زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های جشن سونگکران(songkran) در تایلند (اینجا) را کلیک کنید

جشن songkran یکی از سنت های قدیمی تایلندی ها در 13-15 آوریل ،هنگام سال نو آنها می باشد. که سال نوی آنها مطابق با تقویم جنوب و جنوب شرق آسیا می باشد. روز اصلی جشن به وسیله نجوم محاسبه و سپس تعیین می شود ولی در حال حاضر روز مشخصی دارد .در این جشن مردم در خیابانها و کوچه ها همدیگر را با سطل یا تفنگ های آبی خیس می کنند ، بعضی ها با شلنگ آب کنار خیابان ایستاده اند که منتظر خیس کردن مردم هستند . وحتی بعضی ها آب با طعم نعناع به هم می پاشند .

جشن songkran در اصل مربوط به شمال تایلند می باشد که احتمالا توسط برمه ای ها به شمال تایلند آورده شده است که همانند جشن holi در هند می باشد.جشن songkran در اواسط قرن 20 در تایلند گسترش یافت به طوریکه هم اکنون این جشن در جنوب تایلند هم مرسوم است. با این حال معروف ترین جشن آب ، در ایالت چیانگ مای(chiang mai) در شمال تایلند برگزار میشود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای (chiang mai) می روند.

مردم در کنار مراسم آب پاشی برای نماز خواندن و غذا دادن به راهبه ها به wat (عبادتگاه بودایی ها ) میروند. آنها همچنین به تمیز کردن عکس بودا در عبادتگاه خانه اشان به وسیله پاشیدن آب معطر بر روی آن می پردازند ، همانند کاری که در معبدگاه ایشان به وسیله راهبه ها انجام می شود. آنها بر این معتقدند که انجام این کار موفقیت و خوش شانسی در سال جدید را در پی خواهد داشت.

در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دستهای آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند. در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن ، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند.

خاستگاهای این جشن:

به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور میکند و خاستگاه دیگر آن برای از بین بردن عطش مردم در ماه آوریل که گرمترین ماه سال تایلندی ها است (درجه حرارت در بعضی از روزها به بیش از 40 درجه سانتی گراد هم می رسد) ، است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد