زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 بسياري از گردشگران، شهرهاي آمستردام و کپنهاگ را مناطقي ايده‌‌آل براي دوچرخه‌سواري درون‌شهري مي‌دانند، اما شهرهاي ديگري نيز خود را با نياز امروز جوامع تطبيق داده وامکان گشت‌زني براي مسافران با استفاده از دوچرخه را فراهم آورده‌اند. اين روش که دسترسي به جاذبه‌هاي تفريحي را براي گردشگران تسهيل کرده، با استقبال شهرها و کشورهاي مختلف همراه شده و بودجه‌هاي درخور توجهي نيز براي راه‌اندازي آن در نظر گرفته شده است. آنچه در ادامه مي‌خوانيد، وضعيت توسعه گردشگري با دوچرخه در قاره‌هاي مختلف است که سايت مسافرتي «ويرچوال توريست» منتشر کرده است.

مونترال، کبک؛ کانادا:
هرچند معروف‌ترين جاده‌هاي شهر مونترال در زير زمين قرار دارند، در ماه‌هاي گرم پيش رو مي‌توان لذت دوچرخه‌سواري را در مسيري 2هزار و 400 مايلي در اين شهر تجربه کرد. مونترال که اولين شهر امريکاي شمالي با مسيرهاي دوچرخه‌رو ويژه به شمار مي‌آيد، تنها از چند مسير محدود برخوردار است. علاوه بر مسيرهاي درون‌شهري، اين شهر به دليل قرار گرفتن در مرکز «روت ورت» يا جاده سبز که داراي مسيرهاي دوچرخه‌رو به سبک راه‌هاي منطقه دانوب و کشور دانمارک در شهر کبک است، فرصتي را براي علاقه‌مندان به دوچرخه‌‌سواري به وجود آورده است تا سفري بين شهري را نيز به صورت اختصاصي با اين وسيله نقليه تجربه کنند.

پاريس؛ فرانسه:
تاريخچه سفر با دوچرخه در فرانسه از شهر ليون شروع شد، اما اين پاريس بود که انگيزه گردشگران اروپايي را براي مسافرت با دوچرخه افزايش داد. در حال حاضر دوچرخه‌سواري براي پاريسي‌ها به اندازه موزه لوور و حتي سيب‌زميني سرخ‌کرده اهميت دارد. در چند سال گذشته، مسافرت با دوچرخه در شهر پاريس رشدي چشمگير داشته است و امروزه بيش از 20‌هزار دوچرخه در ايستگاه‌هايي که با فاصله 300 متر از يکديگر ايجاد شده‌اند در اختيار مردم قرار مي‌گيرند. اين امکان در آغاز تنها مخصوص ساکنان بومي شهر بود، اما اکنون گردشگران نيز مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. ايجاد ايستگاه‌هاي مختلف در کنار مناطق تفريحي و تاريخي پاريس همچون رود سن، برج ايفل، موزه‌ها، خانه ويکتور هوگو و ... موجب شده است گردشگران با کرايه کردن دوچرخه‌ به بازديد از آن‌ها بپردازند. علاوه بر اين، زمين‌ها و باغ‌هاي اطراف کاخ ورساي از جمله مناطق و مسيرهاي دلخواه براي گردشگراني است که تمايل دارند در خارج از پاريس دوچرخه‌سواري کنند.

پورتلند؛ اورگون:
وجود جاذبه‌هاي طبيعي و ديدني‌هاي شهري در منطقه پورتلند ايالت اورگون امريکا موجب شده است مسيرهاي دوچرخه‌رو آن از مناطقي رد شود که تجربه ديدن جاذبه‌هاي توريستي شهر همچون مناظر رودخانه‌ها را براي افراد دوچرخه‌سوار فراهم کند. دو مسير انحرافي در محدوده پارک آبشار شهر اورگون گردشگران دوچرخه‌سوار را به سمت شنبه‌‌بازار که از سال 1974 به اين سو هر هفته برگزار مي‌شود، هدايت مي‌کند. علاوه بر آن، پارک حيات وحش در حاشيه غربي و دشت‌ها و آبگيرهاي پر از پرنده در حاشيه شرقي از ديگر مناطقي‌اند که در مسير دوچرخه‌سواري اين شهر قرار دارند.

سويل؛ اسپانيا:
شهر سويل که آن را جواهر منطقه آندلس نيز مي‌نامند به لطف برخورداري از پيشينه طولاني همواره مورد توجه گردشگران بوده‌ است. وجود بزرگ‌ترين کليساي سبک گوتيک جهان در اين شهر نيز شاهدي بر اين مدعاست. با آغاز هزاره سوم و در سال‌هاي اخير، احداث 120 کيلومتر راه دوچرخه‌سواري در اين شهر سبب شد امکاناتي جديد براي تماشاي جاذبه‌هاي آن فراهم شود. اين مسير، تماشاي بسياري از اماکن و مناطق تفريحي و تاريخي سويل را براي گردشگران مهيا ساخت؛ اماکني با راه‌هاي تنگ و باريک که پيش از اين تنها روش رسيدن به آن‌ها پياده‌روي بود.

پارک ملي دروازه جهنم؛ کنيا:
اين پارک که در 93 کيلومتري جنوب غرب نايروبي قرار دارد، بر اساس استانداردهاي تعريف‌شده در خصوص پارک‌هاي ملي افريقا، کوچک است اما از تنوع حيواني بسيار بالايي برخوردار است که نمونه آن را در کمتر نقطه‌اي از جهان مي‌توان ديد. گردشگران مي‌توانند سرتاسر اين پارک را با دوچرخه بپيمايند و مجوز چادر زدن در برخي از نقاط آن را نيز دارند؛ مجوزي که تنها براي گشت‌زني در دو پارک حيات وحش اين کشور صادر شده است.

پراگ؛ جمهوري چک:
هرچند تصاوير هوايي شهر پراگ، آن را شهري تپه‌ماهوري نشان مي‌دهد و بسياري را از سفر به اين شهر مي‌ترساند، گردشگران بسياري نيز وجود دارند که مسافرت با دوچرخه به پراگ را به سفر با ساير وسايل نقليه ترجيح مي‌دهند. تورهاي مسافرتي متعددي در بافت قديمي پراگ ترتيب داده مي‌شوند که گردشگران دوچرخه‌سوار را تهييج مي‌کنند و علاوه بر آن، وجود مسيرهاي ويژه دوچرخه در حاشيه رودخانه و در مجاورت کاخ باستاني پراگ، انگيزه‌اي مضاعف را براي تماشاي جاذبه‌هاي ديدني شهر با دوچرخه در گردشگران به وجود مي‌آورد. همچنين بسته مسافرتي راه سبز پراگ ـ وين که مخصوص دو کشور چک و اتريش است، فرصت ديدن يکي از جاذبه‌هاي ثبت شده در ميراث يونسکو را نيز براي گردشگران فراهم مي‌کند. گفتني است دوچرخه‌هايي موتوردار نيز وجود دارد که پيمودن مسير پر از تپه پراگ را براي آن‌دسته از افرادي که تحمل رکاب‌زدن‌هاي طولاني را ندارند، آسان مي‌کند.

کيوتو؛ ژاپن:
بسياري ژاپن را با قطارهاي فوق سريع آن مي‌شناسند، اما عده زيادي از گردشگران و حتي شهروندان ژاپني ترجيح مي‌دهند براي سفر به شهر کيوتو ــ پايتخت فرهنگي اين کشور ــ با دوچرخه مسافرت کنند، زيرا با اين روش نه‌تنها از ترافيک پردود و ازدحام شهر خلاصي مي‌يابند بلکه از مسيرها و جاده‌هايي عبور مي‌کنند که هرگز با رانندگي به آن‌ها دسترسي نخواهند داشت. از سوي ديگر، اين شهر ظاهري يکپارچه و درهم تنيده ندارد و به همين سبب بسياري از وسايل حمل و نقل عمومي چندان نزديک مناطق تفريحي آن توقف نمي‌کنند. هتل‌هاي بسياري در کيوتو به مسافران خود دوچرخه کرايه مي‌دهند اما مي‌توان از ايستگاه‌هاي مخصوص کرايه دوچرخه نيز دوچرخه تهيه کرد.

سيد محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد