زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مزارع تراس گونه بهترین راهکار برای رفع موانعی نظیر کمبود منابع آبی، فقر خاک کشاورزی و زمین‌های کوهستانی بلا استفاده به شمار می‌آید. با تلاش بی‌وقفه و سخت کوشی کارگران، این کشت‌زارها قادر بودند نیاز تمدن‌های رو به رشد را به افزایش محصولات کشاورزی و پرورش احشام و ماکیان برطرف کنند. با کمک کشت به شیوه تراسی از فرسایش خاک جلوگیری شده، جلوی هدر رفتن آب باران و آب‌های سطحی دیگر گرفته شده و این آب‌ها ذخیره می‌گردند، همچنین زمین‌های کشاورزی نواحی تپه‌ای با این شیوه قابل کشت می‌شوند. این تراس‌ها علاوه بر تامین احتیاجات ضروری مردم ناحیه مناظر دیدنی و چشم اندازهای دلپذیری نیز خلق می‌کنند که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

10 کشت‌زارهای ساپا (Sa Pa)

کشت‌زارهای ساپا

ساپا شهری است در شمال غرب ویتنام که تقریبا در نزدیکی مرز این کشور با چین قرار گرفته است. شالیزارهای برنج که جز دیدنی‌های محبوب کشور ویتنام به شمار می‌آیند در دره مونگ هوا بین شهر ساپا و کوهستان فنسیپان (Fansipan) و در میان انبوه درخت‌ستان‌های بامبو واقع شده‌اند. مردمان محلی کوهستان از جمله تای، دائو، گیای و هومونگ، برنج و غلات را در این مزارع و شالیزارها به عمل می‌آورند. حتی سبزیجات هم در اینجا قابل کشت‌اند. به دلیل وضعیت اقلیمی منطقه تنها می‌توان یک مرتبه در سال برنج برداشت کرد در نتیجه سوء تغذیه در این ناحیه به وفور مشاهده می‌شود.

9 دره دورو (Douro Valley) 

دره دورو

دره دورو در شمال کشور پرتغال قرار گرفته است. تپه‌های این دره مملو از مزارع طبقه طبقه و پوشیده از تاکستان‌هایی است که تا بستر رودخانه ادامه یافته‌اند. زیباترین بخش چشم انداز این دره تغییر رنگ این تپه‌ها در طول سال و در زمانی است که درختان تاک بزرگ‌تر می‌شوند. در فصل پاییز رنگ این موستان‌ها سرخ و طلایی است در حالی که از فوریه تا مارچ شکوفه‌های بادام ته مایه‌ای صورتی رنگ به این دره می‌دهند. در این دره نوشیدنی‌های قرمز و سفید مرتبا تولید می‌گردند.

8 سالیناس د ماراس (Salinas De Maras)

سالیناس د ماراس

سالیناس د ماراس یا حوضچه‌های نمکی اینکا ، قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند. منبع آب این حوضچه‌ها چشمه‌های آب گرم طبیعی است که حاوی غلظت بالایی از نمک هستند و همین کافی است تا بشر تشویق به ساخت تراسی نمکی شود که شمار آن‌ها به 3.000 عدد می‌رسد. چشمه‌های آب گرم با مکیدن نمک از کوه‌ها شور می‌شوند. وقتی که آب زیر نور خورشید تبخیر می‌شود نمک غلیظ شده باقی می‌ماند. پس از آن این نمک به صورت تخته سنگ‌های قطور بریده شده و مستقیما به بازار حمل می‌گردد. همچون شالیزارهای دیگر در آسیا این حوضچه‌ها نیز از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و برای قرن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد بازدید از این نقطه را دارید بهتر است این کار را بعداز ظهر انجام دهید چرا که در این زمان بازتاب غروب آفتاب سبب می‌شود این تراس‌های نمکی همانند طلا بدرخشند.

7 اولانتایتامبو (Ollantaytambo) 

اولانتایتامبو

 در طول دوران امپراتوری اینکا این ناحیه شهر سلطنتی و محبوب امپراتور پاچاکوتی (Pachacuti) بود. او که فاتح این منطقه به حساب می‌آمد شهر و همینطور یک مرکز تشریفات و برگزاری جشن‌ها را در آنجا ساخت. در هنگامی که اسپانیایی‌ها برای فتح پرو تلاش می‌کردند این شهر به یکی از استحکامات و خطوط مهم دفاعی اینکاها تبدیل شده بود. دره‌های این شهر از همه طرف توسط تراس‌های کشاورزی طبقه طبقه و پهناور پوشیده شده‌اند که از قسمت تحتانی دره آغاز و به تدریج به سمت بالا و نوک تپه بالا می‌آیند. در واقع این شکل از زراعت به کشاورزان اجازه داده بود تا از زمین‌های بی استفاده نیز بهره ببرند. امروزه اولانتایاتامبو به یکی از مراکز مهم توریستی پرو تبدیل شده و دوست‌داران پیاده روی نیز آن را به عنوان خط سیری از تمدن اینکاها می‌شناسند.

6 تراس‌های لون‌ژی (Longji)

تراس‌های لون‌ژی

لون‌ژی یا ستون فقرات اژدها در اصل شالیزارهای برنجی هستند که نزدیک به 500 سال قبل و در دوران سلسله مینگ ساخته شده‌اند. این مزارع که در ناحیه لانگ شنگ در کشور چین قرار دارند به صورت مارپیچی از بستر رودخانه شروع شده و تا قله کوه امتداد می‌یابند. می‌توان پیاده از میان این شالیزارهای پرپیچ و خم و دهکده‌های مختلفی که سرراه‌ قرار گرفته عبور کرد و در طول این مسیر با کارگران سخت کوش محلی خوش و بشی کرده از دیدن اسب‌ها در مراتع شاداب شده یا مورد استقبالی پرهیاهو از سوی مرغ‌ها و جوجه‌هایشان واقع شد. ایجاد این شالیزارها در اصل راهکاری مناسب برای کمبود منابع آب و زمین‌های غیر قابل کشاورزی این منطقه بود.

5 تراس‌های هانی (Hani Terrace) 

تراس‌های هانی

تراس‌های هانی ، شالیزارهایی هستند که در قسمت تحتانی دهکده‌هایی که در دامنه کوه آیلائو در یوانگ یانگ قرار گرفته‌اند واقع شده و بالغ بر هزار سال است که در آن ها کشت و کار می‌شود. این مزارع به همت دستان پر تلاش مردمان هانی شکل گرفته که خاک عقیم این ناحیه را به بهشتی گرمسیری مبدل کرده‌اند. این ناحیه برنج و حتی ماهی مورد نیاز صدها یا هزاران نفر را تامین می‌کند. آبی که در جنگل‌های انبوه واقع شده بر فراز تپه ذخیره گشته از طریق کانال‌هایی برای آبیاری این کشتزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شالیزارها که از ماه دسامبر تا مارچ غرق آب می‌باشند منظره و محیطی بس دیدنی برای مسافرت و بازدید فراهم کرده‌اند. در سال 2013 این شالیزارها نیز به فهرست میراث جهانی اضافه شد.

4 شالیزارهای برنج بانائو (Banaue Rice Terraces)

شالیزارهای برنج بانائو

در قلب کوهستان کوردیلراز (Cordilleras) در کشور فیلپین و در ارتفاع 1.525 متری شالیزارهای برنج بانائو قرار گرفته‌اند. این تراس‌ها که با دست خالی و بدون استفاده از ابزارآلات مدرن توسط قبیله فوگائو ایجاد شده‌اند برای 2.000 سال است که برنج مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند. تعداد این شالیزارها بسیار زیاد بوده و در سراشیبی به شکلی به هم پیوسته قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود که اگر آن‌ها را انتها به انتها کنار هم قرار دهند نیمی از کره زمین را می‌پوشانند. در طی سال‌های اخیر این شالیزارها سن و سال واقعی خود را نشان داده و کارایی خود را تا حدی از دست داده‌اند همچنین خشکسالی نیز به این مشکلات اضافه شده در نتیجه مردمان قبیله فوگائو دسته دسته در حال مهاجرت به شهرها هستند.

3 پیساک (Pisac)

پیساک

مزارع بکر و دست نخورده پیساک محصول تمدن اینکا بوده که حتی هم اکنون نیز قابل استفاده می‌باشند. این تراس‌های کوهستانی شامل 16 بخش زراعی گوناگون هستند. پیساک لغتی است با منشا کچوا - از زبان‌های سرخ پوستی- (Quechua) که به معنای کبک است. در سنت و باور تمدن اینکا شهرها و بناها به صورت حیوانات یا پرندگان ساخته می‌شد. گفته می‌شود این تراس‌های باریک نیز شبیه به بال کبک می‌باشند. ناحیه تراس‌های پیساک دارای سنگرهای نظامی، معابد و خانه‌های جدا افتاده‌ای است که رو به دره‌ای مقدس و در میان کوهستان سالکانتای (Salkantay) قرار گرفته‌اند. حتی دو پل معلق نیز در این قسمت وجود داشته که اکنون بقایای پایه‌های آن‌ها قابل مشاهده‌اند.

2 ماچو پیچو (Machu Piccho)

ماچو پیچو

یکی از زیباترین و تاثیر گذارترین اماکن باستانی جهان یعنی شهر ماچوپیچو در 1911 توسط تاریخ شناسی از اهالی هائیتی به نام هیرام بینگهام مجددا کشف گردید. این شهر باستانی برای قرن‌ها بر فراز دره اروبامبا (Urubamba)در کشور پرو پنهان شده بود. شهر گمشده اینکاها از قسمت پایین قابل مشاهده نبوده و شهری کاملا خودکفا به حساب می‌آمده است. اطراف آن توسط مزارع تراسی متعددی که توسط چشمه‌های طبیعی آبیاری می‌شدند احاطه شده است. تراس‌های باریک ماچو پیچو از بلوک‌های سنگی ساخته شده و صدها پلکان و سکو آن‌ها را به ساختمان‌ها، میادین و گورستان مرتبط کرده‌اند. در اینجا آب به داخل قنات‌ها و کانال‌هایی که در دل کوه حفر شده بود هدایت شده تا برای آبیاری محصولاتی همچون ذرت و سیب زمینی و نیز برای سیراب کردن احشام از آن استفاده شود. اگر چه اکنون هیچ محصولی در ماچوپیچو به عمل نمی‌آید اما ذره‌ای از زیبایی چشم انداز دلپذیر آن کاسته نشده است.

1 چشمه‌های آب گرم باداب سورت (Badab-e Surt)

چشمه‌های آب گرم باداب سورت

باداب به معنی اب گاز دار ، سورت به معنی بسیار شدید ، چشمه‌های آب گرم باداب سورت داراری دو چشمه با ابهای کاملا متفاوت از لحاظ رنگ و بو مزه یکی شور شور و دیگری ترش و شیرین با رنگ زرد ، نارنجی ، قرمز می باشد . که در درمان بیماری های رماتیسمی مفصلی کاربرد دارد. برای رفتن به باداب سورت می توانید از سمنان ، مهریشهر (سنگسر قدیم) شهمیزاد فولاد محله تا سه راهی موسوم به تلمادره گذر کرده سپس با تابلوهایی که همگی مشخص و نصب شده اند به سمت راست جاده پیچیده و به روستای پشرت و کوات برویم . باداب سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از دماوند ثبت شده است. این چشمه بعد از پاموکاله در ترکیه ، دومین چشمه آب شور جهان نیز می‌باشد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد