زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ترکیه تعداد بیشماری از انواع مختلف جاذبه‌ها را به مسافران ارائه می‌دهد. از گنبدها و مناره‌های استانبول تا خرابه‌های رومی در امتداد سواحل غربی و جنوبی، از سواحل آنتالیا و استراحتگاه ساحلی دریای مدیترانه تا کوه‌های مه آلود در شرق دریای سیاه. با وجود بسیاری از مقصدهای شگفت انگیز گردشگری ذکر ۱۰ مورد ،موجب از قلم انداختن تعداد زیادی از جاذبه‌های توریستی بزرگ در ترکیه می‌شود. بنابراین این لیست را تنها به عنوان شروع تعطیلات بزرگ در ترکیه در نظر بگیرند.

10 تئاتر آسپندوس (Aspendos Theatre)

تئاتر آسپندوس

آسپندوس یکی از بهترین سالن‌های تئاتر باستانی حفظ شده از دوران قدیم است. تئاتر آسپندوس در سال ۱۵۵ میلادی در دوران حکومت امپراطور روم مارکوس اورلیوس ساخت شده است و می‌تواند بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تماشاگر را در خود جای دهد. از آنجا که این مکان بعدها به عنوان یک کاروانسرا (مسافرخانه کنار جاده‌ای) در زمان سلجوقی مورد استفاده قرار گرفت. تئاتر آسپندوس به طور مداوم ترمیم و حفظ شده بنابراین امروزه بدون از دست دادن تقریبا هیچ یک از خصوصیات اصلی آن سالم باقی مانده است.

9 ساحل پاتارا (Patara Beach)

ساحل پاتارا

با ۱۴ کیلومتر طول ، پاتارا یکی از طولانی‌ترین سواحل شنی در هر نقطه از دریای مدیترانه است. در ساحل ویرانه‌های باستانی لیکیه و روم و تپه‌ها بدون هیچ ساختمانی به جز یک کافه کوچک قابل مشاهده است. ساحل پاتارا نیز محل پرورش لاک پشت‌های دریایی در معرض خطر انقراض است. یک روستا در نزدیکی پاتارا زادگاه سنت نیکولاس، اسقف بیزانسی قرن ۴ است که بعدها تبدیل به افسانه بابا نوئل شد.

8 پاموک‌کاله (Pamukkale)

پاموک‌کاله

پاموک‌کاله به معنی “قلعه پنبه‌ای” چشم انداز رویایی در غرب ترکیه است که معروف برای تراس‌های سفید آن است. تراس‌ها از تراورتن، یک سنگ رسوبی با محتوای مواد معدنی بسیار بالا از رسوب‌های چشمه‌های آب گرم ساخته شده است. مردم این مناطق خود را برای هزاران سال در استخرهای آب گرم حمام کرده‌اند. شهر یونانی باستانی هیراپولیس در بالای چشمه‌های آب گرم توسط پادشاهان پرگامون ساخته شده است. خرابه‌های حمام، معابد و بناهای تاریخی یونانی دیگر را می‌توان در این مکان مشاهده کرد.

ادامه مطلب ...

7 قلعه بودروم (Bodrum Castle)

قلعه بودروم

قلعه بودروم در شهر بودروم در جنوب غربی ترکیه واقع شده که توسط صلیبیون در قرن ۱۵ به عنوان قلعه سنت پیتر ساخته شده است. این یکی از بهترین آثار تاریخی حفظ شده در جهان است که قدمت آن به قرون وسطی می‌رسد. این قلعه در حال حاضر به عنوان یک موزه با تمرکز بر موزه باستان شناسی زیر آب عمل می‌کند. این قلعه مشرف به تفرجگاه ساحلی داخلی بودروم است.

6 کوه نمرود (Mount Nemrut)

کوه نمرود

کوه نمرود یا نمروت با ۲۱۳۴ متر ارتفاع در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی شهر آدیامان قرار دارد. در ۶۲ سال قبل از میلاد، شاه آنتیوخوس اول یک مقبره-پناهگاه احاطه شده توسط مجسمه عظیمی از خود، دو شیر، دو عقاب و انواع خدایان یونانی و فارسی در بالای کوه ساخته است. قله کوه نمرود تصویری عالی از کوه‌های اطراف را فراهم می‌کند. تماشای طلوع آفتاب از تراس شرقی که به حس رمز و راز محل می‌افزاید را می‌توان یکی از دلایل اصلی سفر به کوه نمرود دانست.

5 اولودنیز (Oludeniz)

اولودنیز

اولودنیز یک روستای کوچک واقع در سواحل جنوب غرب در دریای اژه است که یک خلیج شنی منزوی در تالابی آبی‌ رنگ دارد. این ساحل برای سایه‌های فیروزه‌ای رنگ خود معروف است و یکی از خوش عکس‌ترین سواحل در دریای مدیترانه است. اولودنیز نیز با توجه به چشم‌اندازهای منحصر به فرد پانورامیک به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای پاراگلایدر در نظر گرفته شده است.

4 مسجد آبی (Blue Mosque)

مسجد آبی

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی با شش مناره و معماری گسترده خود در استانبول در حالی که هنوز به عنوان یک مسجد از آن استفاده می‌شود دنیای خارج را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. مسجد آبی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی در استانبول است. بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شده و مانند بسیاری از مساجد دیگر شامل آرامگاه بنیانگذار آن است. در داخل مسجد ، سقف با ۲۰۰۰۰ کاشی آبی با الگوهای مختلف تزئیین شده است.

3 کتابخانه سلسوس (Library of Celsus)

کتابخانه سلسوس

خرابه‌های افسوس یک جاذبه توریستی معروف در سواحل غرب است. شهر افسوس زمانی برای معبد آرتمیس ، یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان مشهور بود، که توسط گروهی به رهبری اسقف اعظم قسطنطنیه در سال ۴۰۱ میلادی نابود شد. برخی از ساختارهای آن از جمله تئاتر بزرگ و کتابخانه سلسوس سالم باقی مانده است. کتابخانه در حدود سال ۱۲۵ میلادی برای ذخیره ۱۲۰۰۰ نوشته و کتیبه و برای خدمت به آرامگاه تاریخی سلسوس فرماندار آسیا ساخته شد. نمای آن با دقت در دهه ۱۹۷۰ به حالت باشکوه حال حاضر خود بازسازی شد.

2 دودکش‌های پری گورمه (Goreme Fairy Chimneys)

دودکش‌های پری گورمه

کاپادوکیه برای صخره‌های طبیعی عجیب و شگفت انگیز و میراث تاریخی منحصر به فرد خود معروف است. یکی از بهترین نقاط برای دیدن این شکل‌های عجیب و غریب شهر گورمه است که در میان تعداد زیادی از مخروط توف (خاکستر آتشفشانی) واقع شده است که دودکش‌های پری (Fairy Chimneys) نامیده می‌شوند. دودکش‌های پری نتیجه باد و فرسایش آب از دو لایه مختلف آتشفشانی تشکیل شده است: یک لایه ضخیم از توف تحت پوشش یک لایه نازک از سنگ بازالت که در برابر فرسایش مقاوم‌تر است. با توجه به سهولت کنده کاری توف، بسیاری از دودکش‌های پری در کاپادوکیه در طول قرن‌ها برای ایجاد خانه‌ها، کلیساها و تجهیزات ذخیره سازی توخالی شده‌اند.
 

1 ایاصوفیه (Hagia Sophia)

ایاصوفیه

ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا واقع در استانبول در اصل یک کلیسای مشهور بود که برای امپراتور روم شرقی یوستینیانوس یکم در قرن ششم ساخته شد. شاهکار مهندسی رومی، گنبد عظیم (با قطر ۳۱ متر) برای بیش از ۱۰۰۰ سال بزرگترین فضای محصور در جهان را پوشش می‌داد. این کلیسا توسط صلیبیون چهارم در سال ۱۲۰۴ غارت شد و در قرن ۱۵ زمانی که عثمانی‌ها در شهرستان را فتح کردند به یک مسجد تبدیل شد. مسجد ایاصوفیه در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شد و در حال حاضر یکی از جاذبه‌های برتر در ترکیه است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد