زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

برای دیدن عکس های رقص شیر و اژدها در چین ( اینجا) را کلیک کنید

دو تا از اصلی ترین رقص چینیها رقص شیر و رقص اژدها میباشد. رقص اژدها : اژدها در چین نماد شرافت ، عقل ، دانش ، قدرت شناخته می شود و نشان دهنده یک نیروی پاک می باشد. در رقص اژدها ،اژدها حرکتهای پرشی انجام می دهد و موج دار و پیچ در پیچ حرکت میکند و این میتواند دلیلی بر عجیب و جالب بودن این رقص باشد. موج دار بودن حرکت اژدها بستگی به طول اژدها و تعداد رقصنده های آن می باشد. در بعضی جشنها شده که تا 50 رقصنده اژدها را به حرکت در می آورند. در رقص اژدها تعداد زیادی فانوس قبل از اژدها رژه می روند که به عنوان آتش اژدها عمل میکنند و نماد نفس آتشی اژدها می باشد و همچنین به همراه رقص اژدها افرادی با طبل و شیپور زدن و آتش بازی کردن این رقص را شادی می بخشند.

رقص شیر(محبوبترین): رقص شیر دارای اهمیت ، و  اشکال متفاوت در شمال چین در مقایسه با جنوب چین دارد،در شمال چین رقص شیر بیشتر رواج دارد که معمولا رنگ این شیر ترکیبی از قرمز ، نارنجی ،زرد ( رنگهای سلطنتی ) می باشد. معمولا شیرهای دارای خز سبز رنگ را شیر زن و شیرهایی که دارای سر بزرگ ،ژولیده ،طلایی می باشند ،شیر مرد می نامند.

در جنوب چین شیر بدنی کشیده تر و در نقش نگهبانی است که وظیفه اش دور کردن ارواح بد و استقبال از شانس و خوشبختی است. و رنگ شیر آنچنان اهمیت خاصی ندارد و در تنوع رنگ های مختلف ساخته می شود. لباس شیر جنوبی یک قدرت بزرگ را نشان می‌دهد و رقص او در حرکتی یکنواخت روی زمین و بدون پرش انجام می‌شود. جالب این‌جا است که رقص شیرها بیشتر به جنگ شباهت دارد.

سر شیر جنوبی نیز بزرگ است ولی دارای چشمانی بزرگتر می باشد و بوق خاصی در مرکز سر شیر و آیینه ای رو پیشانی شیر وجود دارد که با رقصیدن شیر نور توسط آیینه به اطراف منعکس می شود.

رقص شیر در مقایسه با رقص اژدها که با حداقل 10 رقصنده باید انجام شود می تواند تنها با دو رقصنده انجام شود و معمولا از راه دور اجرا می شود و این می تواند دلیلی بر محبوبیت رقص شیر باشد.

در رقص شیر ، سه نوع شیر وجود دارد، شیر طلایی که نماد سرزندگی است و شیر قرمز نماد شجاعت و شیر سبز نماد دوستی می باشد.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد