زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

براي ديدن عکس های مسجد ابولعباس در اسکندریه ، مصر (اينجا) را کليک کنيد

مسجد Abu al-Abbas al-Mursi Mosque تاريخي ترين و زيباترين مسجد در الكسندريا مي باشد.اين مسجد اصولا در سال 1775 بر روي آرامگاه محقق روحاني لإابو ال عباس مورسي (1219-86) ساخته شده است و چشم انداز آن به طرف بندرگاه شرقي مي باشد. لإابو ال عباس مورسي (اسم اصل او طولاني تر است) در يك خانواده ي ثروتمند در Andalusia كه در 1219 بخشي از اسپانيا بود متولد شد.به دنبال افزايش كنترل مسيحيت در اسپانيا ,او و خانواده اش در 1242 انجا را به مقصد "تونيسا " ترك كردند.او بعدا به الكسندريا كه محل بسياري از مححققان مسلمان ان زمان بود رفت.ابو ال عباس  به عنوان محقق و معلم به مدت 43 سال تا فرا رسيدن مركش در انجا زندگي كرد.او در يك ساختمان كو چك نزد بندركاه شرقي در الكسندريا به خاك سپرده شد.

در 1307 ,شيخ الذيندين ,كه يكي از تاجران ثروتمند الكسندريا بود,ارامگاه را مشاهده كرد.او سنگ قبر و گنبد براي ارامگاه,به  همراه مسجد كوجكي را سرمايه گذاري كرد.به اين ترتيب ارامگاه ابو ال عباس به يك مكان زيارتي براي بسياري از مسلمانان مصر و  مراكش  كه از شهر الكسندريا در حال گذر به مكه بودند ,تبديل شد. اين مسجد در طي ده هاي مختلف توسط پادشاهاني كه براي خود در كنار اين مكان مقدس ارامگاه مي ساخته اند, مورد ترميم و بازسازي قرار كرفته است. اين مسجد در سال  1943 به طور كامل بازسازي شد و و يك جشنواره ي ساليانه براي تولد ابو ال عباس ال مورسي بر گزار گرديد.

اين مسجد كه به رنگ كرمي است 24 متر ارتفاع دارد و نماي ان  از سنگهاي مصنوعي مي باشد.مناره ي اين مسجد كه در ضلع شمالي ان قرار دارد ,72 متر مي باشد. از انجايي كه اين مسجد در نزديكي ساحل  بندر گاه  شرقي قرار كرفته  است,مسجد و تمام بناهاي همسايه ي ان به طور واضح از دريا قابل مشاهده است. مناره ي به صورت Ayoubids طراحي شده  كه داراي 4 بخش با اشكال متفاوت است.اين مسجد داراي 2 وروي است ,يكي از سمت شمال و ديگري از سمت شرقي است.بخش اصلي مسجد هشت گوش ان  با ديواره هاي داخلي از نوع سنك  مصنوعي  ان است ,به جز  ارتفاع 5.6 متر ان كه با سراميك پوشانده شده است.

سقف ان  با شيوه ي تزييني اسلامي  تزيين شده است و شامل  پنجره ي سقفي هشت گوشي كه به Shokhsheikha مشهور است ,مي باشد.هر سمت اين سقف شيشه اي داراي 3 بنجره رنگي با چارچوپ  از جنس الومينومي است.اين سقف شيشه اي  توسط سه گنبد كه در روي 4 ارامگاه بزر گ قرار گرفته است ,  احاطه شده است.

كف اين مسجد از مرمر ساخته شده,درها ,بنجره ها , منبر از اتصال درخت ساج تراشيده شده و درخت گردو ساخته شده است.منبر داراي اشعاري از قران  است كه در بالاي ان  با طلاي  فرانسوي نگاشته شده است.محراب  در پايه ي مناره قرار گرفته  است و بر روي ان اين عقيده  به زبان عربي درج شده است :"خداي جز پروردگار متعال نيست و محمد , پيامبر اوست ".

همچنين در سمت ديگر  محراب 2 ستون از نوع سنگ گرانيت مصري قرار دارد.

يك مكان ديگر به نام  mayda در بخش غربي مسجد قرار دارد كه طبق روايات افسانه اي اين محل مخصوص عبادت براي زنان بوده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد