زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

موزه‌هاي مختلفي در سراسر جهان وجود دارد که برخي از آن‌ها کاملا کسل‌کننده‌اند و بسياري ديگر علاوه بر بزرگسالان، توجه کودکان را نيز به خود جلب مي‌کنند. در بين موزه‌هاي پرطرفدار، اسامي جالب و البته مشهوري نيز به چشم مي‌خورد که تعريفي ديگر از موزه‌ ارائه مي‌دهند؛ تعاريفي که گاه با شناخت مردم از کلمه و جايگاه موزه مغايرت دارد.
آنچه در ادامه مي‌خوانيم مجموعه‌اي از 5 موزه برتر جهان در حوزه به تصوير کشيدن شخصيت‌هاي داستاني است؛ موزه‌هايي که مجموعه‌هاي ‌آن‌ها را نه اشياي تاريخي و زينتي بلکه مجسمه‌ها و اشيايي از شخصيت‌هاي هنري، ورزشي و حتي سينمايي جهان تشکيل مي‌دهد ــ موزه‌هايي همچون موزه مادام توسو که شهرتي جهاني نيز يافته‌اند. 

1 - موزه شرلوک هلمز، انگلستان:
موزه «شرلوک هلمز» در خيابان تاريخي بيکر لندن قرار دارد که البته وجود آن در اين منطقه چندان عجيب نيست. اين موزه خانه هلمز،‌ کارآگاه مشهوري را نشان مي‌دهد که قهرمان اصلي داستان «سر آرتور کانن دويل» بوده است. اين موزه 4 طبقه دارد و به سبک معماري دوره ويکتوريا ساخته شده است. در طبقه همکف اين موزه فروشگاهي وجود دارد که در آن آثار مرتبط با هلمز همچون کتاب‌ها و يادگاري‌هاي او فروخته مي‌شود.
در طبقه اول اين موزه که مشرف به خيابان بيکر است، اتاق شرلوک هلمز قرار دارد که به شيوه‌اي ماهرانه‌ شبيه آنچه در کتاب ماجراهاي او ذکر شده، طراحي شده است. يکي از بخش‌هاي جالب توجه اين موزه، حضور فردي به نام دکتر واتسون ‌ است که به بازديدکنندگان خير مقدم مي‌گويد و آن‌ها را به تماشاي مدل‌هاي موميايي شخصيت‌هاي مختلفي که در داستان‌هاي دويل حضور دارند، راهنمايي مي‌کند.

2 - موزه پلنگ صورتي، امريکا:
موزه پلنگ صورتي در شهر «سانتا روزا» ايالت کاليفرنيا قرار دارد. آثار موجود در اين موزه مجموعه‌اي از 6 هزار مجسمه و اقلامي است که با شخصيت پلنگ صورتي در ارتباط‌اند و از يک کلکسيون شخصي جمع‌آوري شده‌اند. آثار موجود در موزه پلنگ صورتي از کشورهاي مختلفي همچون اسپانيا،‌ آلمان، ژاپن، هلند، دانمارک، ايتاليا، استراليا و امريکا خريداري شده‌اند. اين اشيا تنها شامل مجسمه‌هاي پلنگ صورتي نيستند بلکه آثار مختلفي همچون پوشاک، وسايل غذاخوري، اسباب بازي، کالاهاي تبليغاتي، لوازم اداري، ظروف چيني و ديگر آثاري را که تصويري از پلنگ صورتي روي آن‌ها ديده مي‌شود، در بر مي‌گيرند.

3 - موزه مادام توسو، امريکا:
موزه «مادام توسو»، يکي از موزه‌هاي معروف با شعبه‌هاي بسيار در نقاط مختلف جهان است که در آن مجسمه‌هايي موميايي شخصيت‌هاي مشهور جهان به چشم مي‌خورد. يکي از شعبه‌هاي معروف اين موزه در شهر لاس وگاس امريکا قرار دارد که در آن مجسمه‌هاي موميايي بازيگران، شخصيت‌هاي افسانه‌اي، سياستمداران و ديگر افراد مهم ديده مي‌شود.
در اين موزه مجسمه‌هايي از ورزشکاران معروف‌، چهره‌هاي فرهنگي و ستاره‌هاي سينمايي وجود دارد که با استقبال گسترده‌اي از سوي بازديدکنندگان روبه‌رو مي‌شوند.

4 - موزه جارا سيمرمان، جمهوري چک:
اين موزه که در سال 2002 افتتاح شده از محبوبيت ويژه‌اي ميان طرفداران شخصيتي موسوم به «جارا سيمرمان» که از شخصيت‌هاي افسانه‌اي مشهور جمهوري چک محسوب مي‌شود، برخوردار است. موزه جارا سيمرمان در کنار برجي قديمي در منطقه «پترين هيل»‌ شهر پراگ ساخته شده است. اين برج که معماري آن ملهم از برج ايفل پاريس است به گفته بسياري از کارشناسان در بهترين منطقه براي ساخت موزه بنا شده است.
سيمرمان، شخصيتي افسانه‌اي است که توسط يک گروه کمدي خلق شد و از او به عنوان يکي از بزرگ‌ترين شعرا،‌ نويسندگان، معلمان، جهانگردان، کارآگاهان، فلاسفه، رياضي‌دانان، مخترعان و ورزشکاران قرن نوزدهم و بيستم چک نام برده‌اند. تصوير اين شخصيت در ميان مردم چک، تصويري کاريکاتوري بود اما رفته رفته شهرتي عمومي به دست آورد و تبديل به قهرمان ملي اين کشور شد. در بسياري از داستان‌هاي بومي رايج ميان مردم اين کشور، ‌سيمرمان مخترع آثار بسياري همچون ديناميت و لامپ معرفي شده است هرچند هيچ شناختي از اختراعات خود ندارد.

5 - موزه مجسمه‌هاي موميايي پوتر، امريکا:
موزه پوتر، نخستين موزه مجسمه‌هاي موميايي در امريکاست که در منطقه «سنت آگوستين» ايالت فلوريدا قرار دارد و مجموعه‌اي از 160 مجسمه افراد مشهور و افسانه‌اي در آن به نمايش درآمده است. مادام توسو نخستين مجسمه‌هاي موميايي خود از چهره‌هاي معروف را در سال 1800 ساخت، اما «جرج ال پوتر» اولين کسي بود که اقدام به افتتاح موزه اشياي موميايي در امريکا کرد. اين آثار اگرچه بي‌اهميت جلوه مي‌کنند، به پربيننده‌ترين آثار اماکن تفريحي اين کشور تبديل شده‌اند.
علاوه بر نمايش چهره‌هاي معروف دنياي علم و هنر و ورزش همچون آلبرت انيشتين و مايکل جردن، اين موزه از يک سالن تئاتر کوچک نيز برخوردار است که کليپ‌هايي 12 دقيقه‌اي در آن به نمايش در مي‌آيد. در بخش ديگري از اين موزه اتاقي قرار دارد که بازديدکنندگان مي‌توانند مجسمه‌هاي موميايي مختلف را به عنوان يادگاري در آن تهيه کنند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد