زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

محمد برازنده - امروزه با توجه بيشتر مردم به طبيعت و محيط زيست، طبيعت‌گردي و تماشاي حيات وحش جايگاه ويژه‌اي کسب کرده و روز به روز در حال افزايش است. گذراندن تعطيلات در کنار درياها نيز تا حدودي کسل کننده شده و گردشگران براي کسب تجربه‌هاي جديدتر و ديدن مناظري جذاب‌تر ترجيح مي‌دهند به جاي ديدن حيوانات در قفس‌ باغ‌وحش‌ها، با نحوه زندگي آنها در طبيعت آشنا شوند.
سالم ماندن حيات وحش، نه تنها براي گردشگران بلکه براي سازمان‌ها و آژانس‌هاي مسافرتي و گردشگري نيز اهميتي فراوان داشته و به همين دليل است که بسياري از اين موسسات بخش عمده‌اي از درآمد خود را صرف حمايت و حفاظت از گونه‌هاي در حال خطر کرده اند.

آنچه که در ذيل به آنها اشاره مي‌شود مجموعه‌اي از 10 منطقه برتر حيات وحش جهان است که مي‌توانند، به عنوان نقطه شروع، حرکت علاقه‌مندان به سوي اين نوع مناطق گردشگري را فراهم آورند.

1 - گوريل‌هاي روآندا و اوگاندا: آفريقا يکي از مشهورترين مناطق گردشگري حيات وحش جهان به شمار مي‌رود که با برخورداري از گونه‌هاي نادر و تحت خطر خود سالانه شاهد ورود بازديدکنندگان و علاقمندان زيادي است. جمعيت گوريل‌هاي آفريقا نيز يکي از اين جاذبه‌ها محسوب مي‌شوند. تماشاي اين حيوانات عظيم الجثه در طبيعت وحشي تجربه‌اي گرانبها را در اختيار هر بيننده‌اي قرار خواهد داد. گردشگران مي‌توانند به کمک يک راهنماي حرفه‌اي، بدون هيچ گونه آسيب يا مزاحمتي براي اين جانوران به آنها نزديک شده و يکي از مهيج‌ترين سفرهاي خود را تجربه کنند.

2 - پنج منطقه سياحتي بزرگ آفريقا: باز هم آفريقا، و اين بار نه براي جنگل‌ها و کوهستان‌هايش بلکه به خاطر دشت‌هاي کم آب و علفش با گونه‌هاي زيباي جانوران که مرکز اصلي توجه گردشگران قرار گرفته‌اند. دسته‌هاي بزرگ گورخرها، شيرها و يوزپلنگ‌هاي شکارچي، فيل‌هاي غول پيکر و زرافه‌هاي بلند قد، همه و همه در صحراي خشک آفريقا، منظره‌اي زيبا را براي علاقمندان به تصوير مي‌کشند.

3 - خرس‌هاي قطب شمال: جاذبه‌اي ديگر براي آنهايي که به آب و هواي گرم و شن‌زارها علاقه‌اي ندارند. اما ذوب شدن يخ‌هاي قطب شمال به دليل گرم شدن زمين منطقه زيست خرس‌هاي قطبي اين منطقه را کوچک و کوچکتر کرده و آنها را در صف گونه‌هاي جانوري در خطر انقراض قرار داده است.

با اين وجود، هنوز هم ديدن شکار ماهي و نحوه مراقبت بچه خرس ها توسط مادرشان مي‌تواند تجربه‌اي فراموش نشدني را در ذهن تمام دوستداران به اين طبيعت سرد، به ثبت برساند.

4 - ببرهاي هند: ببر بنگال يکي از بزرگترين گربه‌سانان جهان، امروزه در خطر انقراض کامل به سر مي‌برد.

درحال حاضر دو خطر اصلي باعث کاهش جمعيت اين گونه از جانوران شده است. اولي را مي‌توان کشاورزاني دانست که به خاطر حفظ گله و احشام خود کمر به قتل آنها بسته‌اند و دسته اي ديگر سود جوياني هستند که به خاطر ارزش مادي بالاي پوست ببر در بازار سياه به شکار آنها روي مي‌آورند. با اين وجود و به لطف تلاش دولت هند، هنوز هم مي‌توان دسته‌هايي هر چند اندک از آنها را در جنگل‌هاي اين کشور مشاهده کرد.

5 - جزاير گالاپاگوس: اين جزاير را مي‌توان در زمره مناطقي نام برد که به معناي واقعي کلمه محل زندگي گونه‌هاي مختلف و کمياب جانوري و گياهي جهان به شمار مي‌روند. جزاير گالاپاگوس به لطف جداماندن از دنياي مدرن، هنوز هم گونه‌هاي اصيل جانوري و گياهي بيشماري را در خود جاي داده است. خوک‌هاي خزدار و لاک پشت‌هاي آبي بزرگ را مي‌توان نمونه‌هايي از تنوع خارق‌العاده حيوانات ساکن در اين جزاير نام برد. با اين حال تغييرات به وجود آمده در آب و هواي زمين و ورود بي رويه گردشگران، اين جزاير دوره افتاده را نيز در خطر نابودي قرار داده است.

6 - وال‌ها: بدون شک شنا کردن در کنار اين حيوانات عظيم الجثه دريايي براي هر گردشگري خالي از لطف نيست ولي اين حيوان بزرگ غذايي بسيار ريز دارد. بسياري از وال‌ها گياهخوارند و تغذيه اين مواد غذايي حرکت آنها را بسيار کند مي‌کند. اين امر باعث مي‌شود اين حيوان با وجود عظيم الجثه بودن بسيار ظريف و شکننده شده و به راحتي در اختيار شکارچيان قرار گيرند.

7 - خرس‌هاي گريزلي کوه‌هاي راکي: خرس‌هاي گريزلي هم مانند برادران قطبي خود حيواناتي نادر و جذاب هستند. برادران قهوه‌اي خرس‌هاي قطبي را نيز تنها مي‌توان در دامنه‌هاي کوه‌هاي راکي امريکا يافت. حيواناتي که در شکار ماهي‌هاي آب‌هاي خروشان شهرتي جهاني دارند، ديدن اين مناظر از فاصله‌اي نزديک در نوع خود، جذابيتي خاص براي گردشگران به وجود آورده است.

8 - شنا در کنار دلفين هاي وحشي: دلفين‌ها را مي‌توان يکي از باهوش‌ترين پستانداران روي زمين نام برد. حيواناتي که تجربه شنا در کنار آنها و شنيدن آوازشان لحظاتي مفرح را براي هر کسي به دنبال خواهد داشت. اما هنوز هم عده اندکي از گردشگران و حتي علاقمندان به حيات وحش، اطلاعات کاملي از نحوه زندگي و رفتار اين حيوانات زيباي دريايي دارند.

9 - قطب جنوب: قطب جنوب را مي‌توان آخرين منطقه واقعي وحشي جهان ناميد که با وجود تلاش‌هاي بسيار طرفداران محيط زيست و دانشمندان در حفاظت از آن، آهسته آهسته در حال نابودي است. گونه‌هاي مختلف و متعددي از پنگوئن‌ها در کنار جمعيت گسترده پرندگان قطبي که هيچگاه نمي‌توان همانندي براي آنها در ديگر نقاط اين کره خاکي پيدا کرد، امروزه به دليل کاهش وسعت اين سرزمين و ذوب شدن کوه‌هاي يخي روبه انقراض قرار دارند.

10 - گرگ‌هاي اروپا: کوه‌هاي اروپاي مرکزي، آلپ و رشته کوه‌هاي پيرني، مناطقي هستند که مامن گرگ‌هاي اروپا به شمار مي‌روند اما امروزه به دليل رشد جمعيت روستايي در کنار اين کوه‌ها و به نوبه آن افزايش احشام، تعداد بسياري از اين گونه جانوران به دست انسان‌ها کشته مي‌شوند، از اين رو ديگر کمتر منطقه‌اي را مي‌توان ديد که از وجود گرگ‌ها بهره گرفته باشند. رشته کوه‌هاي پيرني فرانسه و ارتفاعات تاتراي اسلواکي تنها محل زندگي گرگ‌هاي رو به انقراض اروپا نام برده شده‌اند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد