زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 استاديوم‌های المپيک جهان را نبايد تنها اماکني با شهرت و معروفيت تاريخي دانست بلکه مي‌توان از نوع بناي منحصر به فرد آن‌ها به عنوان جاذبه‌هاي مهم گردشگري نيز نام برد.
در اين ميان، استاديوم‌هايي نيز وجود دارند که هنوز در ذهن تماشاگران بازي‌هاي المپيک مانده‌اند‌ و ياد آن‌ها در ذهن بسياري از گردشگران تکرار مي‌شود؛ مجموعه استاديوم‌هاي پکن و مونترال را مي‌توان از جمله آن‌ها دانست.

استاديوم المپيک لندن :
استاديوم المپيک لندن که به‌تازگي و براي برگزاري بازي‌هاي المپيک ساخته شده نيز از امکانات ويژه‌اي براي ديده شدن برخوردار است. سازندگان آن با حفظ ساختار استاديوم‌هاي پيشين سعي داشتند يکي از بهترين استاديوم‌هاي جهان را طراحي کنند، از اين رو با استفاده از مصالح دوستدار محيط زيست اين استاديوم را که وزني بسيار سبک‌تر از ديگر استاديوم‌ها دارد، ساختند و با ايجاد باغ‌هايي در اطراف آن بر زيبايي اين مکان افزودند.
از ديگر تغييرات ايجاد شده در اين ورزشگاه، محدود شدن جايگاه تماشگران در آن است که تقريبا با معيارهاي متداول در ساخت ورزشگاه‌ها متفاوت است. اين ورزشگاه‌ تنها ظرفيت 25 هزار تماشاگر را داراست.


جدا از اين که استاديوم‌هاي المپيک مسووليت سنگيني در ميزباني مهم‌ترين رويدادهاي ورزشي دارند، دلايل بسيار ديگري را مي‌توان برشمرد که نقش ويژه‌اي در سبک و معماري استاديوم‌ها دارند. استاديوم المپيک جايي است که رويدادهاي ورزشي در آن آغاز مي‌شوند و به پايان مي‌رسند؛ جايي که حس آغاز مسابقات را به تماشاگران القا مي‌کند. در واقع استاديوم المپيک تاثيري مستقيم بر ذهن گردشگراني مي‌گذارد که از ديگر نقاط جهان و براي لذت بردن از بازي‌ها به آن مکان مسافرت مي‌کنند.
 

استاديوم المپيک پکن :
 استاديوم لانه پرنده المپیک پکن هنوز هم در ذهن مردم باقي مانده است. اين استاديوم نه‌ تنها ميزباني شايسته‌اي از رقابت‌هاي المپيک 2008 داشت بلکه در حال حاضر نيز مقصدي دلخواه براي ورزشکاران زمستاني به شمار مي‌آيد که از پيست اسکي داخل سالن آن لذت مي‌برند.


استادیوم مونيخ :

شهر مونيخ که ميزبان المپيک 1972 بوده نيز يکي ديگر از اين نمونه‌هاست؛ شهري که تا پيش از آن استاديوم ورزشي ويژه‌اي نداشت و براي برگزاري بازي‌ها اين مجموعه 210 جريبي را احداث کرد. آمارها حاکي از آن است که از آن زمان تاکنون اين مجموعه ميزبان بيش از 157 ميليون بازديدکننده بوده است.

 

استاديوم مونترال :
استاديوم مونترال نيز به دليل برخورداري از مرتفع‌ترين برج جهان شهرت بسياري پيدا کرده است اما نکته جالب در مورد اين استاديوم، بسته شدن درهاي آن پس از پايان رقابت‌هاي المپيک 1976 است. امروزه اين استاديوم با تله‌کابيني که در آن احداث شده به محلي براي جذب گردشگران بدل شده تا از مناظر ديدني کوهستان لورنتيان لذت ببرند؛ استاديومي که براي ساخت آن 4/1 ميليارد دلار هزينه شده است.


استادیوم آتن :

در پايان نيز به استاديوم آتن اشاره مي‌کنيم؛ شهري که برگزاري رقابت‌ها در آن در سال 2004، همه را به ياد نخستين المپيک مدرن که در سال 1896 برپا شد، مي‌اندازد. استاديوم «پاناتنايک» به دستور «بارون دو کوبرتن» بنيان‌گذار المپيک نوين بنا شد تا مکاني براي جمع شدن علاقه‌مندان به اين رويداد باستاني که از زمان امپراتوري روم و يونان برجاي مانده است، باشد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد