زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيدمحمد برازنده ـ گردشگران باتجربه مي‌دانند که مسافرت و ماندن در کدام شهرها گران تمام مي‌شود. به عنوان مثال لندن، پاريس و توکيو شهرهاي بسيار گراني به شمار مي‌آيند که اقامت در آن‌ها حتي براي شهروندان بومي کار آساني نيست. اما در کدام شهرها هزينه‌ها کمتر است و به عبارتي ديگر مي‌توان مدت بيشتري را به عنوان يک جهانگرد در آن‌ها بدون دغدغه هزينه‌ها گذراند. آنچه در ادامه مي‌خوانيم برگزيده‌اي از 10 شهر ارزان جهان است که با برخورداري از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي، چندان به گردشگران خود سخت نمي‌گيرند.

تيرانا، آلباني:
تيرانا پايتخت آلباني و بزرگ‌ترين شهر اين کشور است. اين شهر با 421 هزار جمعيت، در مقايسه با لندن بسيار ارزان است. در تيرانا بليت سينما 74/4 دلار و يک فنجان قهوه 9/1 دلار قيمت دارد؛ در حالي که همين هزينه‌ها در لندن به ترتيب 06/19 و 30/4 دلار گزارش شده است.

تگوسيگالپا، هندوراس:
در اين شهر حتي کساني که خواهان يک زندگي مدرن‌اند، هزينه زيادي نمي‌پردازند. در پايتخت هندوراس مي‌توان با پرداخت 700 دلار در ماه آپارتماني دو خوابه اجاره کرد، در صورتي که هزينه اجاره ماهانه آپارتماني مشابه در هنگ‌کنگ 7 هزار دلار است. از سويي ديگر هزينه تمام شده براي جاذبه‌هاي گردشگري اين کشور در مقايسه با ديگر کشورهاي منطقه آمريکاي مرکزي همچون مکزيک به مراتب ارزان‌تر است و به همين منظور با استقبال خوبي از سوي گردشگران مواجه مي‌شود.

اسکوپيه، مقدونيه:
اسکوپيه هشتمين شهر ارزان قيمت جهان است، البته تمام اجناس در اين شهر ارزان نيستند. مثلا قيمت يک شلوار جين در اسکوپيه حدود 02/133 دلار است که در مقايسه با شهرهايي مانند ونکوور، برلين و نيويورک گران‌تر است، اما از بازار پوشاک اين شهر که بگذريم هزينه‌ها در ديگر بخش‌هاي آن حتي به کف قيمت‌هاي شهرهاي مذکور نمي‌رسد. اين شهر با توجه به سابقه تاريخي خود و با وجود آثار به جاي مانده از يونان باستان، اگرچه هر ساله ميزبان گردشگران زيادي است، اما درآمد آن به مراتب کمتر از جاذبه‌هاي تفريحي شهر مدرني همچون ونکوور است.

کلکته، هند:
بسياري از کالاهاي معمولي در کلکته ارزان هستند. مثلا يک وعده فست‌فود در کلکته تنها 72/2 دلار و يک روزنامه بين‌المللي تنها 22/2 دلار است که همين هزينه‌ها در مسکو به ترتيب 05/20 و 83/9 دلار هستند. اين اختلاف قيمت که شهر مسکو به ادعاي برخي از سازمان‌هاي مسافرتي «شهري ارزان» معرفي مي‌شود، بيش از پيش به چشم مي‌خورد.

تونس، تونس:
اجاره ماهانه يک آپارتمان دوخوابه لوکس در تونس تنها 29/499 دلار است؛ در حالي که در توکيو ـ گران‌ترين شهر جهان ـ اجاره بهاي آپارتماني مشابه 4875 دلار است. هرچند تونس در تحولات يک‌سال اخير تا حدودي گردشگران خود را از دست داد، اما با روي کار آمدن دولت جديد و بازگشت ثبات و ارائه خدمات ارزان، بار ديگر خيل گردشگراني را شاهد است که به اين کشور و به ويژه پايتخت آن سرازير شدند.

لاپاز، بوليوي:
لاپاز دومين شهر پرجمعيت بوليوي است. قيمت يک بليت سينما در اين شهر 62/3 دلار و قيمت يک وعده فست‌فود 06/5 دلار است. اين قيمت‌ها در سائوپائولو 70/11 و 36/9 دلار است. ارزان‌بودن خدمات مسافرتي در اين شهر مرتفع امريکاي لاتين، بسياري را براي گذراندن تعطيلات به اين منطقه مي‌کشاند.

بيشکک، قرقيزستان:
افراد زيادي حتي نام پايتخت قرقيزستان را نمي‌دانند، ولي گردشگران حرفه‌اي و صرفه‌جو احتمالا نام اين شهر را روي نقشه خود دارند. اين شهر با داشتن 836 هزار جمعيت، چهارمين شهر ارزان دنيا به شمار مي‌آيد. اجاره بهاي يک آپارتمان دوخوابه لوکس تنها 700 دلار در ماه است. اين کشور که يکي از پهناورترين کشورهاي تازه استقلال‌يافته شوروي به شمار مي‌آيد، با ارزان‌کردن خدمات گردشگري، درصدد رونق اين صنعت و متعاقب آن شناخته شدن در سطح جهان به عنوان يکي از مقصدهاي جديد گردشگري در آسياي ميانه است.

ماناگوآ، نيکاراگوئه:
ارزان‌ترين شهر در قاره آمريکا ماناگوآ است. قيمت يک بليت سينما در اين شهر 25/3 دلار و بهاي يک فنجان قهوه 63/1دلار است.

اسلام‌آباد، پاکستان:
اين شهر يکي از ارزان‌ترين شهرهاي اين فهرست به شمار مي‌آيد. به عنوان مثال هزينه خريد يک روزنامه بين‌المللي تنها 10/2 دلار و يک فنجان قهوه تنها 76/2 دلار است. البته در اسلام‌آباد تمام قيمت‌ها پايين نيست، مثلا در اين شهر يک آپارتمان دوخوابه لوکس 104761 دلار قيمت دارد.

کراچي، پاکستان:
اگرچه کراچي بزرگ‌ترين شهر پاکستان و مرکز فعاليت‌هاي مالي و اقتصادي است، ولي هزينه زندگي در اين شهر زياد نيست. اجاره بهاي يک آپارتمان دوخوابه لوکس تنها 88/352 دلار است که در مقايسه با شهرهايي مثل رم (2393 دلار)، سيدني (3233 دلار) و نيويورک (4525 دلار) بسيار ارزان است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد