زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 محافظت از محيط زيست به دليل تغيبرات آب و هوايي و گرم شدن زمين، اين روزها به مشکل اصلي جهان در قرن بيست و يکم تبديل شده است مطالعات اخير نيز از اهتمام کشورها در مراقبت از محيط زيست خود خبر مي‌دهند.
دانشگاهها و مراکز آزمايشگاهي متعددي در سراسر دنيا، اقدامات و بررسي‌هاي گوناگوني را در درجه بندي کردن کشورها در زمينه پاکي و رعايت استانداردهاي محيط زيست انجام داده اند. اين بررسي‌ها که بر 25 شاخصه اصلي همچون هوا، کيفيت آب، تنوع زيستي و موارد ديگر پايه ريزي شده اند، تا کنون 140 کشور جهان را از نظر پاکيزگي در رده‌هاي مختلف قرار داده اند.
آنچه در اين گزارش به آن اشاره خواهد شد، گلچيني از برترين کشورهاي برگزيده جهان است.

سوئيس: اروپاي غربي

سوئيسي‌ها، پنجمين ملت پر درآمد جهان به شمار مي‌روند که در پاکترين کشور جهان زندگي مي‌کنند. از هشت فاکتور يا معيار مورد نظر در معرفي محيط زيست پاک، همچون بهسازي، کيفيت آب، بهداشت جنگل و مقررات طلاعون زداعي، سوئيس با کسب تمام امتيازات در رده نخست قرار گرفته است. برخورداري از مناظري کوهستاني، دارا بودن سرزمينهايي حاصلخيز به نحوي که در هر مرغزار يا زمين دست نخورده‌اي مي‌توان اقسام فعاليت‌هاي کشاورزي را تجربه کرد، باعث شده تا اميد به زندگي ساکنان اين کشور به صورت ميانگين به 81 سال برسد.

کرواسي، اروپاي شرقي و آسياي مرکزي

کرواسي در رده بندي جهاني کشورهاي پاکيزه دنيا، رتبه بيستم را به خود اختصاص داده است اما در ميان کشورهاي منطقه اروپاي شرقي و آسياي ميانه، سرزميني را نمي‌توان همپاي اين کشور رها شده از يوگسلاوي سابق مشاهده کرد.

محصور شده در آبهاي درياي آدرياتيک و سواحلي زيبا و پاک، تجربه يک روز شيرين ماهيگيري را به تمامي بازديد کنندگان اين کشور مي دهد. کشوري که بيماري دريايي در آن نامي ناشناخته است.

با اين وجود، هنوز هم آثار بر جاي مانده از سلطه چندين ده ساله نظام کمونيست، در گوشه گوشه اين سرزمين به چشم مي‌خورد و همين امر برخي از صنايع اين کشور را هنوز درگير استفاده از گازهاي گلخانه‌اي کرده است. معضلي که تا به امروز تاثير بسزايي بر آب و هواي کرواسي گذاشته است.

کاستاريکا: قاره آمريکا

رتبه پنجم پاک‌ترين کشورهاي جهان را کاستاريکا، در آمريکاي مرکزي به خود اختصاص داده است. کشوري که اقتصادي به شدت وابسته به اکوتوريسم داشته و به همين سبب تلاش گسترده اي براي تبديل شدن به منطقه اي عاري از کربن تا سال 2011 مي کند.

اگرچه کشورهاي منطقه آمريکاي لاتين به دليل برخورداري از جنگلهاي انبوه، ساليانه بخش عظيمي از اين سرمايه طبيعي را نابود مي کنند، اما کاستاريکا سالها مانع از اين امر شده و از اين رو مي‌توان آن را خارج از 100 کشور اول آلاينده جهان ناميد.

با اين وجود اين کشور تاکنون آمار قابل قبولي در حفاظت از منابع دريايي خود نداشته است.

زلاندنو: آسيا- اقيانوسيه

بهشت جويندگان مسافرتهاي پر هيجان، هفتمين کشور پاک جهان است. فعاليت‌هاي گسترده مقامات اين کشور در حفظ منابع طبيعي آن باعث شده تا در رتبه بندي موثرترين شاخصه‌هاي حفاظتي نمره 5/84 را از 100 دريافت کند.

در حالي که ويژگيهاي منحصر به فرد اين کشور همچون آب مطلوب و هواي پاک رتبه‌اي در خور را نصيب آن کرده، اما وجود کارخانجاتي که توليد کننده گاز دي اکسيد کربن هستند، مانع از دست يابي اين سرزمين به رتبه بهتري در جمع 140 کشور ارزيابي شده جهان شده است.

موريتاني: آفريقا

موريتاني پنجاه و هشتمين کشور پاکيزه جهان به شمار مي‌رود که ميانگين بهداشت و سلامت در آن 7/97 درصد است، رقمي که در مقايسه با شاخصه 5/44 درصدي ديگر کشورهاي همسطح موريتاني، نشان از پاکيزگي قابل ملاحظه اين سرزمين مي دهد.

جزيره موريتاني در 1200 مايلي ساحل شرقي آفريقا در اقيانوس هند قرار گرفته و از آب قابل شرب کافي و زير ساخت‌هاي بهداشتي توسعه يافته‌اي برخوردار است. برخي پاکيزگي اين کشور را هم سطح و در مواردي بالاتر از کشورهاي حوزه اسکانديناوي دانسته است. اين آمارها نشان مي‌دهد که اين محيط به ندرت از منابع آلاينده برخوردار است، هر چند تنها نکته منفي آن توليد گاز است.

اگر چه در نگاه نخست نمي‌توان ارتباطي محسوس ميان مطالب فوق و صنعت گردشگري يافت، اما با دقتي عميق‌تر به آنچه گفته شد مي‌توان، مقصدهاي جديدي را براي سفرهاي بعدي پيدا کرد

محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد