زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 زيباترين درياچه‌هاي جهان سرچشمه‌ و اصالت متفاوتي دارند. برخي از آنها قدمتي به عمر زمين داشته، برخي ديگر خانه عجيب‌ترين حيوانات و پرندگان بوده و گروهي ديگر نيز تمام زيبايي و جذابيت خود را به لطف همجواري با تمدن بشري به دست آورده اند.
همه اين درياچه‌ها زيبا بوده و انتخاب بهترين‌ها از ميان آنها، امري بسيار دشوار و حتي ناشدني است. اما مي‌توان با توجه به نوع مناظر اطراف، وسعت و ويژگي خاص درياچه‌ها، رتبه بندي‌هايي را براي آنها در نظر گرفت.
آنچه در ادامه مي‌آيد،‌ ويژگي‌هاي مجموعه‌اي از درياچه‌هاي مختلف جهان است که به صورت سليقه‌اي مورد بررسي و توصيف قرار گرفته و به اعجاب انگيزترين درياچه‌هاي جهان نام گرفته است.

1 - درياچه تورکانا؛اتيوپي، کنيا:
درياچه تورکانا چهارمين درياچه قليايي پر آب جهان به شمار مي‌رود که بخش اعظمي از دره بزرگ شاخ کنيا را در برگرفته است. تبخير مداوم آب درياچه، فضاي جزيره وسط آن را آن چنان مه‌آلود کرده که منظره‌اي بسيار زيبا از آن به وجود آمده است. اين درياچه که پيشتر درياچه رودلف نام داشته، بسيار شور بوده و خاک ساحل آن نيز گدازه‌هاي خشک‌شده آتشفشاني است.

2 - درياچه توبا؛ اندونزي:
درياچه توبا، بزرگترين درياچه آتشفشاني جهان بوده و گدازه‌هاي آتشفشاني که از 70 هزار سال پيش به دليل ايجاد تغييرات آب و هوايي تأثير عميقي بر ساختار ژنتيکي انسان گذاشته‌اند از آن سرچشمه مي‌گيرند. منطقه آتشفشاني شمال سوماترا به لطف وجود اين درياچه به طبيعتي جذاب و ديدني تبديل شده است.

3- درياچه تاهو؛ آمريکا:
درياچه تاهو، بزرگترين درياچه آب شيرين آمريکاي شمالي و همچنين محل رشد و نمو گونه‌هاي مختلف گياهي، جانوري است. اين درياچه که در ميانه کوهي مرتفع و قلعه‌ مانند قرار گرفته‌، زيباترين تفرجگاه‌هاي آمريکاي شمالي را در خود جاي داده و سنگ فيروزه‌اي اعجاب انگيز آن نيز، از ارزش بسيار بالايي برخوردار است.

4- درياچه بايکال؛ روسيه:
اين درياچه که به آن "مرواريد سيبري" نيز مي‌گويند بزرگترين و قديمي‌ترين درياچه يخي جهان بوده و به صورت اعجاب‌انگيزي شکاف عميق دره‌اي را پوشانده که منظره‌اي باور نکردني و طبيعتي زيبا از انجمادي کامل که در نوع خود نفس‌گير و وحشي است را به تصوير کشانده است. « درياي شمالي» که بر گرفته از متون قديمي چين است، نام ديگري است که به دليل بزرگي و عظمت اين درياچه به آن اتلاق شده است.

5- درياچه اوهويد؛ آلباني، مقدونيه:
عميق‌ترين درياچه رشته‌ کوه‌هاي بالکان به لطف برخورداري از اکوسيستمي منحصر به فرد و يکتا که آن را به گنجينه‌اي در جهان بدل ساخته، در فهرست ميراث طبيعي يونسکو آمده است. اين درياچه که در مرز مشترک آلباني و مقدونيه قرار دارد، مکاني جذاب و بسيار ديدني براي گردشگران علاقه‌مند به شمار مي‌رود.

6- درياچه بيوا؛ ژاپن:
بزرگترين درياچه آب شيرين ژاپن، درياچه بيوا نام دارد که سنت، زيبايي و توسعه جهاني از آن مکاني منحصر به فرد براي تماشا خلق کرده است. نام اين درياچه که برگرفته از شعري ژاپني است در تاريخ اين کشور جايگاه ويژه‌اي داشته و مکاني است که در آن رويدادهاي مهم اين کشور رخ داده و از اينرو، آن را به تکه‌اي جداناشدني از فرهنگ ژاپن تبديل کرده است.

7- درياچه تشک پوک؛ آمريکا:
اين درياچه منظره‌اي زيبا از آب‌هاي لاجوردي رنگ شيرينس است که متأسفانه به دليل فرسايش و خاک حاصل از آب شدن يخ قطب شمال آلوده به آب دريا شده است. اين خانه متنوع‌ترين گونه‌هاي اکوسيستم قطبي، امروز به دليل گرم شدن زمين در حال نابودي است. با اين وجود هنوز هم زيبا است. آنقدر زيبا که ارزش يکبار ديدن پيش از ناپديد شدن هميشگي را داشته باشد.

8- درياچه آتيتلان؛ گواتمالا:
عميق‌ترين درياچه آمريکاي جنوبي دور تا دور سه آتشفشان مختلف قرار دارد. آتيتلان که در بلندترين ارتفاعات گواتمالا جاخوش کرده، چهره‌اي آبي و زلال داشته و به آينه آسمان بدل شده است. شايد اين درياچه يکي از خوش‌منظره‌ترين مناطق کوهنوردي جهان را نيز در خود جاي داده است زيرا تمام مناطق اطراف آن، پارک ملي گواتمالا به شمار مي‌روند.

9- درياچه مالاوي؛ مالاوي، موزامبيک، تانزانيا:
بهشتي با زيبايي باورنکردني و قطعه‌اي از ادن براي تمام مشتاقان غواصي جهان. اين درياچه که در صندوق گنج‌هاي يونسکو نيز جاي گرفته به خاطر برخوردار بودن از جمعيتي انبوه از ماهي‌هاي سيچيلد ، که برخي از آن‌ها در جهان مانندي ندارند به جاذبه‌اي ديدني و دلچسب براي ماجراجويان طبيعت وحشي تبديل شده است. اما تنها نقطه تاريک در اين ميان مناقشاتي است که در خصوص تملک اين درياچه از سال‌ها پيش بين مالاوي و موزامبيک وجود دارد.

10 - درياچه تيتيکاکا؛ بوليوي، پرو:

درياچه تيتيکاکا به همراه تاريخي غني و مجموعه افسانه‌‌هاي باورنکردني که دور تا دور آن را حلقه زده‌اند، بزرگترين درياچه قاره آمريکاي جنوبي و بزرگترين درياچه در مرتفع‌ترين نقطه از سطح دريا در جهان مي‌باشد. سطح وسيع و اعجاب‌انگيز اين درياچه باعث شده است تا از آن استفاده تجاري نيز کنند.
در دو طرف درياچه دو جزيره نيز قرار دارند. جزيره نمک ( lsla de sol ) که از سمت درياچه به مرز بوليوي نزديکتر بوده و نمونه‌ها و آثار مهمي بر جاي مانده از تمدن اينکارا در خود جاي داده است. منطقه بعدي جزيره‌ ماه ( lsla de luna ) نام دارد که کمي کوچکتر بوده اما افسانه‌هاي کهن‌ بسياري را در اطراف خود جمع‌آوري کرده است.

11 - درياچه ميشيگان؛ آمريکا:
درياچه ميشيگان يکي از درياچه‌هاي بزرگ آمريکاي شمالي است که به خاطر کرانه‌هاي طويل و سواحل فوق‌العاده خود که در تمام جهان از نظر زيبايي بي‌نظير شناخته شده است. وجود شهرهايي همچون شيکاگو در نزديکي سواحل اين درياچه و ويژگي‌ و وضعيت جغرافيايي آن، درياچه بزرگ ميشيگان را به مهد تمدن مدرن تبديل کرده است.

12 -درياچه جوشان، دومنيکن:
درياچه‌اي با آب آتشفشاني حاصل از گدازه‌هاي داغ کوه آتشفشان، چشمه‌اي سرشار از آب سولفوري به وجود آورده که تأثير جوشنده بسياري داشته و به همين خاطر، اين درياچه خوش‌منظره محل جذب صدها گردشگر شده است. در تمام اطراف درياچه جوشان، تفرجگاه‌هاي توريستي ايجاد شده تا محلي براي استراحت و تفريح گردشگراني باشد که طبيعتي اين چنين زيبا را براي تعطيلات خود برمي‌گزينند.

13 - درياچه تانا،‌ اتيوپي:
درياچه تانا، سرچشمه نيل آبي و بزرگترين تجمع‌گاه آبي اتيوپي به شمار مي‌رود. در سراسر درياچه جزاير بزرگ متعددي قرار دارند که تحت شرايط گوناگوني همچون بالا و پائين آمدن سطح آب درياچه به وجود آمده‌اند. جزاير بزرگتر موجود در اين درياچه محل معابد و اماکن مذهبي متعلق به دوره‌هاي مذهبي باستان بوده و در خود مقبره‌هايي متعلق به امپراتوري‌هاي اين کشور و بسياري ديگر از گنجينه‌هاي باستاني را جاي داده‌اند.

14 - درياچه تالي، فيليپين:
درياچه‌اي در نهايت شگفتي و زيبايي. منظره‌ متحيرکننده از آب جزيره‌اي و جزيره‌اي آبي از آن، درياچه آب شيرين اعجاب‌آوري به وجود آورده که علاوه بر قرار گرفتن در جايگاه سومين درياچه بزرگ فيليپيين، منظره‌اي وسيع از طبيعتي زيبا را نيز به نمايش گذاشته است. از ديگر جاذبه‌هاي اين درياچه، وجود جزيره‌اي آتشفشاني داخل آن است که خود مجاور به درياچه ديگري قرار دارد.

15 - درياچه سوان، ارمنستان:
از سه درياچه‌اي که در تمامي سرزمين ارمنستان گسترش يافته‌اند، درياچه سوان، تنها درياچه‌اي است که کاملاً در منطقه سرزميني ارمنستان قرار دارد. اگر چه حکومت شوروي سابق به صورت کامل درياچه و حيات زيست موجود در آن را تغيير داد، اما هنوز هم به عنوان يکي از معدود درياچه‌هاي بزرگ جهان است که در ارتفاعي بسيار بالا نسبت به سطح آب آزاد قرار دارد.

16 - درياچه ناتدون؛ کنيا، تانزانيا:
درياچه ناتدون بهشت پرندگان و محلي براي لانه‌سازي فلامينگو به لطف برخورداري از منطقه و موقعيتي ايمن و شرايطي منحصر به فرد است. با اين ويژگي و با وجود آنکه بسيار تنگ و باريک است اما به دليل داشتن تنوعي خاص و نادر از پوشش‌هاي گياهي، آب معدني شور بسيار غني و بي‌نهايت زيبايي را دارا است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد