زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

براي ديدن عکس های موزه ملی اسکندریه در مصر  (اينجا) را کليک کنيد

اين موزه در سال 2003 افتتاح شده است ,موزه ي ملي الكسندريا 1800 اثر دست ساز  بشر را كه در داخل و اطراف الكسندرسا و مصر كشف شده است را به نمايش مي گذارد.بيشتر  كشفيات قبلا به نمايش گذاشته نشده بودند ودر انبار ديگر موزه ها پنهان شده بودند.موزه ي ملي در كاخ  مرمت شده ي  با استيل ايتاليايي (كاخ Al-Saad Bassili Pasha Palace ,ساخته  شده در 1926) قرار دارد كه به طور كلي داراي 3 طبقه است.

طبقه ي اول كه ديوار هايش به رنگ ابي تيره است در واقع منعكس كننده ي رنگ نمادين  مصر  ,اشاره به زندگي  پس از مرگ است . چند مجسمه ي مهم وجود دارد كه عبارتند از : تصوير Menkaure (ساخته ي گيزاي سوم), Akhenaton(امنتف پنجم) ، و     Hatshepsutفرعون زن . همچنين يك نسخه ي عين از گونه كشف شده در  دره ي  kings ، با جسم موميا شده ي كامل و گنجينه هاي مراسم تشيع جنازه ، موجود  است.

طبقه ي مياني اشيا باستاني از دوره ي Greco-roman كه در ان دوره  الكسندريا در اوج شكوه بود (مانند مجسمه هاي زنان يوناني و مجسمه ي بزرگ (     Serapis را به نمايش مي گذارد.همچنين در اين بخش مجسمه هاي سنگي مهمي كه طي كاوش هاي زير ابي  اخير  در اطراف الكسندريا به دست امده است  ,موجود است.

طبقه ي آخر   گنجينه هاي  دوره ي قبطي (Gobtic)  و اسلامي را به نمايش عموم مي گذارد ،  كه اين  گنجينه ها  نشان دهنده ي ميراث غني و ثروتمند اين دو دين كه هنوز هم در مصر زنده  است  ،مي باشد. تصاوير و شمايلي از عيسي و مريم پاكدامن  و  سنگ قبر هاي  تراشيده شده  و لباس هايي  با علامت ضرب دار از جنس طلا و نقره موجود است. در بين اشيا اسلامي 162 سكه ي موجود است كه در خود الكسندريا و  منابع مذهبي مانند  اتشكده ها ,شمع دانها و كوزه ها كشف شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد