زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

براي ديدن عکس های بازار خان الخلیلی در قاهره ،مصر  (اينجا) را کليک کنيد

خان الخلیلی یکی از اصلی ترین سوق های ( بازار ) منطقه ی مسلمان نشین قاهره می باشد. این بازار یکی از مهم ترین جاذبه های قاهره بوده و توریست ها و مصریان زیادی را به خود کشانده است.بازار نام خود را از یکی از سلاطین قدرتمند مملوک گرفته است که در قرن چهاردهم زیست کرده و امیر "جهرکس الخلیلی" خوانده می شده. معروفیت سوق مدیون صنایع دستی و سوغات های خاوری و خارق العاده ی آن است. فضای قرون وسطایی این بازار سنتی، در کنار ظاهر و طرح مارپیچ خیابان ها، ناظرین را با تصویری از بازارهای قرون وسطایی روبرو می کند.

این سوق در واقع متعلق به سال 1382 می باشد، زمانی که امیر جهرکس الخلیلی کاروانسرای (به عربی: خان) بزرگی در قاهره ساخت. در زمان برکوک، اولین سلطان چرکسی مملوک (1399-1382 پس از میلاد)، باید تعمیرات و بازسازی های زیادی در محدوده ی شهر انجام می شد تا خسارات ناشی از طاعون خیارکی (سیاه مرگ) جبران گردد. زمانی که برکوک مدرسه ی خود را در بین القصرین تأسیس کرد، بازارها بازسازی شده و خان الخلیلی بنا شده بود. در زمان امپراتوری عثمانی این بازار را به نام بازار ترکی نیز می شناختند.

امروزه ، علاوه بر مغازه ها، چندین قهوه خانه، رستوران و دکه های غذا فروشی در کل بازار گسترده شده است. قهوه خانه ها عموماً کوچک و کاملاً سنتی بوده، قهوه ی عربی سرو می کنند . مسجد الحسینی نیز در خان الخلیلی است؛ دانشگاه الازهار و مسجد آن نیز چندان دور نیستند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد