زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های میدان سرخ در مسکو ،روسیه (اینجا) را کلیک کنید.

ميدان سرخ كه مهم‌ترين ميدان مسكو و روسيه است، در بيرون باروهاي شرقي كرملين واقع شده و حدود 72 هزار متر مربع وسعت دارد. اين ميدان در اوايل قرن پانزدهم به عنوان بازار ساخته شد و در قرن شانزدهم به ميدان تثليث مشهور شد. از اواسط دهه 1660 نام اين ميدان به كراسنايا پلوشاد يا ميدان سرخ تغيير يافت. موزه دولتي تاريخ روسيه(State Historical Museum) ، كه در قرن نوزدهم ساخته شده است، در ضلع شمالي اين ميدان واقع است. كليساي جامع سنت‎باسيل(Saint Basil's Cathedral Moscow) كه در قرن شانزدهم بنا شده نيز در جنوب ميدان واقع است كه بيشتر به عنوان يك بناي تاريخي مورد بازديد توريست‎ها قرار مي‎گيرد و مراسم مذهبي در آن اجرا نمي‎شود.

اين كليسا به عنوان بناي يادبود فتح خان‎نشين قازان توسط ايوان مخوف در سال 1552 بنا شد. چند سال پيش در شمال ميدان سرخ كليساي كوچكي ساخته شد كه مورد استقبال زياد بازديدكنندگان ميدان سرخ و مسيحيان متدين قرار گرفت.

بعد از آن كه ميدان سرخ از حالت بازار خارج شد بناهاي يادبودي در آن نصب شد. در مقابل كليساي جامع سنت ‎باسيل مجسمه يادبود مينين و پوژارسكي قرار دارد كه اولين مجسمه يادبود مسكو به شمار مي‎رود و در سال 1818 ساخته شده است. مقبره لنين نيز در سال 1924 در كنار ديوار كرملين بنا شد. اين بنا يكي از شاهكارهاي معماري شوروي سابق به حساب مي‎آيد. در 27 ژانويه سال 1924 اولين نسخه اين مقبره كه موقتي و از چوب ساخته شده بود در ميدان سرخ ظاهر شد. اين مقبره به شكل هرم پله‎اي بود كه بازديدكنندگان از پله‎هاي سمت راست وارد و از پله‎اي سمت چپ خارج مي‎شدند. بعد از گذشت دو ماه از ساخت آن، مقبره موقت بسته شد و ساخت مقبره چوبي جديد آغاز شد كه از ماه مارس تا اوت سال 1924 به طول انجاميد. اين مقبره به شكل يك هرم بزرگ پله‎اي ساخته شد (ارتفاع آن 9 متر و و طول آن 18 متر بود). چوب‌هاي مقبره را با لاك روغني رنگ كرده بودند كه در نتيجه اين عمارت رنگ قهوه‎اي روشن به خود گرفت. بعد از 5 سال ساخت آخرين نسخه مقبره، يعني نسخه سنگي آن آغاز شد (ژوئيه 1929 تا اكتبر 1930). مقبره سنگي از نظر طرح شبيه مقبره چوبي است. بازديدكنندگان از در اصلي وارد مي‎شوند و از پله‎هاي عريض سه متري سمت چپ پايين رفته و وارد سالن عزاداري مي‎شوند. سنگ‎هاي به كار برده شده در عمارت، سنگ مرمر و سنگ خارا است. طول مقبره با توجه به نماي عمارت 24 متر و ارتفاع آن 12 متر است.

يكي ديگر از بخش‎هاي جديدي كه در سال‌هاي اخير (سال 1995) به ميدان سرخ اضافه شده است دروازه ورودي آن است كه البته در ابتداي ساخت اين ميدان به عنوان بازار وجود داشته اما بعدها چون ميدان سرخ براي رژه و نمايش جنگ‎افزار و ماشين‎هاي سنگين مورد استفاده قرار مي‎گرفته، مجبور به تخريب آن شده‌اند. در زمان جشن‌هاي هشتصد و پنجاهمين سالگرد تأسيس شهر مسكو تصميم گرفته شد نماي ميدان سرخ تا حد امكان به حالت اوليه آن برگردانده شود و به همين دليل اين دروازه بسيار زيبا كه كليساي كوچكي هم در داخل ديوار آن بنا شده است به ميدان سرخ اضافه شد. روي سنگ‌فرش جلوي اين كليساي كوچك صفحه‌اي فلزي قرار دارد كه نام آن كيلومتر صفر است. يعني تمام مسيرها از مسكو به نواحي ديگر از اين نقطه حساب مي‎شود.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد