زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

براي ديدن عکس های میدان اسب دوانی قسطنطنیه در استانبول (اينجا) را کليک کنيد

میدان اسب دوانی قسطنطنیه (Hippodrome of Constantinople) سیرکی بود ورزشی و اجتماعی در مرکز قسطنطنیه پایتخت امپراطوری بیزانس . (قسطنطنیه نام پیشی استانبول است که به افتخار قیصر روم کنستانتین یکم بدین نام نامیده شد) و امروز این میدان را به نام سلطان احمد نام گذاری کردند ، میدانی در استانبول امروز در ترکیه . و امروز این میدان تنها با چند قطعه از ساختار اصلی آن باقی مانده است . (هنوز هم گاهی اوقات این میدان را بنام میدان اسب می خوانند). کلمه میدان اسب دوانی (hippodrome) از کلمه یونانی hippos آمده است ، مسابقه اسب و اسب دوانی سرگرمی محبوبی در جهان باستان بوده است و ویژگی های مشترکی در یونان ، روم و دوره بیزانس داشته است .

بناهای تاریخی بجامانده از میدان اسب دوانی یا میدان سلطان احمد تا به امروز بدین شرح است :

1 - ستون مار : در وسط میدان سه پایه فلزی ساخته شد که امروز به عنوان ستون مار شناخته شده است . در ابتدا در بالای این ستون جام طلایی وجود داشت که با سه سر مار پوشش داده شده بود . جام در طی جنگهای صلیبی چهارم ویران شد و سرقت رفت و سر مارها هم در اواخر قرن 17 از بین رفت و تمام آنچه امروز باقی مانده است به عنوان یک ستون مارپیچ شناخته شده است .

2 - ستون هرمی شکل  از Thutmose سوم : این ستون از مصر آورده شده است و در این میدان برپا شده است . در حدود 1490 پیش از میلاد در زمان سلطنت Tuthmosis سوم به صورت سه قطعه از مصر به قسطنطنیه آورده شد که امروز فقط قسمت بالایی آن باقی مانده است که بر روی یک سنگ مرمر قرار دارد .

3 - ستون هرمی شکل سنگی دیوار : این ستون هم ستون سنگی به شکل دیوار است که در روبروی ستون هرمی شکل قرار دارد .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد