زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 در تمام نقاط جهان، جاذبه‌ها و دظيدني‌هايي به چشم مي‌خورند که شايد تنها شنيدن وصفشان،‌هيجان‌انگيز باشد. جاذبه‌هايي که به محض ديده شدن، تمام روياهاي بيننده را از بين برده و نااميدي دلسرد کننده‌اي را نصيب‌شان مي‌کنند. جاذبه‌هايي به واقع ديدني اما آنچنان دور از دسترس که در اکثر اوقات تنها حسرت خريد بليت را بر دل گردشگران مي‌گذارند. اروپا نيز ، به لطف تاريخ پرفراز و نشيب خود، مملو از مناطق و مناظر و جاذبه‌هايي است که علاقه‌مندان زيادي از سراسر جهان را به سوي خود مي‌کشاند، اما به دليل نامناسب بودن وضعيت ظاهري و نمايشي خود عده بسياري را دلسرد از تماشايشان به کشورهاي خويش برمي‌گردانند.

آنچه در ادامه مي‌آيد، اسامي و جزيياتي از چند جاذبه نااميد کننده اروپا به شمار مي‌رود، که تنها شنيدن وصفشان احساس شعف را در شنونده ايجاد مي‌کند زيرا هيچگونه جذابيتي را هنگام تماشا به بينندگان خود ارائه نمي‌کند.

قلعه دوبلين ، ايرلند:
هنگامي مي‌توانيد به نااميد کننده بودن قلعه دوبلين پي ببريد که قلعه‌هاي مشابه و هم قدمت آن همچون قلعه پراگ در چک يا قلعه ادينبورگ در اسکاتلند را ديده باشيد. هنگامي که از دروازه اصلي اين قلعه عبور کرده و برج آن که شباهت زيادي به رخ‌هاي صفحه شطرنج دارد را مشاهده مي‌کنيد، احتمالاً اين تصور را از ذهن خود عبور مي‌دهيد که هم‌اکنون با سياه‌چالي سرد، نمور‌ و مرطوب يا سالن‌هايي تاريخي روبرو مي‌شويد که در آن شواليه‌ها مراسم نبردها و دلاوريهاي خود را برپا کرده و به جشن‌ مشغول بوده‌اند. اما نااميدي آنجايي به سراغتان مي‌آيد که مي‌فهميد تمام آنچه از اين برج برجاي مانده قلعه‌اي قديمي است و باقي مانده آن يک مجموعه ساده دولتي به شمار مي‌رود. با اين وجود جذابيت‌هايي نيز همچنان براي اين برج باقي مانده زيرا در انتهاي بازديد خود مي‌توانيد به زيرزمين آن سرک کشيده و ديوارهاي اصلي آنرا مشاهده کنيد. علاوه بر آن از سوغاتي فروشي آن نيز خريد کنيد.

مجسمه پري دريايي کوچک، کپنهاگ،‌دانمارک:
پري دريايي کوچک، مجموعه‌اي است که به عنوان نماد يکي از داستان‌هاي نويسنده معروف دانمارکي هانس کريستين اندرسن در سال 1837، معرفي شده است: مجموعه‌اي که با رونمايي خود در سال 1913 عملاً، ديگر جاذبه‌هاي ديدني‌ کپنهاگ را کنار گذاشته و خود به عنوان بزرگترين جاذبه گردشگري شهر برگزيده شد. با اين وجود امروزه ديدن و تماشاي اين اثر مهم نيازمند پياده روي طولاني مدت و گذر از بندري طولاني است. اما در اين ميان تنها چيزي که نصيب بازديد کنندگان مي‌شود، بانويي برنزي است که تنها جثه‌اي به اندازه 125سانتي متر دارد. بسياري از بازديد‌کنندگان از ديدن اين مجسمه کوچک که نماد شهر نيز محسوب مي‌شود شوکه مي‌شوند. گذشته از آن اين خستگي هنگامي بر يدن بازديد‌کنندگان مي‌نشيند که بايد براي رسيدن به آن مسير بندري کاملاً صنعتي و بدون هيچ‌گونه جذابيت گردشگري را طي کنند.

پل لندن ، انگلستان:
تاکنون پل معروف لندن را ديده‌ايد؟ نديده‌ايد؟ ناراحت نباشيد چون چيزي را هم از دست نداده‌ايد.
پل لندن، اگر چه اسم دهان پرکني را يدک مي‌کشد اما يکي از پرتردد‌ترين پل‌‌هاي رودخانه‌ تيمز نيز به شمار مي‌رود. گردشگران بسياري هنگام تماشاي اين پل از شنيدن سرودهاي دوران کودکي خود، متعجب و گيج شده‌اند. پلي که خاطره کودکي بسياري را تداعي کرده است. در اين ميان تادربريج، يکي از تنها جاذبه‌هايي به شمار مي‌رود که نام خود را به عنوان هيجان‌انگيز‌ترين جاذبه هزاره جديد به ثبت رسانده است.

کليساي ساگرادا فاميليا ، بارسلون ، اسپانيا:
کليساي ساگرادا فاميليا، يکي از مشهورترين کليساها و در واقع ديدني‌ترين جاذبه‌هاي شهر بارسلون محسوب مي‌شود. اين بنا که از سال 1886 تاکنون در حال ساخت است توسط يکي از معماران مشهور اسپانيايي به نام آنتونيو گودلي، طراحي شده است. به همين دليل قدم زدن در اطراف اين کليسا و مشاهده ظاهر ديدني و بيروني آن به مراتب هيجان‌انگيزتر و ديدني‌تر از فضاي داخلي آن است.

فضاي داخلي اين کليسا،‌هر چند هزينه‌اي يازده‌ يورويي را به بازديد‌کنندگان تحميل مي‌کند، چيزي جز کارگران ساختماني و ماشين‌آلات سنگين را براي بازديد مردم باقي نگذاشته است.

تنها نکته مثبت اين کليسا که مي‌توان تاحدودي تسلي دهنده قيمت بليت آن باشد،‌موزه‌اي است که در زيرزمين آن داير شده و علاقه‌مندان ناکام، مي‌توانند اطلاعاتي از اين کليسا را از راهنمايان موزه دريافت کنند.

شهر سنت تروپز ،‌ فرانسه:
کسي نمي‌داند چرا، اما شهر سنت تروپز،‌يکي از با حرمت‌ترين شهرهاي منطقه ريورياي فرانسه به شمار مي‌رود. در حقيقت،‌هجوم گردشگر در ماه‌هاي پر تعطيلات به اين شهر به نحوي است که حتي ساکنان آن ترجيح مي‌دهند،‌بازديد‌کنندگان از شهرهاي مجاور به جاي تماشاي اين شهر ديدن کنند.

اين شهر يکي از زيباترين اماکن فرانسه به شمار رفته و بهترين مکان براي دوست داران‌ شهرهاي پرجمعيت است اما آنهايي که گردشگري در سکوت را بيشتر مي‌پسندند مي‌توانند به جاي حضور در سنت‌ تروپز، شهرهاي آرامتري همچون ماکسيم، کپ داگد، کاماراگ و کاسيس را انتخاب کنند.

گوندولا سواري ، ونيز ، ايتاليا:
ونيز، شهري براي تمام شعر دوستان و شاعرمسلکان جهان، شهري که حتي در فصول سرد گردشگري هم بسيار بيشتر از روز اول سال کنار ميدان تايمز، از حضور گردشگر گرم مي‌شود. اما در اين ميان تنها نکته نااميد‌کننده هزينه گندولا‌سواري روي خيابان‌هاي درياچه‌اي اين شهر است، سواري که هزينه چهل دقيقه آن 80 يورو مي‌شود. شايد بسياري از گردشگران با اين احتمال که ديگر فرصتي براي گندولا سواري را پيدا نکنند حاضر به پرداخت چنين مبلغي باشند. اما جاي نگراني نيست،‌ همواره ده‌ها گندولاي ديگر در اين شهر پل‌ها براي سوار کردن مسافر پرسه مي‌زنند.

موناليزا ، لوور ، فرانسه:
لئوناردو داوينچي، نقاش شهير ايتاليايي در قرن شانزدهم ميلادي، تابلويي از يک زن خندان خجالتي را کشيد اما هيچگاه نمي‌دانست پس از گذشت صدها سال و در قرن بيست و يکم چه تعداد افرادي براي مشاهده آن متحمل چه رنجها و مصيبتهايي مي‌شوند. اين روزها، مونا ليزا را تنها مي‌توان در موزه لوور فرانسه ديد. موزه‌اي به غايت بزرگ که يک بازديد‌کننده براي ديدن تمام اشياي داخل آن،‌ آنهم به مدت يک دقيقه نيازمند صرف وقتي 500 ساله است. به همين خاطر،‌ اکثر کتاب‌هاي راهنما،‌تنها بازديد‌کنندگان را به ديدن موناليزا ترغيب مي‌کنند. از اينرو اتاق محل نمايش اين اثر آنچنان شلوغ و پرجمعيت است که حتي ديدن بخش کوچکي از اين تابلو نيز غير ممکن به نظر مي‌رسد

سيد محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد