زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سخت است که تصور کنید چگونه کل شهر می تواند  فراموش شود ، اما این دقیقا همان چیزی است که در این فهرست برای شهرهای از دست رفته اتفاق افتاده است. دلایل بسیاری برای اینکه چرا یک شهر رها شده است وجود دارد مانند جنگ، بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی و از دست دادن شرکای تجاری مهم. علت هرچه باشد این شهرها زمانی فراموش شده اند وبعد از قرن ها دوباره کشف شدند.

8 موهنجو دارو (Mohenjo-Daro)

موهنجو دارو

موهنجو دارو حدود 2600 سال قبل از میلاد ، در پاکستان کنونی ساخته شد ، و یکی از شهرک های شهری اولیه در جهان بود. موهنجو دارو گاهی اوقات به عنوان "دره سند باستانی شهر بزرگ" نامیده می شود. طرح آن بر اساس یک شبکه از خیابان ها ، که در  الگویی کامل قرار داشتند، برنامه ریزی شده بود. در ارتفاع آن شهر حدود 35000 ساکن وجود داشت. ساختمان های شهر به طور ویژه ای پیشرفته بودند ، با ساختارهایی ساخته شده در اندازه آجرهای خشک از گل پخته و چوب سوخته. موهنجو دارو و تمدن دره سند ، بدون هیچ ردی از تاریخ 1700 سال قبل از میلاد ناپدید ، و در دهه 1920 دوباره کشف شد.

7 زیمبابوه بزرگ (Great Zimbabwe) 

زیمبابوه بزرگ

زیمبابوه بزرگ * مجموعه ای از ویرانه های سنگی است که در بیش از یک منطقه بزرگ در زیمبابوه معاصر گسترش یافتند. کلمه "بزرگ" این مکان را از بسیاری از صد خرابه ی کوچک دیگر متمایز می کند ، و نام آن به عنوان زیمبابوه در سراسر کشور شناخته شده می باشد. این شهر توسط مردم بومی بانتو ساخته شد  و ساخت و ساز آن در قرن 11 آغاز گردید وبیش از 300 سال ادامه یافت. در اوج خود ، تخمین زده می شود که زیمبابوه بزرگ بیش از 18000 جمعیت داشته است.علت های کاهش و رها کردن این مکان ، کاهش تجارت، بی ثباتی سیاسی و قحطی آب بر اساس تغییرات آب و هوایی می باشد.

6 هاترا (Hatra)

هاترا

هاترا شهری بزرگ و حاصلخیز ، تحت نفوذ امپراتوری اشکانی و پایتخت اولین پادشاه عرب بود ، هاترا به لطف دیوارهای بلند و ضخیم برج ، در برابر چندین تهاجم توسط رومیان مقاوت کرد. این شهر توسط امپراتوری ساسانی شاپور اول ایران در 241 میلادی سقوط کرد و نابود شد. خرابه های هاترا در عراق ، مخصوصا معابدی که معماری هلنی و رومی با ویژگی های تزئین شرقی ترکیب شده ، گواه عظمت تمدنش می باشد.

5 سانچی (Sanchi) 

سانچی

سانچی دارای سابقه ساخت بیش از یک هزار سال است ، که با گنبدی از قرن 3 قبل از میلاد شروع شد و با یک سری معابد و صومعه های بودایی به پایان رسید. در قرن 13 پس از کاهش بودیسم در هند ، سانچی رها شد و جنگل به سرعت در آنجا به وجود آمد. این شهر از دست رفته در سال 1818 توسط یک افسر بریتانیایی کشف شد.

4 خاتوشا (Hattusa) 

خاتوشا

خاتوشا یا هاتوسا پایتخت امپراتوری هیتی در قرن 17 قبل از میلاد بود. این شهر توسط خود دولت هیتی حدود 1200 سال قبل از میلاد نابود و بعد از آن رها شد. طبق برآوردهای جدید این شهر در اوج خود بین 40000 تا 50000 جمعیت داشته است. خانه هایی که با آجر گلی و چوب ساخته شده بودند از این مکان ناپدید شدند و تنها خرابه هایی از معابد و قصرهای سنگی باقی ماندند. این شهر در آغاز قرن بیست در مرکز ترکیه توسط یک تیم باستان شناسی آلمانی کشف شد. یکی از مهم ترین کشفیات در این مکان لوح های گلی متشکل از قوانین حقوقی ، آیین و ادبیات باستانی در نزدیکی شرق بودند.

3 چان چان (Chan Chan)

چان چان

شهر وسیع چان چان در پرو ، بزرگترین شهر پیش از کشف آمریکا بود. مواد و مصالح ساختمانی مورد استفاده آجر خشتی بود و ساختمان ها اغلب با گل آراسته شده به الگوی اسلیمی ساخته می شدند. مرکز شهر متشکل از چندین دیوار ارگ که دارای اتاق تشریفات، اتاق دفن و معابد بودند، بود.این شهر توسط چیمو حدود 850 میلادی ساخته شد، و تا فتح آن توسط امپراتوری اینکا در 1470 میلادی به طول انجامید. تخمین زده می شود که حدود 30،000 نفر در شهر چان چان زندگی می کردند.

2 مسا ورده (Mesa Verde)

مسا ورده

مسا ورده در جنوب غربی ایالت کلرادو قرار دارد و خانه های صخره ای  معروف محل زندگی مردم آناسازی باستان است. در قرن 12، اهالی آناسازی شروع به خانه سازی در غارها کم عمق و امتداد دره های عمیق و باریک کردند. برخی از این خانه ها به اندازه ی 150 اتاق بزرگ بودند. حدود سال 1300 ، تمام اهالی آناسازی منطقه مسا ورده را ترک کردند ، اما ویرانه های باقی مانده تقریبا به طور کامل حفظ شده اند. دلیل خروج ناگهانی آنها بدون توضیح باقی مانده است. نظریه ها از شکست محصول به دلیل خشکسالی تا نفوذ قبایل خارجی از شمال طبقه بندی می شوند. 

1 تخت جمشید (Persepolis)

تخت جمشید

تخت جمشید (پایتخت ایران در یونان) مرکز و پایتخت تشریفاتی امپراتوری توانای فارسی بود. این شهر زیبا با آثار گرانبهایی آراسته شده بود که متاسفانه امروزه تعداد کمی از آنها باقی ماندند. در 331 سال قبل از میلاد، اسکندر کبیر در روند فتح امپراتوری فارس، به عنوان یک انتقام برای سوزاندن آکروپلیس آتن ، پرسپولیس را به آتش کشید. تخت جمشید به عنوان یک ایالت بزرگ امپراتوری مقدونی، پایتخت ایران باقی ماند ، اما به تدریج در طول زمان سقوط کرد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد