساختمان توسط پراموخ سوامی ماهاراج رئیس فعلی آیین هندو الهام گرفته و اداره می شود. این بنای تاریخی مرکزی 43 متر ارتفاع ، 96 متر عرض و 110 متر طول دارد و از بالا تا پایین آن به وسیله گیاهان ، جانوران ، رقاصان ، نوازندگان و خدایان حکاکی شده است. این معبد به طور کامل از سنگ ماسه صورتی راجستانی و سنگ مرمر کارارا ایتالیایی ساخته شده است و هیچ پشتیبانی از فولاد و بتن ندارد.

3 بُرُبودور (Borobudur)

بورو بودور

بُرُبودور یا بوروبودور در جزیره اندونزیایی جاوا ، 40 کیلومتری شمال غرب یوگیاکارتا (Yogyakarta) قرار دارد و بزرگترین معبد بودایی در جهان است. این معبد در طی یک دوره 75 ساله در قرن 8 و 9 توسط پادشاه سایلندرا از حدود 2 میلیون سنگ ساخته شد. بُرُبودور را می توان به سه گروه تقسیم کرد: پایه ، بدنه ، سر ، که شبیه بدن یک انسان می باشد. بدنه آن از 5 سکو مربع شکل با کاهش ارتفاع تشکیل شده است. بالای آن یک گنبد با یک گنبد اصلی در مرکز وجود دارد. گنبد 35 متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

2 کارناک ( تالار بزرگ ستون دار)(Karnak (Great Hypostyle Hall)

کارناک

اگرچه کارناک به شکل بدی از بین رفت اما مکان های کمی در مصر هستند که از کاراناک چشمگیرتر می باشند. این بزرگترین مجموعه معبد باستانی در جهان است. و نشان دهنده ترکیبی موفق از چند نسل از سازندگان مصر می باشد. کارناک شامل چندین معبد می باشد و یکی از ساختارهای معروف کارناک سالنی ستون دار است. 134 ستون عظیم در 16 ردیف مرتب شده اند و یک سقف را پشتیبانی می کنند که در حال حاظر کاهش یافته است. در ارتفاع 24 متر دو ردیف وسط بالاتر از بقیه هستند.

1 معبد آنگکور وات (Angkor Wat Temple)

معبد آنگکور وات

آنگکور وات (شهر معبد) مجموعه ای از معبد گسترده در کامبوج می باشد که دارای بقایای باشکوه چند پایتخت امپراتوری خمر از قرن 9 تا 15 میلادی است. این ها عبارتند از معبد معروف آنگکور وات ، بزرگترین معبد در جهان . آنگکور در تراس بالای بقایای شهر قرار دارد. این معبد از سه گالری مستطیل شکل رو به افزایش به سمت برج مرکزی ساخته شده است که هر سطح بالاتر از قبلی می باشد. اندازه ی گالری بیرونی معبد آنگکور وات 187*215 می باشد. بعد از آن ، دو گالری بعدی به هم متصل هستند. در سطح دوم اندازه آن 115*100 می باشد. گالری درونی 60*60 متر مربع است. برج بالای مکان مقدس مرکزی 65 متر بالاتر از سطح زمین است.

 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد