زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

گردشگري هر روز در حال گسترش است و انواع جديد آن ابداع مي‌شود و اين ويژگي را دارد که با ديگر رشته‌ها ترکيب شود. گردشگري ادبي، گردشگري تازه رونق يافته اي است که ايران و خصوصا شهر شيراز به دليل تاريخ و فرهنگ غني‌اي که دارد خود مي‌تواند بستر مناسبي براي شکل‌‌گيري و گسترش اين گردشگري باشد. بازديد از مکان‌هاي جغرافيايي اصل شناخته شده گردشگري است. مکان‌هايي که با خود فرهنگ و ادبيات يک کشور را حمل مي‌کنند، جاذبه گردشگري ادبي هستند. ادبيات در ايران قدمتي هزاران ساله دارد. هزاران شاعر و نويسنده و اديب در اين سرزمين زيسته‌اند که خانه‌ها و مقبره‌هايشان مي‌تواند ميعادگاه علاقه‌مندان به ادبيات و گردشگري باشد. شيراز با داشتن شاعران بزرگي همچون سعدي و حافظ يکي از شهر هايي است که مي تواند به عنوان قطب گردشگري ادبي در ايران مطرح شود.
گردشگري ادبي (Literary Tourism) شاخه‌اي از گردشگري فرهنگي، به حساب مي‌آيد. در اين نوع از گردشگري انگيزه محوري گردشگران، بازديد از مکان‌ها و آثاري است که به زندگي و کار شاعران، ادبا، نويسندگان يا هنرمندان مرتبط است. البته در کنار اين حتي اماکن معروفي که در آثار ادبي مشهور نام‌شان آمده است، مي‌تواند يکي از جاذبه‌هاي مناسب براي هر گردشگري محسوب شود. گردشگري ادبي در عين حال که زير شاخه‌اي از گردشگري فرهنگي است يک عمل خاص و ويژه محسوب مي‌شود؛ يعني برخلاف تصور عموم از گردشگري که صرفا يک امر براي خوشگذراني است. گردشگري ادبي علاوه بر اينکه ساعات مفرحي را براي گردشگر فراهم مي‌کند، بر دانش و اطلاعات وي نيز مي‌افزايد. به نوعي تلفيقي از تفريح و آموزش است.
معمولا گردشگران ادبي کساني هستند که روزگاري از خوانندگان و علاقه‌مندان آثار شاعران و نويسندگان بزرگ و مشهور بوده‌اند. اين علاقه‌مندان براي بازديد از محل زندگي يا محيط و آثاري که نام آنها در نوشته‌هاي ادبي آمده است، سفر مي‌کنند. اين گردشگران علاقه‌مند هستند که مکان‌هايي را ببينند که الهام‌بخش شعرها و آثار و نوشته‌هاي نويسندگان و شعراي مورد علاقه‌شان بوده است. البته برگزاري جشنواره‌هاي ادبي يکي ديگر از فعاليت‌هاي مرتبط با اين گردشگري است. حافظ و سعدي از جمله شاعراني هستند که زبان پارسي به ان ها مديون است. همچنين بسياري از پارسي زبانان دنيا به اين شاعران ارادت دارند. خوشبختانه مقبره سعدي و حافظ در شهر شيراز داراي امکانات مناسبي براي جذب و پذيرايي از گردشگران هستند همين امر اين فرصت را فراهم آورده است که اين دو مکان براي گردشگران مکان هاي زيبا و جذابي باشند.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد