زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

قلعه تاريخي زيويه در شمال روستايي به همين نام در 55 کيلومتری شهرستان سقز در استان کردستان با 40 هکتار وسعت قرار دارد. اين قلعه تاريخي و باستاني 3500 ساله، يکي از شاهکارهاي معماري بشريت در سده نهم تا ششم پيش از ميلاد است و به دليل عدم توجه مناسب مسئولان در آستانه تخريب و نابودي قرار دارد. اين قلعه بر روي تپه‌اي بنا شده که بر نواحي پيرامون آن مشرف بوده و تسلط کامل داشته است که امروزه از نظر گردشگري نيز چشم انداز بسيار زيبايي دارد. زيويه هم از نظر معماري و هم از نظر آثار هنري يکي از شاخص‌ترين مکان‌هاي دوره تاريخي محسوب مي شود و احتمالاً مربوط به اقوام مانايي است که محل حکومت آنها شمال غرب ايران بوده است.
موقعيت خاص طبيعي تپه زيويه در يک چشم انداز، علت اصلي و اساسي براي بناي چنين دژي را مسجل و مستدل مي‌نمايد به عبارت ديگر وضعيت تپه نسبت به ارتفاعات مجاور از نظر استراتژيک داراي اهميت خاصي است.
براي نخستين بار از اين بناي تاريخي در سالنامه‌هاي آشوري ذکري به ميان آمده است و بيان شده که به دنبال شورش و طغيان اقوام مانايي (سده نهم تا ششم پيش از ميلاد) از طريق قلعه اين تپه عمليات‌هاي جنگي صورت گرفته است.
قلعه تاريخي زيويه 1
اعتبار و شهرت جهاني زيويه به سال 1325 باز مي گردد که در اثر عوامل جوي و ريزش برف و باران قسمتي از راس تپه تخريب و آثار و اشياء به صورت اتفاقي کشف شدند. اولين عمليات باستان شناسي در اين منطقه توسط رابرت رايسون آمريکاي در سال 1945 انجام گرفت.
قلعه تاريخي زيويه 2
در فاصله سال هاي 1325 تا 1323 يک يهودي به نام ايوب رب نوع به مدت 8 سال اقدام به کاووش کرد که متاسفانه در طول اين 8 سال صدمات جبران ناپذيري متوجه اين اثر باستاني شد. بيش از 80 درصد تپه زيويه مورد اکتشاف قرار گرفت و هدف اين گروه تنها پيدا کردن اشياء و آثار تاريخي براي فروش و تجارت بود.
قلعه تاريخي زيويه 3
در سال 1354 نصرالله معتمدي کاووش و بررسي اشياء کشف شده در تپه باستاني زيويه را آغاز کرد و فعاليت وي در دو فاصله زماني تا سال 1373 ادامه يافت. در دور دوم فعاليت هاي باستان شناسي معتمدي که 6 سال به طول انجاميد آثار بسيار ارزشمندي در آن کشف شد.
قلعه تاريخي زيويه 4
فعاليتهاي باستان شناسي در تپه باستاني زيويه از سال 1378 و توسط سيمين لک پور ادامه پيدا کرد و وي نيز حدود 11 فصل در اين منطقه فعاليتهاي باستان شناسي و کاووش خود را ادامه داد. در اين مدت راه پله هاي سنگي، فضاهاي جانبي و تالار ستون دار که از شاخص ترين بخش هاي آن است نيز کشف شد.
تالار ستون دار تپه باستاني زيويه داراي 16 ستون در دو رديف 8 عددي است که پايه ستون‌ها سنگ و خود ستون‌ها نيز از خشت بوده اند که متاسفانه هم اکنون از ستونها هيچگونه اثري باقي نمانده است. کليه فعاليت‌هاي باستان شناسي و محافظتي اين اثر باستاني در سال 82 متوقف و پس از وقفه‌اي 4 ساله دوباره از اواخر سال 86 از سر گرفته شد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد