زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سخت است که تصور کنید چگونه کل شهر می تواند  فراموش شود ، اما این دقیقا همان چیزی است که در این فهرست برای شهرهای از دست رفته اتفاق افتاده است. دلایل بسیاری برای اینکه چرا یک شهر رها شده است وجود دارد مانند جنگ، بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی و از دست دادن شرکای تجاری مهم. علت هرچه باشد این شهرها زمانی فراموش شده اند وبعد از قرن ها دوباره کشف شدند.

8 لپتیس مگنا (Leptis Magna)

لپتیس مگنا

لپتس مگنا شهر برجسته ی امپراتوری روم بود ، که در حال حاظر در لیبی قرار دارد. بندر طبیعی آن رشد شهر را به عنوان مدیترانه اصلی و مرکز تجارت تسهیل بخشید و همچنین به یک بازار برای تولید محصولات کشاورزی در منطقه تبدیل شد. سپتیموس سوروس امپراتور روم ، که در لپتیس (Leptis) متولد شده بود، حامی بزرگ این شهر بود. تحت نظر او برنامه ساخت و سازی بلند پروازانه آغاز شد. با این حال در طول قرن ها بعد، به دلیل افزایش مشکلات امپراتوری روم، لپتیس شروع به سقوط کرد.بعد از فتح عرب از سال 642 ، شهر رو به تباهی سقوط کرد و توسط شن و ماسه قرن ها به خاک سپرده شد.

7 اورگنچ (Urgench)  

اورگنچ

اورگنچ قبل ها در رودخانه آمودریا *در ازبکستان قرار داشت که یکی از بزرگترین شهرها در جاده ابریشم بود. قرن 12 و اوایل قرن 13 عصر طلایی اورگنچ بود ، در حالی که تبدیل به پایتخت امپراتوری آسیای مرکزی خوارزم شد. در سال 1221 ، چنگیز خان اورگنچ را با خاک یکسان کرد. زنان و کودکان به عنوان برده به سربازان مغول داده شدند و بقیه جمعیت قتل عام شدند. شهر پس از تخریب چنگیز احیا شد ، اما تغییر ناگهانی آمودریا در شمال ، ساکنان را مجبور به ترک این مکان برای همیشه کرد.

6 ویجیاناگارا (Vijayanagara) 

ویجیاناگارا

ویجیاناگارا زمانی با جمعیت 500،000 نفر یکی از بزرگترین شهرها در جهان بود. شهر هند بین قرن 14 و 16 در اوج قدرت امپراتوری ویجیاناگارا رونق گرفت. در طول این زمان ، امپراتوری اغلب در تضاد با پادشاهان مسلمان بود. در سال 1565 ، ارتش امپراتوری دچار شکست عظیم و فاجعه باری شد و ویجیاناگارا گرفته شد. سپس ارتش پیروز مسلمان در طی یک دوره چند ماهه اقدام به ویران کردن ، کاهش جمعیت و از بین بردن شهر و معابد هندو کردند. با وجود ادامه  امپراتوری ، پس از سقوط آهسته ، پایتخت اصلی اشغال و بازسازی نشد. 

5 کلاکمول (Calakmul) 

کلاکمول

کلاکمول در داخل جنگل های ایالت کامپیچه ، مکزیک پنهان شده ، و یکی از بزگترین شهرهای مایان است که تاکنون کشف شده است. کلاکمبول شهری قدرتمند بود که نسبت به تیکال (Tikal) برتری داشت ، و درگیر استراتژی احاطه شدن توسط شبکه متحدان خودش بود. از نیمه دوم قرن شش میلادی تا اواخر قرن 7 ، کلاکمبول در حالی که قدرت تیکال را به طور کامل خاموش کرد قدرتی برتر را به دست آورد اما در نهایت هر دو شهر تسلیم گسترش فروپاشی مایا شدند. 

4 پالمیرا (Palmyra)

پالمیرا

برای قرن ها پالمیرا *(شهر درختان نخل) شهری مهم و ثروتمند واقع در امتداد مسیرهای کارون ایران با بنادر مدیترانه بود. در آغاز سال 212 ، در حالی که ساسانیان ورودی دجله و فرات را اشغال کردند، تجارت های پالمیرا کاهش یافت. دیو کلسین امپراتور روم، دیواری ساخت و به منظور سالم نگه داشتن آن از تهدیدهای ساسانی شهر را گسترش داد. در سال 634 شهر توسط اعراب مسلمان گرفته شد اما دست نخورده باقی ماند. این شهر تحت حکومت عثمانی سقوط کرد و به بیش از یک روستا کاهش یافت. در قرن 17 این محل توسط مسافران غربی کشف شد. 

3 تیسفون (Ctesiphon)

تیسفون

در قرن 6 تیسفون یکی از بزرگترین شهرها در جهان و یکی از شهرهای بزرگ بین النهرین باستان بود. به دلیل اهمیت آن ، تیسفون هدف نظامی مهم برای امپراتوری روم بود و توسط امپراتوری روم و پس از آن بیزانس پنج مرتبه گرفته شد. در سال 637 این شهر در طول فتح مسلمانان سقوط کرد. در قرن 8 پس از تاسیس پایتخت عباسیان در بغداد ، این شهر به سرعت رو به زوال رفت و تبدیل به شهر ارواح شد. اعتقاد بر این است که تیسفون اساسی برای شهر اسبانیر در داستان هزار و یک شب بود. این شهر واقع در عراق است که امروزه تنها قوس طاق کسری *از آن باقی مانده است.

2 هوالسی (Hvalsey)

هوالسی

هوالسی ، مزرعه و ساختمان های آن از مسکن های شرقی می باشد که یکی از سه شهرک بزرگ وایکینگ ها در گرنیلند* بود. حدود 985 میلادی کشاورزان در زمین های آن سکونت کردند. و این محل در اوج خود حدود 4000 نفر جمعیت داشت. پس از پایان سکونت غربی ها در اواسط قرن چهاردهم ، سکونت شرقی 60 تا 70 سال بعد ادامه پیدا کرد. 1408 عروسی در کلیسای هوالسی ثبت شد ، اما حرف آخری بود که از گریلند آمده بود.

1 آنی (Ani) 

آنی

آنی در امتداد یک مسیر اصلی شرق و غرب قرار داشت و برای اولین بار در قرن 5 میلادی شهرت یافت که تبدیل به شهر شکوفایی و پایتخت ارمنستان در قرن 10 شد. بسیاری از کلیساها در این دوره ساخته شدند که شامل برخی از بهترین نمونه های معماری قرون وسطی می شوند و نام مستعار شهر 1001 کلیسا بود. در اوج ارتفاعات این شهر ، جمعیت 100،000 تا 200،000 نفر بود. تا حملات مغول در قرن 13 ، آنی شهر اصلی ارمنستان باقی ماند. یک زلزله ویرانگر در سال 1319 ، و تغییر مسیرهای تجاری ، باعث سقوط غیر قابل برگشت این شهر شد. در نهایت شهر رها و تا حد زیادی برای قرن ها فراموش شد. در حال حاظر خرابه های آن در ترکیه واقع شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد