زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

امروزه مي‌توان افزايش روز به روز علاقه مردم به انجام ورزش‌هاي مخاطره آميز را در سراسر جهان مشاهده کرد. فعاليت‌هايي که لقب ورزش‌هاي فضاي باز يا صحرايي را به خود اختصاص داده و همواره افراد متعددي را به منظور انجام فعاليتي مفرح به سمت خود مي‌کشانند. در اين بين، شهرها و مکان‌هايي که از رودخانه‌ها، کوه‌ها، دره‌ها و ديگر عوارض طبيعي بهره مي‌برند، شانس بيشتر و فرصت مناسبتري را براي کشش عاشقان خطر به سوي خود در اختيار دارند. آنچه در ذيل مي‌آيد، گزيده‌اي از 10 شهر مهيج جهان است که با ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود،‌همه ساله ودر فصول مختلف ميزبان علاقه‌منداني هستند که خطر و هيجان را بخشي جداناپدير از زندگي خود مي‌دانند.

والدز، آلاسکا : آلاسکا، شهر آرزوهاي عاشقان ورزشي‌هاي مهيج و خطرناک جهان به شمار مي‌رود. در اين ميان، منطقه تفريحي والدز به لطف بهره‌مندي از سواحل دريايي مواج و مناطق برفي جاذبه‌‌اي زيبا را براي علاقمندان به اسکي‌سواري روي برف و آب و حتي کاياک سواري و ماهيگيري به وجود آورده و خود را در بين ساير مناطق جهان بي بديل کرده است.

ونکوور، بريتيش کلمبيا : اين منطقه محل مناسبي را براي علاقمندان به ورزش دوچرخه سواري کوهستاني به وجود آورده است. مناطق متعدد کوهستاني، طرفداران سرسخت دوچرخه‌سواري جهان را به انجام فعاليتي پرهيجان در فضايي باز تشويق مي‌کند.

جکسون، وايومينگ، امريکا : اگرچه، شهري کوچک به شمار مي رود، اما به لطف ارتفاعات خود منطقه‌اي مناسب براي طرفداران اسکي و اسنوبرد محسوب مي‌شود. با اين حال نمي‌توان اين شهر را تنها منحصر به اسکي سواران دانست، زيرا ورزش‌هاي ديگري همچون پياده‌روي کوهستان، دوچرخه‌سواري و پاراگلايدر نيز از جمله فعاليت‌هايي است که در اين شهر يا شهرک کوچک کوهستاني انجام مي‌شوند.

موآب،‌ اردن :شهرک بياباني موآب با جاده‌ها، مسيرهاي خاکي و کوهستاني متعددي محصور شده که تنها به وسيله اتومبيل‌هاي بياباني، موتورهاي صحرايي و دوچرخه‌هاي کوهستاني قابل گذر هستند. اين منطقه فرصت مناسبي براي افرادي است که به تمام ورزش‌هاي مهيج از موتورسواري گرفته تا پاراگلايدينگ علاقمند هستند.

پورتو اسکونديدو، مکزيک : اغراق نيست، اگر بگوييم هيچ کجاي جهان منطقه‌اي همچون پورتو اسکونديدو براي موج‌سواري ندارد، شهري که پيشتر منطقه‌اي مناسب براي ماهيگيري بوده، امروز به لطف سواحل زيباي خود برجسته‌ترين مکان براي موج‌سواران به شمار مي‌رود. اما اين پايان کار نيست، حتي کساني که از موج سواري خسته شده‌اند نيز مي‌توانند شانس خود را در غواصي‌ زير آب و مشاهده جنگل‌ها و کوهستان‌هاي اين منطقه امتحان کنند.

توريالبا، کاستاريکا : اگر چه به لطف برخورداري از آب و هواي ساحلي و استوايي مطلوب محلي مناسب را براي موج سواري به وجود آورده است اما، نبايد تنها به اين ويژگي‌ منطقه تفريحي توريالبا اکتفا کرد. زيرا طبيعت بکر و وحشي اين منطقه شرايطي منحصر به فرد را به وجود آورده که سال‌ها از آن به عنوان يکي از پرجاذبه‌ترين مناطق براي علاقمندان به دوچرخه‌سواري و پياده‌روي کوهستاني نام مي‌برند.

آرکيپا، پرو : شهر آرکيپا مدت زماني طولاني، منطقه مورد علاقه صخره‌نوردان بوده است. اين شهر به لطف برخورداري از 19 قله آتشفاني، ارتفاعات متعدد با سطوح استقامتي متفاوت را براي ورزش پرهيجان صخره نوردي به وجود آورده است. با اين وجود، براي آندسته از مشتاقاني که علاقه‌اي به اين ورزش ندارند، جاذبه‌ها و فرصت‌هاي ديگري همچون پياده روي کوهستاني نيز به چشم مي خورد.

فوتالفو، شيلي : اين شهر بر خلاف رودهاي خروشان خود، شهرت چنداني در ميان حادثه جويان جهان ندارد، تنها گروهي از کاياک سواران مشتاق، فوتالفو را مکاني مطمئن براي زورآزمايي خود با خشم آرام طبيعت پذيرفته‌اند.

کيپ تاون، آفريقاي جنوبي : اين شهر نيز همانند ديگر مناطق گفته شده به سبب نزديک بودن به دريا مکاني مناسب را براي موج سواري دوستداران اين ورزش پرهيجان به وجود آورده است.

سواحلي با شن‌هاي سفيد،‌ بسياري از موج سواران حرفه‌اي و آماتور را به اين شهر مي کشاند تا دستي بر امواج آبي اين منطقه بياندازند. اين منطقه نيز سالانه جمعيت بي شماري را به سوي خود جلب مي کنند.

گريت ويکن، جزاير جورجياي جنوبي : اين جزيره زيبا که در نزديکي قطب جنوب قرار دارد سکونتگاهي متروک با انبوهي از ويرانه‌هاي به جا مانده از کارخانجات، خانه‌ها و ساختمان‌هاي متعدد است. منطقه‌اي که با داشتن گونه‌هاي مختلف پنگوئن و حيوانات ريز دريايي به مکاني مفرح براي علاقمندان به حيات وحش تبديل شده است در اين جزيره دور افتاده نبايد به دنبال موج‌سواري گشت، طبيعت‌گردي و لذت بردن از طبيعت وحشي، جاذبه‌ مهيج آن به شمار مي‌رود

محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد