زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

دخالت نکردن و نگريستن و لذت بردن، تنها اعمال و رفتاري هستند که در هنگام تماشاي صحنه‌هاي بي‌بديل و جذاب حيات‌وحش مي‌توان انجام داد. صحنه‌‌هايي که در دل سرزمين‌هاي بکر و دست نخورده‌اي رخ مي‌‌دهد که فرصت دستيابي و گشت و گذار در آن‌ها، در طول زندگي، به مراتب رخ نمي‌دهد. اما،‌ متأسفانه‌، با پيشرفت روز به روز جوامع بشري و گسترش و توسعه يافتگي شهرها و صنايع، رفته‌رفته از بزرگي و عظمت نواحي و مناطق مخصوص زندگي جانوران و گياهان وحشي کاسته و در يک کلام حيات وحش در خطر نابودي قرار گرفت.

پس از آن، نياز بر حفظ و نگهداري از اين گنجينه ارزشمند، مناطق حفاظت شده‌اي انتخاب و تحت حمايت‌ قرار گرفتند که به پارک ملي شهرت يافته و بسياري از گونه‌هاي در حال انقراض گياهي و جانوري را در بر گرفتند.
آمار اين پارک‌ها‌ي ملي امروزه به صدها عدد مي‌رسد که محافظ طبيعت وحش از گسترش و توسعه شهري مي‌باشند.

در بين اين پارک‌ها، اما، مناطق حفاظت شده‌اي قرار دارند که از حيث بزرگي و بکر بودن شهرت و نامي جهاني به خود اختصاص مي‌‌داده‌اند. بي‌شک معرفي بهترين‌ها در ميان اين دسته از سکونتگاه‌هاي دست نخورده‌ جانوران و گياهان گوناگون از کار دشواري است. از اينرو آنچه در ادامه خواهيم خواند گلچيني از 100 پارک ملي حفاظت شده‌ است که به انتخاب سايت گردشگري hotelclub.com برگزيده شده‌اند.

پارک ملي کروگر، آفريقاي جنوبي:
بدون شک نمي‌توان طبيعتي را روي اين کره خاکي يافت که به وسعت حيات‌وحش قاره آفريقا، عظيم و سرشار از اسرار باشد. سخت بتوان منطقه‌اي حفاظت شده يا پارکي ملي را در ديگر نقاط جهان يافت که همچون اين مکان طبيعتي بکر،‌ محدوده‌اي به تمام معني وسيع و کاملاً وحشي داشته باشد. گردشگري در پارک‌ ملي کروگر به نظر بهترين نوع سافاري در تمام طول جهان به شمار مي‌رود. زيرا به صورت مجموع مي‌توان بزرگترين گونه پستانداران جهان، بزرگترين دسته پرندگان،‌بزرگترين شکارچيان و صيدشان را در يک محيط به تماشا نشست. بدون ترديد هيچ علاقه‌مند و عاشق طبيعتي هيچگاه فرصت ديدن اين محيط را از دست نمي‌دهد.

پارک ملي ساگارماتا، نپال:
پارک ملي ساگارماتاي نپال که در ارتفاعات سر به فلک کشيده هيماليا قرار گرفته است سه قله از 10 قله مرتفع جهان ( همچون کوه اورست)، بزرگترين يخچال‌هاي جهان ( که دو نمونه آن داراي سه مايل طول و عمق بوده ) و دره‌هايي عميق و نفس‌گير و پوشيده از برف را در خود جاي داده است.

تمام اين ويژگي‌ها منجر به آن شده است که پارک ملي ساگارماتا که همچنين در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد به عنوان يکي از مقصدهاي پر جاذبه معرفي شود.

پارک ملي گالاپاگوس، اکوادور:
جزيره زيباي گالاپاگوس در اکوادور به لطف برخورداري از آب آبي و شفاف و منظره‌اي حيرت‌انگيز به منطقه‌اي با پوشش گياهي و جانوري تبديل شده است که مثل و مشابه آنرا هيچ کجاي ديگر از اين پهنه خاکي نمي‌توان مشاهده کرد. اصالت تاريخي و سبقه و قدمت‌ علمي نهفته در اين پارک که با پيشرفت‌هاي گردشگري طبيعي مسوول در هم گره خورده است، تجربه‌اي غير قابل تکرار را براي مسافران و تماشاگران آن پديد آورده است.

پارک ملي تيکال، گواتمالا:
مسافرت به پارک ملي تيکال يعني کشف گنجينه و ميراث نهفته در تاريخ تمدن مايا. ويرانه‌هاي ارزشمند از سکونتگاه‌ ماياها که در اعماق جنگل‌ها قرار داشته و قدمتشان به سال‌هاي 250 تا 900 ميلادي مي‌رسد، مملو از معماري‌ها،‌معابد و همچنين حيات‌وحش گوناگون و خيره‌کننده مي‌باشند. اغراق نيست اگر مسافرت به اين پارک را تجربه‌اي ماجراجويانه و سرشار از هيجانات وصف‌ناشدني بناميم.

جنگل اژدهاي زرد، چين:
رسوبات کلسيمي که تصويري خيالي و فريبنده از يک اژد‌هاي طلايي را نمايان مي‌سازند در حقيقت خانه و پناهگاه خرس‌هاي غول‌پيکر و در عين حال جذاب پانداي چيني به شمار مي‌روند.

جنگل‌ اژدهاي زرد، محدوده‌اي طبيعي يا اکوسيستمي است که به همراه آبشارها، چشمه‌هاي آب‌گرم، جنگل‌هاي کهن سال و باستاني و تپه‌هاي برف‌گير خود نسبت به ديگر مناطق مشابه، متمايز بوده و محل زندگي و رشد و نمو گونه‌هاي جانوري در خطر انقراض مانند خرس‌هاي بزرگ پاندا و ميمون بيني طلايي سيچوان است. طبيعت جذاب اين منطقه باعث شده است تا آنرا نمونه‌اي مناسب براي قاب دوربين عکاسان بدانند.

پارک ملي ايگوازو، آرژانتين:
اين منطقه محافظت شده که در فهرست ميراث جهاني نيز قرار دارد شامل يکي از زيباترين پارک‌ها در دو کشور برزيل و آرژانتين است. آبشارهاي نفس‌گير و وحشت‌‌آور اين پارک که بالغ بر 70 متر ارتفاع و 1500 متر پهنا دارند، پناهگاه و مأمني براي زيباترين پوشش گياهي آمريکاي جنوبي به شمار مي‌روند.

مناظر جنگل‌هاي نيمه‌گرمسيري اطراف اين پارک تجربه‌اي بي‌مثال را براي ماجراجويان به وجود مي‌آورد که هيچگاه از ذهنشان پاک نخواهد شد.

پارک ملي کاکادو، استراليا:
پارک ملي کاکادو در ناحيه شمالي استراليا قرار دارد. اين منطقه دورافتاده يکي از معدود فضاهايي است که به خاطر اهميت طبيعي و فرهنگي آن در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار گرفته است.

اين پارک مساحت بيش از 9 ميليون و 200 هزار جريب داشته و از سکونتگاه‌هايي بدوي برخوردار است که به ساکنان بومي منطقه تعلق دارند. رودخانه عجيب و غريب مارمولک‌ جنوبي، سواحل شني، جنگل‌هاي باران‌زار موسمي و درياچه‌هاي کوچک، اين پارک را منطقه‌‌اي جذاب و دلپذير براي کشف و جستجو تبديل کرده‌اند.

پارک ملي سوئيس، سوئيس:
اگر چه همگان سوئيس را به واسطه رشته‌ کوه‌هاي اسرارآميز آلپ مي‌شناسند، اما اين کشور از يک پارک ملي نيز برخوردار است که نشان مي‌دهد نبود کميت هميشه به معناي نبود کيفيت نيست. اين پارک در سال 1914- سال آغاز جنگ جهاني اول- تأسيس شده و تنوعي وسيع از گونه‌هاي مختلف جانوري همچون بز کوهي، مارال، عقاب طلايي، لاشخورهاي پرمو و ديگر حيوانات را در خود جاي داده است.

از سوي ديگر، رودخانه‌ها، قله‌هاي پوشيده از برف و دره‌هاي عميق رشته‌ کوه‌هاي آلپ از مناطق طبيعي آن به شمار مي‌روند.

سکونتگاه تاريخي ماچوپيچو، پرو:
شهر تاريخي و اسرارآميز ماچوپيچو ساليان سال است که به عنوان پرجاذبه‌ترين مقصدهاي گردشگري پرو محسوب مي‌شود. اين شهر اگر چه از مدت‌ها پيش شناخته شده و هر ساله ميزبان خيل عظيمي از جهانگردان است اما، تماشاي هرباره و چندباره آن هيچ تأثيري در کاهش جذابيت نهفته در اين شهر نداشته است.

شهري که با مسافرت به آن، سفري به زمان حکومت اينکاها کرده و در فضا و هوايي پرهيجان و سراسر از شور و راز قرار مي‌گيريم. ديدن اين يادگار به جاي مانده از گذشته‌هاي دور همواره نشانه‌اي تازه را براي تماشاگران به تصوير مي‌کشد.

پارک ملي فيوردلند،‌ نيوزلند:
اگر مشتاق سفر با قايق‌هاي مسافرتي و ديدن آب‌دره‌هايي جذاب و ديدني هستيد، پارک ملي فيوردلند( سرزمين آب‌دره‌ها) بهترين گزينه خواهد بود.

از مهم‌ترين مناطق ديدني اين پارک ناحيه‌اي موسوم به ميلفورد ساند است اما اين پارک همچنين از 14 آب دره ديگر نيز برخوردار است که آنرا به يکي از جذاب‌ترين مناطق طبيعي تبديل کرده که تماشاي مناظر رويايي آن هيچگاه از ذهن خارج نخواهد شد.

سيد محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد